Vosa - (c) profimedia.cz

Vosa - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

I jediné vosí bodnutí může zabít

  • 1
Svědící pupen a možná drobný otok. S tím se musí smířit každý, koho bodne vosa, včela nebo sršeň. U někoho však i jediné bodnutí nastartuje těžko odhadnutelnou alergickou reakci. Otok se zvětšuje, svědění nepřestává a místo vpichu silně bolí.

V létě pozor na hmyz a hady - čtěte ZDE

A to ještě v tom lepším případě. Někdy se s odstupem času objeví i poruchy nervů nebo ledvin.

Vzácně může být taková nepřiměřená imunitní reakce dokonce příčinou smrti. To když organismus přejde do celkového šoku a není ihned přivolán lékař.

Odhaduje se, že nějakým druhem alergie na hmyzí bodnutí trpí kolem deseti procent lidí. "Nejčastěji se setkáváme s alergickými potížemi po bodnutí včelou a vosou," říká alergolog Petr Panzner.

"Méně častá je reakce na žihadlo od sršně. Jeho účinek je podobný účinku bodnutí vosy. Kdo je alergický na vosy, je většinou alergický i na sršně," vysvětluje Panzner.

Pokud se u někoho tento druh alergie objeví, měl by být připraven na to, že se bude opakovat. Ti, u kterých došlo k závažné celkové reakci, dostávají od lékaře balíček první pomoci.

Musí se s ním naučit zacházet a mít ho stále při sobě. Jde totiž často o minuty. Kromě jiného si musí umět píchnout adrenalin ze speciální, už naplněné stříkačky.

Jedinou cestou, jak toto nebezpečí zmírnit, je systematické podávaní malých dávek hmyzích jedů.

Lékař při léčbě pravidelně dává injekce, které podporují normální fungování imunitního systému. Taková léčba zpravidla trvá pět let. U včelího jedu je úspěšná zhruba ze 70 až 80 procent, u vosího až v 90 procentech.