Nehty - (c) profimedia.cz/corbis

Nehty - (c) profimedia.cz/corbis - Ruce, nehty - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

I nehty mohou být nemocné

  • 1
Upravené nehty jsou vizitkou každého člověka, ať jde o ženu, muže nebo dítě. Pokud jsou zdravé, stačí je upravit jednou týdně. Ovšem když se třeba nadměrně lámou, je na to třeba myslet neustále. UVNITŘ: Z NEHTU SE DAJÍ VYČÍST NEMOCI

Stačí trochu zavadit třeba o oblečení a kus nehtu, někdy menší, jindy větší, je pryč.

Za zvýšené lámání nehtů většinou může přílišné odmaštění nehtové ploténky. To způsobují například saponáty nebo nevhodně zvolené odlakovače. Pomůže tady řádné promaštění.

Při větším poškození jsou vhodné olejové zábaly nebo koupele prstů ve vlažném oleji. Hlavně je však třeba nehty chránit. Při práci se saponáty nebo jinými odmašťujícími chemikáliemi jsou nezbytné gumové rukavice.

Komu jsou nepříjemné, může zkusit takzvané tekuté rukavice. To je pěna, jež se nastříká na nehty a ruce a vytváří po dvou minutách ochranný film odolný proti vodě a chemikáliím. Působí přibližně 3-4 hodiny.

Léčba plísní je zdlouhavá
Ještě svízelnějším problémem pak je, pokud jsou nehty napadeny plísněmi. Odborně se tomu říká onychomykóza. K infekci může dojít při manikúře či pedikúře infikovanými nůžkami nebo pilníčkem.

Většinou bývá nákaza nejprve na nohou, odkud se přenáší na ruce. Postižení začíná od volného okraje nehtové ploténky a pokračuje až ke kůžičce. Pod náporem plísní nehet ztrácí lesk a může se zcela rozpadnout. Nevypadá to vůbec hezky a navíc to bolí.

Léčba je složitá a zdlouhavá, zejména když člověk příliš dlouho otálí a snaží se tyto potíže vyřešit sám, bez pomoci lékaře. Aby se infekce dále nešířila, je nezbytná důkladná dezinfekce obuvi, rukavic, ručníků, ponožek a punčoch, ale také van a podlah ve sprchách. Nutná je rovněž sterilizace nástrojů určených k ošetřování nehtů.

Se zarostlým nehtem k lékaři
Hodně potrápit dokáže zarostlý nehet. Přestože nejde o závažné onemocnění, může vyvolávat velmi nepříjemné potíže. Vzniká zarůstáním zakřivené nehtové ploténky do okolní tkáně. Následně většinou dochází k bakteriální infekci.

"Se zarůstajícími nehty je třeba vyhledat lékaře či specialistu podiatra (podologa). Léčba je místními přípravky, pomocí speciální výztuže nehtového lůžka, chirurgicky nebo laserem," říká kožní lékařka Karolína Kykalová.

Co lze vyčíst z nehtu

Krátký pohled na nehty může lékaři v mnohém pomoci. Na jaké nemoci může takto přijít? 

Tmavé pigmentové skvrny na nehtech mohou znamenat příliš vysoký příjem fluoru.

• Kladívkové prsty upozorňují na onemocnění plic. Může to být rozedma plic, postižení azbestem, ale třeba i rakovina. Takové prsty mívají i děti s nedostatečně léčenou vrozenou srdeční vadou, což je dnes již u nás vzácné.

• Bílé proužky napříč nehty vznikají po otravách (oxid uhelnatý, arzen) nebo těžkých infekcích - například malárii.

• Dvojité příčné proužky, které neodrůstají a zmizí při tlaku na nehet, se vyskytují při nedostatku bílkovin. Jsou časté u lidí s poškozenými ledvinami a játry.

• Hnědé nebo černé podélné pruhy na nehtu by měly vzbudit podezření na zhoubný nádor kůže - melanom. Může přitom jít jen o známky na jednom nehtu.

• Červené zbarvení nehtového měsíčku, pokud je zbytek nehtu zbarvený normálně, je známkou srdečního selhávání. Lidé po léčbě tetracyklinem mívají měsíček žlutý.

• Pokud má nehet lžícovitý tvar, může to být známkou nedostatku železa.

• Když se nehet odděluje, je dobré mimo jiné i prověřit funkci štítné žlázy. Někdy bývá zvýšená.