Data z roku 2005 ukazují, že 38 % všech úmrtí žen mělo vztah k ischemické chorobě srdeční.

Data z roku 2005 ukazují, že 38 % všech úmrtí žen mělo vztah k ischemické chorobě srdeční. | foto: Profimedia.cz

Infarkty u žen jsou často přehlíženy

  • 5
Počet mladých žen s infarktem stoupá, lékaři to přehlížejí. Na prvním místě mezi příčinami úmrtí v České republice je stále ischemická choroba srdeční (ICHS). Odborníci potvrzují, že ženy jsou při její diagnostice často opomíjeny.

Přestože dlouhodobě ve společnosti přetrvává názor, že terčem infarktových útoků jsou převážně muži nebo obě pohlaví ve vyšším věku, infarkt může potkat i mladou ženu. Navíc od roku 1984 umírá na komplikace spojené s touto chorobou více žen než mužů. Proto se odborníci na celém světě rozhodli věnovat se více ženám. Věnují pozornost specifickým projevům i diagnostice infarktu u něžného pohlaví.

Výzkum takzvaného "CZECH registru“ z roku 2005 hodnotil výskyt, diagnostiku a léčbu akutního koronárního syndromu, tedy diagnóz typu nestabilní angina pectoris a infarkt myokardu. Z výsledků vyplynulo, že ženy jsou posílány k vyšetření cév a k zákrokům obnovujícím přísun krve do srdečního svalu méně často než muži.

"Statistiky přitom hovoří o tom, že si ženy zaslouží v oblasti prevence a diagnostiky srdečních onemocnění stejnou pozornost jako muži. Snad pouze mladé ženy, které mají dostatek hormonu estrogenu, se mohou spolehnout na jeho ochranné působení na stěnu cév, včetně těch zásobujících srdce,“ říká Štěpán Černý, primář Kardiochirurgického oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze.

Infarkt diagnostikují později
S ohledem na nízkou pravděpodobnost výskytu ischemické choroby srdeční u mladších žen lze možnost podcenění této diagnózy podle lékařů předpokládat. Ženiny cévy totiž chrání právě výše zmíněný hormon estrogen. Vzhledem ke změnám v životním stylu žen (kouření, obezita, stres) to již není tak úplně pravda.

"U žen je diagnostika akutních srdečních stavů obvykle pozdější,“ potvrzuje Štěpán Černý. Lékaři pacientky také méně často posílají k invazivnímu vyšetření. Revaskularizační léčba – buď intervenční (angioplastika = PCI), nebo chirurgická (bypass) – je indikována u žen méně často a její výsledky jsou horší než u mužů.

Populace je stále obéznější
Pokroky v léčbě vedly k významnému snížení úmrtnosti u akutních koronárních syndromů. Výsledkem toho však je zvyšující se počet případů chronických forem ICHS. Rozrůstá se populace nemocných po infarktu myokardu, po revaskularizačních výkonech, stoupá počet nemocných s chronickým srdečním selháním.

Současně mnoho lidí v populaci vykazuje rizikové faktory pro vznik aterosklerózy, která je podkladem ICHS. Nemění se zásadně počet kuřáků, stoupá počet nemocných s obezitou, vysokým krevním tlakem a s metabolickým syndromem. To vše přispívá k diagnostice ICHS u stále mladších mužů i žen.

Data z roku 2005 ukazují, že 38 % všech úmrtí žen mělo vztah k ischemické chorobě srdeční, podíl nádorových onemocnění na mortalitě byl ve stejném roce 22 %.

"V Nemocnici Na Homolce je ročně provedeno okolo 400 bypassových operací, z toho zhruba čtvrtinu až třetinu pacientů tvoří ženy. Od loňského roku se tyto zákroky jako na jediném pracovišti v republice provádějí i roboticky,“ uzavírá Štěpán Černý.

Robotický zákrok má oproti klasické otevřené operaci řadu výhod jak pro pacienta, tak pro chirurga. Při robotické operaci není nutné provést na hrudníku žádný chirurgický řez. Pacient má tak po operaci mnohem menší bolesti a odpadají i problémy s hojením rány či s případnou infekcí v ráně.


Jak lze snížit riziko vzniku infarktu?

- Nechte si měřit hladinu cholesterolu v krvi. Jestliže váš otec zemřel na kardiovaskulární onemocnění před 55. rokem nebo matka před 65. rokem věku nebo váš sourozenec trpí tímto onemocněním nebo na ně zemřel, máte vyšší riziko, proto se nechte vyšetřit.

- Nechte si měřit krevní tlak nejlépe každý rok při preventivní lékařské prohlídce od své čtyřicítky. Častěji tehdy, je-li vám více než 60 let, jste-li diabetik (v tom případě je i nižší hranice pro horní hodnotu krevního tlaku – 130/80 mmHg) nebo trpíte-li chorobou ledvin.

- Hlídejte svůj pas. Přemíra tuku kolem břicha má spojitost s vysokým krevním cukrem a cholesterolem, které zvyšují riziko srdečního onemocnění. Objem ženského pasu by měl být menší než 88 cm.

- Přestaňte kouřit. U žen kouření zvyšuje riziko onemocnění třikrát.

- Cvičte, abyste zlepšili svou fyzickou kondici a zamezili nadváze. Forma cvičení je libovolná, důležité je se hýbat.

- Omezte stres, udělejte si čas na relaxaci.

- Sledujte svůj krevní cukr. Diabetes mellitus zvyšuje riziko vzniku ischemické choroby srdeční asi dvakrát. Metabolický syndrom (obezita, diabetes, hypertenze, porucha inzulinové rezistence) má také vztah k depresi – tu mají ženy častěji než muži.