Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I běžné léky mohou zabíjet

  1:00aktualizováno  1:00
I obyčejné léky proti horečce nebo rýmě mohou těžce poškodit zdraví. O tom, zda je pro vás například acylpyrin nebo paralen opravdu neškodný, je lepší se dopředu poradit s lékařem. Přitom by se zdálo, že není nevinnějšího léku než například acylpyrin.

Pomáhá při zánětech, bolestech, teplotě. Není snad domácnost, kde by tento nebo nějaký jiný lék s kyselinou acetylsalicylovou neměli v pohotovostní poloze.

Neškodná tabletka to však zdaleka není. Za určitých okolností může způsobit smrtelně nebezpečné krvácení do zažívacího traktu.

Nebo jiný oblíbený lék - paralen. Když se to s ním přežene, hrozí poškození jater. To vše je dobré vědět, ještě než člověk po krabičce s lékem sáhne.

"Je zarážející, jak velké procento lidí lék použije, aniž si o něm zjistí základní informace. Ze studií například vyplývá, že až polovina lidí vůbec nečte příbalové letáky," říká farmakolog Josef Suchopár.

Jak mohou léky ublížit
Léků, které si může kdokoli koupit v lékárně bez lékařského předpisu, je na dva tisíce. To, že jsou volně prodejné, ještě neznamená, že jsou volně použitelné.

Téměř u každého platí, že co je v odpovídající dávce lék, může být ve větším množství jed. Lidé navíc často stejně bez rozmyslu užívají i léky na předpis.

U většiny léků může nastat situace, ve které spíše škodí, než prospívají. U léků na spaní nebo proti úzkosti rychle vzniká závislost, po hormonech nadledvin se zvláštním způsobem tloustne a odvápňují se kosti, přípravky proti poruchám srdečního rytmu se snadno předávkují.

Je tedy třeba se lékům pokud možno vyhýbat? Určitě ne, avšak je třeba k nim přistupovat nanejvýš obezřetně. "Každý účinný lék má nežádoucí účinky. Když se v reklamě tvrdí, že přípravek nežádoucí účinky nemá, dodávám si sám pro sebe, že nemůže mít ani ty žádoucí," říká Suchopár.

Ani příroda nemusí být bezpečná
Velkým omylem je také spoléhat na to, že co je přírodní, je i bezpečné. Látky obsažené v rostlinách mohou totiž ublížit zrovna tak.

Například výtažky z náprstníku, které se už dvě stě let užívají na posilování stažlivosti srdce, takzvaná kardiotonika, používají lékaři nanejvýš opatrně - vědí, jak snadno mohou způsobit život ohrožující poruchy srdečního rytmu.

Stejně tak přípravky na ovlivnění psychiky vyráběné z třezalky mohou způsobit velké nepříjemnosti. "Mimo jiné velmi výrazně ovlivňují účinek některých jiných léků - například u těch, které snižují hladinu cholesterolu v krvi snižují jejich účinnost na polovinu," říká Suchopár.

Vyberte si nejvhodnější lék
Na střevní potíže endiaron, při rýmě nosní kapky a na malou spáleninu panthenol. Není třeba s každou banalitou utíkat za lékařem. Ale kdo se chce léčit sám, měl by si o lécích zjistit všechny důležité informace.

Při běžných potížích stačí zajít do lékárny a s pomocí lékárníka si vybrat ten správný lék. "Je skutečně s podivem, kolik lidí je kvůli paralenu ochotno čekat několik hodin na recept, když by si ho mohli úplně pohodlně koupit sami," říká předseda společnosti praktických lékařů Václav Šmatlák.

Ostatně i farmaceutické firmy se snaží, aby co nejvíce léků bylo volně prodejných - už jen proto, že pak platí volnější pravidla pro reklamu. Nabídka se v této oblasti stále zvyšuje, ale ne vždy se v ní dobře orientují sami lékaři a lékárníci.

Léky nebo jen doplněk
O to více by si měl každý hlídat, co kupuje. Jedna z důležitých zásad je neplést si, co je lék a co pouhý potravní doplněk - u léku musí výrobce doložit, že je skutečně účinný - tedy že opravdu pomáhá při určitém zdravotním problému.

Rovněž musí dokázat, že je bezpečný a že jeho vedlejší účinky nepřinášejí neúměrné riziko. U potravního doplňku výrobce zaručuje jedině to, že jeho výrobek není bakteriálně znečištěný a že neobsahuje těžké kovy - jestli skutečně funguje, to si zákazník musí ověřit sám. Celá schvalovací procedura je tak nesrovnatelně kratší a levnější.

Stejný lék, jiný název
Firmy z této oblasti se snaží, aby jejich přípravky byly na první pohled lékům velmi podobné. Někdy nezbývá než se řídit příbalovým letákem u léků je uvedeno, kdy jeho text prošel poslední revizí. Ostatně ani to, že je lék na předpis, nezaručí, že si jím pacient neublíží.

"Koho bolí klouby, často obchází řadu lékařů. Nechá si napsat třeba tři léky, které jsou velmi podobné, ne-li stejné - všechny ze skupiny tzv. nesteroidních antirevmatik. Jeden mu předepíše praktický lékař, druhý ortoped a třetí dostane na rehabilitaci. Výrazně se pak zvyšuje riziko  krvácení do zažívacího ústrojí," varuje Šmatlák.

Navíc některé léky jsou volně prodejné i na předpis. Záleží na počtu tablet či dávce účinné látky. Například balení zyrtecu proti alergiím po sedmi 10 mg tabletách je bez receptu, dvacet stejných tablet už lékárna bez předpisu nevydá. Tomu, aby si zákazník koupil dvě menší balení však nic nebrání.

Naučte se zacházet s léky

Bez léků se většina lidí neobejde. Přinášíme několik rad, jak s produkty farmaceutických firem zacházet, aby jejich užívání bylo skutečně ku prospěchu.

Pozor na nebezpečné kombinace!
Čím více léků berete, tím větší je pravděpodobnost, že se budou navzájem ovlivňovat - alespoň jednou za rok by tedy měl váš lékař zkontrolovat, zda všechny léky skutečně potřebujete.

U dětí rozhoduje váha
U dětí je vždy třeba dávkování léku upravit. Není přitom ani tak rozhodující věk dítěte jako jeho váha. Rozhodně neplatí, že dítě je zmenšený dospělý, řada léků se jim nesmí podávat vůbec.

Máte v pořádku játra a ledviny?
Pokud má někdo nemocná játra či ledviny, jeho tělo reaguje na léky jinak. Po poradě s lékařem je často třeba upravit - většinou snížit - dávkování.

V těhotenství se vždy poraďte s lékařem
U každého léku by měla být informace o tom, zda ovlivňuje vývoj plodu a přechází do mateřského mléka. Přesto je lepší se u každého léku poradit s ošetřujícím lékařem. Rozhodně to neznamená, že se těhotná či kojící žena musí lékům vyhýbat.

Berte lékárníka jako partnera
V každé lékárně musí být vysokoškolsky vzdělaný farmaceut. Ten by měl být připraven pacientům s výběrem léků poradit. Obvykle to i rád udělá - nemá pak pocit, že je pouhý prodavač.

Ilustrační foto.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Novorozený princ bude zajímavé princátko, myslí si astroložka

Svého třetího potomka přišla vévodkyně představit veřejnosti v červených šatech...

Třetí potomek prince Williama a jeho ženy Kate se narodil 23. dubna v 11 hodin a jednu minutu, podle astrologického...

Zdravé exhibicionistky jsou i mezi ženami, říká sexkoučka

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Je to umění, anebo porno? Výstava Voayer v pražském Tančícím domě rozbouřila diskuze. Že se na místě modelky svléknou,...

Další z rubriky

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Arome.cz Do postele byste se s make-upem neodvážily, pleť poctivě drhnete gelem i peelingem, a tvář máte přesto plnou "nedokonalo...

Najdete na iDNES.cz