I běžné léky mohou zabíjet

  1:00
I obyčejné léky proti horečce nebo rýmě mohou těžce poškodit zdraví. O tom, zda je pro vás například acylpyrin nebo paralen opravdu neškodný, je lepší se dopředu poradit s lékařem. Přitom by se zdálo, že není nevinnějšího léku než například acylpyrin.

Pomáhá při zánětech, bolestech, teplotě. Není snad domácnost, kde by tento nebo nějaký jiný lék s kyselinou acetylsalicylovou neměli v pohotovostní poloze.

Neškodná tabletka to však zdaleka není. Za určitých okolností může způsobit smrtelně nebezpečné krvácení do zažívacího traktu.

Nebo jiný oblíbený lék - paralen. Když se to s ním přežene, hrozí poškození jater. To vše je dobré vědět, ještě než člověk po krabičce s lékem sáhne.

"Je zarážející, jak velké procento lidí lék použije, aniž si o něm zjistí základní informace. Ze studií například vyplývá, že až polovina lidí vůbec nečte příbalové letáky," říká farmakolog Josef Suchopár.

Jak mohou léky ublížit
Léků, které si může kdokoli koupit v lékárně bez lékařského předpisu, je na dva tisíce. To, že jsou volně prodejné, ještě neznamená, že jsou volně použitelné.

Téměř u každého platí, že co je v odpovídající dávce lék, může být ve větším množství jed. Lidé navíc často stejně bez rozmyslu užívají i léky na předpis.

U většiny léků může nastat situace, ve které spíše škodí, než prospívají. U léků na spaní nebo proti úzkosti rychle vzniká závislost, po hormonech nadledvin se zvláštním způsobem tloustne a odvápňují se kosti, přípravky proti poruchám srdečního rytmu se snadno předávkují.

Je tedy třeba se lékům pokud možno vyhýbat? Určitě ne, avšak je třeba k nim přistupovat nanejvýš obezřetně. "Každý účinný lék má nežádoucí účinky. Když se v reklamě tvrdí, že přípravek nežádoucí účinky nemá, dodávám si sám pro sebe, že nemůže mít ani ty žádoucí," říká Suchopár.

Ani příroda nemusí být bezpečná
Velkým omylem je také spoléhat na to, že co je přírodní, je i bezpečné. Látky obsažené v rostlinách mohou totiž ublížit zrovna tak.

Například výtažky z náprstníku, které se už dvě stě let užívají na posilování stažlivosti srdce, takzvaná kardiotonika, používají lékaři nanejvýš opatrně - vědí, jak snadno mohou způsobit život ohrožující poruchy srdečního rytmu.

Stejně tak přípravky na ovlivnění psychiky vyráběné z třezalky mohou způsobit velké nepříjemnosti. "Mimo jiné velmi výrazně ovlivňují účinek některých jiných léků - například u těch, které snižují hladinu cholesterolu v krvi snižují jejich účinnost na polovinu," říká Suchopár.

Vyberte si nejvhodnější lék
Na střevní potíže endiaron, při rýmě nosní kapky a na malou spáleninu panthenol. Není třeba s každou banalitou utíkat za lékařem. Ale kdo se chce léčit sám, měl by si o lécích zjistit všechny důležité informace.

Při běžných potížích stačí zajít do lékárny a s pomocí lékárníka si vybrat ten správný lék. "Je skutečně s podivem, kolik lidí je kvůli paralenu ochotno čekat několik hodin na recept, když by si ho mohli úplně pohodlně koupit sami," říká předseda společnosti praktických lékařů Václav Šmatlák.

Ostatně i farmaceutické firmy se snaží, aby co nejvíce léků bylo volně prodejných - už jen proto, že pak platí volnější pravidla pro reklamu. Nabídka se v této oblasti stále zvyšuje, ale ne vždy se v ní dobře orientují sami lékaři a lékárníci.

Léky nebo jen doplněk
O to více by si měl každý hlídat, co kupuje. Jedna z důležitých zásad je neplést si, co je lék a co pouhý potravní doplněk - u léku musí výrobce doložit, že je skutečně účinný - tedy že opravdu pomáhá při určitém zdravotním problému.

Rovněž musí dokázat, že je bezpečný a že jeho vedlejší účinky nepřinášejí neúměrné riziko. U potravního doplňku výrobce zaručuje jedině to, že jeho výrobek není bakteriálně znečištěný a že neobsahuje těžké kovy - jestli skutečně funguje, to si zákazník musí ověřit sám. Celá schvalovací procedura je tak nesrovnatelně kratší a levnější.

Stejný lék, jiný název
Firmy z této oblasti se snaží, aby jejich přípravky byly na první pohled lékům velmi podobné. Někdy nezbývá než se řídit příbalovým letákem u léků je uvedeno, kdy jeho text prošel poslední revizí. Ostatně ani to, že je lék na předpis, nezaručí, že si jím pacient neublíží.

"Koho bolí klouby, často obchází řadu lékařů. Nechá si napsat třeba tři léky, které jsou velmi podobné, ne-li stejné - všechny ze skupiny tzv. nesteroidních antirevmatik. Jeden mu předepíše praktický lékař, druhý ortoped a třetí dostane na rehabilitaci. Výrazně se pak zvyšuje riziko  krvácení do zažívacího ústrojí," varuje Šmatlák.

Navíc některé léky jsou volně prodejné i na předpis. Záleží na počtu tablet či dávce účinné látky. Například balení zyrtecu proti alergiím po sedmi 10 mg tabletách je bez receptu, dvacet stejných tablet už lékárna bez předpisu nevydá. Tomu, aby si zákazník koupil dvě menší balení však nic nebrání.

Naučte se zacházet s léky

Bez léků se většina lidí neobejde. Přinášíme několik rad, jak s produkty farmaceutických firem zacházet, aby jejich užívání bylo skutečně ku prospěchu.

Pozor na nebezpečné kombinace!
Čím více léků berete, tím větší je pravděpodobnost, že se budou navzájem ovlivňovat - alespoň jednou za rok by tedy měl váš lékař zkontrolovat, zda všechny léky skutečně potřebujete.

U dětí rozhoduje váha
U dětí je vždy třeba dávkování léku upravit. Není přitom ani tak rozhodující věk dítěte jako jeho váha. Rozhodně neplatí, že dítě je zmenšený dospělý, řada léků se jim nesmí podávat vůbec.

Máte v pořádku játra a ledviny?
Pokud má někdo nemocná játra či ledviny, jeho tělo reaguje na léky jinak. Po poradě s lékařem je často třeba upravit - většinou snížit - dávkování.

V těhotenství se vždy poraďte s lékařem
U každého léku by měla být informace o tom, zda ovlivňuje vývoj plodu a přechází do mateřského mléka. Přesto je lepší se u každého léku poradit s ošetřujícím lékařem. Rozhodně to neznamená, že se těhotná či kojící žena musí lékům vyhýbat.

Berte lékárníka jako partnera
V každé lékárně musí být vysokoškolsky vzdělaný farmaceut. Ten by měl být připraven pacientům s výběrem léků poradit. Obvykle to i rád udělá - nemá pak pocit, že je pouhý prodavač.

Ilustrační foto.

Autoři:
  • Nejčtenější

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sex se zajíčkem je super, ale... Sedm důvodů, proč nechodit s mladším mužem

28. března 2024

Vztahy s výrazným věkovým rozdílem jsou stále častější a už dávno nepatří do kolonky „podivné“....

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena si vysnila plastiku prsou v Turecku, život se jí změnil v horor

25. března 2024  7:59

Třiatřicetiletá Stephanie Briggsová z Velké Británie roky šetřila na operaci, po které měla mít...

Kate podstupuje chemoterapii, aby se jí rakovina nevrátila, vysvětluje lékařka

29. března 2024

Když princezna Kate oznámila, že má rakovinu, uvedla, že jí bylo doporučeno, aby podstoupila...

Zrušte rande. Tyto typy mužů své špatné stránky odhalují už v začátku

29. března 2024

Po schůzce s nimi se cítíte nejistá, po vztahu s nimi z vás zbytečně zůstane vyprahlá poušť....

OBRAZEM: Jarní detoxy, které doporučují slavné tváře

29. března 2024

Tělo si po zimě žádá úplně jiné zacházení, proto i slavné osobnosti na jaře volí trochu jiný režim,...

Osa střevo-mozek. Mikrobiolog o léčbě vlastní stolicí i vlivu na duševní zdraví

28. března 2024

Premium „Dejte svoji stolici do banky, bude se vám hodit,“ vyzývá molekulární biolog Petr Ryšávka, který...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...