Srdce, EKG - (c) profimedia.cz

Srdce, EKG - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Infarkt lze léčit, pokud pacient dorazí včas

  • 2
V Česku umírá každý druhý člověk na nemoci srdce a cév. Dobrá zpráva? Počet úmrtí na tyto choroby se daří postupně snižovat. Špatná zpráva? Lidé sami někdy vědí o kardiovaskulárních chorobách málo, a nevyhledají proto včas odbornou pomoc.

"Česká republika je země s poměrně vysokou úmrtností na kardiovaskulární onemocnění," říká profesor Michael Aschermann, přednosta kardiologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

"Srdeční choroby podle údajů z roku 2003 hlavní příčinou úmrtí u 49 procent mužů a 55 procent žen. Hlavní podíl na tom mají komplikace aterosklerózy - ischemická choroba srdeční a cévní příhody mozkové," vysvětluje.

Od roku 1985 se sice tato úmrtnost snižuje, avšak stále je velmi vysoká. Mimo jiné proto, že neubylo lidí s obezitou, která je jedním z nejrizikovějších faktorů.

Špičková medicína
Česká kardiologie je přitom vzorem pro mnoho zemí. Pro srovnání: v roce 1994 prováděli lékaři přibližně 40 balonkových koronárních angioplastik na milion obyvatel, v roce 2004 už to bylo 2120 výkonů na milion obyvatel.

Při angioplastice se do věnčité tepny zavádí balonek, který zúženou cévu roztáhne na původní šíři, a poté se nahradí trvalou výztuží neboli stentem.

V Česku je 20 center s nepřetržitou službou pro léčbu lidí s akutním infarktem. Aby byla léčba úspěšná, musí být splněna jedna podmínka - nemocný se sem musí dostat včas, nejpozději do tří hodin.

Sedm těchto center je v Praze, dvě jsou v Brně, dvě v Ostravě, dále pak v Plzni, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Olomouci, Třinci a ve Zlíně. Nově bylo otevřeno centrum v Karlových Varech a chystá se v Jihlavě.

Kardiochirurgických pracovišť je nyní 12. Rozvíjí se také péče o nemocné s poruchami srdečního rytmu a lékaři začali používat mechanické podpory srdce u nemocných se srdečním selháním a u čekatelů na transplantaci srdce.

Češi se o zdraví zajímají stále více
Největší zájem o své zdraví projevují pochopitelně senioři, ale podle primáře Miloše Táborského z Nemocnice Na Homolce je patrný ještě jeden trend: mladší lidé se o své zdraví zajímají stále aktivněji.

"Mladší generace už si dokáže potřebné informace najít na internetu a starší generace je také tímto způsobem informovaná díky svým rodinám," chválí pacienty Táborský.

I proto chystá Česká kardiologická společnost inovaci svých webových stránek, které budou nově obsahovat i informace pro pacienty.

"U nás se stále zapomíná na to, aby byl informovaný pacient, a je cílem společnosti, aby na webových stránkách byly popsány jednotlivé výkony. Aby člověk z Ostravy, který jde třeba na perkutánní angioplastiku věnčité tepny, si mohl najít základní popis výkonu právě na našich stránkách," vysvětlil kardiochirurg Miloš Táborský z pražské Homolky.

Například v USA jsou pacientské stránky velmi rozvinuté a mají je nejen nemocnice, ale také firmy zabývající se kardiologickými produkty.