Muzika může při běhu zafungovat jako doping.

Muzika může při běhu zafungovat jako doping. | foto: Profimedia.cz

Hudba jako doping vám prý může dát při běhu křídla

  • 24
Popohnat, nebo spíš rovnou nakopnout do zadku, chytit za flígr a vytáhnout do kopce, dostrkat poslední kilometr před cílem, kdo to při výběhu někdy nepotřebuje? Ti, co kvůli tomu cválají s hudebním přehrávačem, míří dobrým směrem. Ale musejí si do uší pouštět tu správnou muziku.

Muzika je pro sportovce legální drogou, tvrdí Costas Karageorghis z londýnské Brunel University. Měl by vědět, o čem mluví, hudbu se sportem klonuje už dvacet let a jeho jméno se stalo synonymem tohoto výzkumu. Ve své poslední knize Inside Sport Psychology přitom tvrdí, že správná muzika může váš běžecký výkon zlepšit až o patnáct procent.

Dělá to prý hned několika cestami. Zaprvé může odvést pozornost zničeného běžce od únavy. Odborně se tomu říká disociace a jde o to, abyste se zaměřili na něco jiného než na úkol (tedy běh) samotný. Pozornost tak můžete upnout na okolní krajinu, můžete si v hlavě dělat matematická cvičení, přemýšlet, co byste provedli nenáviděnému šéfovi, ale tento trik umí i muzika. Čím víc se budete soustředit na skladbu v uších, tím méně se necháte deptat tím, že vám s kilometry ubývají síly. Hudba dokáže překrýt symptomy spojené s únavou, jako je pálení na plicích, a díky ní vnímáme únavu až o deset procent méně, tvrdí Karageorghis.

Playlist Costase Karageorghise

  • Eye Of The Tiger (109 BPM – úderů za minutu) od kapely Survivor
  • Don’t Stop Me Now (154 BPM) od Queen
  • Beat It (139 BPM), Michael Jackson
  • I Like To Move It (123 BPM), Reel 2 Real feat. The Mad Stuntman
  • Push It (130 BPM), Salt-N-Pepa

zdroj: time.com

Zadruhé je možné využít toho, že hudba ovlivňuje emoční prožívání. Může fungovat buď jako stimulant, nebo jako sedativum. Něco tvrdšího a rychlejšího vám pomůže vybudit se, víc relaxační volba naopak zklidní nervózní běžce. Prospěšný je i rytmus. Pokud si vyberete skladby, které se dají synchronizovat s rytmem vašeho běhu, či tepem srdce, který při zátěži očekáváte, získáte skvělého společníka na trať.

"Optimální tempo je mezi 120 a 140 údery za minutu," doporučuje Karageorghis. "Naše výzkumy ukázaly, že přináší nejlepší psychické výsledky."

Záleží i na textech

"Hudba je skvělý způsob, jak regulovat náladu, dokáže posílit pozitivní pocity, jako jsou energie, štěstí nebo vzrušení, a zároveň tlumit negativní pocity jako napětí, ochablost, vztek či únavu," líčí nadšeně vědec v rozhovoru pro BBC. Nejvíc nás přitom samozřejmě motivují písně, které si spojujeme s velkými výkony. Typicky například Eye of the Tiger z Rockyho, která vás bude přímo hnát kupředu.

Záleží samozřejmě i na textech skladeb. Bojovné texty plné odhodlání jsou tou pravou volbou. Skladba Stronger (Kayne West) nemá v playlistu Pauly Radcliffové výsadní místo náhodou. A neplatí to jen pro běžce. Sebevědomými rapovými výpověďmi se dopuje i Michael Phelps (na olympiádě v Pekingu poslouchal I'm Me od Lil' Wayna).

Vytvořte si vlastní playlist

Ušít si playlist na míru podle úderů za minutu můžete s plug-in nástrojem Tangerine.

Na druhou stranu, potřebujete-li se uklidnit, například před důležitým závodem, vsaďte na klidnější texty. Aby se zbavila nervozity, poslouchala anglická běžkyně na středních tratích Dame Kellyová Holmesová na aténské olympiádě v roce 2004 přemýšlivé texty balad, jako je Fallin' and Killing Me Softly od Alicie Keysové. Zafungovalo to, proti všem očekáváním si doběhla pro dvě zlaté.

Nesázejte ovšem pořád na tytéž songy dokolečka. Když do sebe budete hrnout tytéž písně tři týdny za sebou, přestanou fungovat. "Proto rádia sice hrají písně opakovaně, ale potom méně a méně, aby si na ně posluchači nevyvinuli negativní reakce," připomíná Karageorghis a radí: "Po pár týdnech svůj playlist vždycky změňte."

Co posloucháte na výbězích vy? Dejte nám vědět v diskuzi.