Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

I když nemáte mandle, angínu dostat můžete. Léto je pro ni ideální

  • 16
Bolest v krku, která je tak intenzivní, že nemůžete polykat. K tomu horečka a zduřené uzliny kolem uší. Máte zřejmě angínu, proto byste měli jít k lékaři. Sami si s ní jen těžko poradíte. V létě se tato nemoc navíc objevuje poměrně často a nevyhýbá se ani lidem, kteří už mandle nemají.

"Angína je bakteriální zánět a v teple se bakteriím vcelku dobře daří. Větší výskyt souvisí také s používáním klimatizace, která se může stát přímo rezervoárem bakterií," vysvětluje primář Otolaryngologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Radan Vidura.

Lidé také klimatizaci nastavují na příliš nízké teploty, takže rozdíl mezi místností (nebo autem) a venkem je příliš velký. Uvádí se, že by neměl být vyšší než 6 stupňů. Pokud to nedodržíte, organismus dostává zabrat, je oslaben a bakteriální infekce "má zelenou".

Bakterie čeká a pak udeří

Co je to angína? "Jedná se o bakteriální zánět Waldeyerova lymyfatického okruhu, který se nejčastěji projevuje na patrových mandlích jejich zarudnutím a prosáknutím až vytvořením bělavých povlaků," vysvětluje primář. Nejčastějším původcem angíny je streptokokus.

Angína

Angína je infekce, která patří ke kapénkovým nákazám - to znamená, že se šíří vzduchem, nejčastěji pak při kašli.

Inkubační doba se pohybuje od dvou do čtyř dnů.

Na mandlích může být zjištěn i v době, kdy nemáte potíže. To, zda angína vypukne, záleží na mnoha faktorech. Kromě stavu organismu a imunity je to i agresivita a množství přítomných bakterií.

Pomohou zpravidla jen antibiotika Jako léčba se nasazují antibiotika penicilinové řady, zpravidla v tabletkách.

"V těžších případech je nutná aplikace injekčně vzhledem k jejímu rychlejšímu účinku. Kvůli riziku alergické reakce po aplikaci je ovšem vhodnější injekční léčbu provádět za hospitalizace," říká Vidura.

I angína se může zkomplikovat. Nejčastěji to bývá absces v podobě ohraničeného ložiska hnisu kolem mandle, který je nutno chirurgicky rozříznout a vydrénovat. Dalšími komplikacemi je dnes již poměrně výjimečné revmatické postižení srdce či selhání ledvin.

Když léčba nepomůže a nemoc se opakovaně vrací, přistupují lékaři k odebrání mandlí. Je to poměrně malý zákrok, který se dnes již dělá v celkové anestezii. Je však nutná několikadenní hospitalizace.

Krční mandle po vytržení již nenarůstají, přesto angínu můžete opět dostat. Infekční bakterie totiž napadá celou oblast hrdla. Mandle jsou v postižené oblasti pouze nejnápadnějším útvarem.

Koho se tato nemoc týká?

Nejčastěji postihuje děti, ale nevyhnete se jí ani v dospělosti.

Lidé trpící v dětství angínami mají v dospělosti oslabené kosti, klouby a srdce.

Je to tím, že bakterie, které tuto nemoc způsobují, se ukládají právě do kloubů či srdečního svalu. Potíže se mohou projevovat až po dvaceti letech a není to nic příjemného.