Ona
Každý druhý člověk v Česku váží víc, než by měl (ilustrační fotografie)

Každý druhý člověk v Česku váží víc, než by měl (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Hubnutí po síti je hitem. Pozor ale na „zázračné“ prostředky

  • 1
V Česku letí hubnutí po internetu. Pro obézní je výhodné v tom, že jsou neustále v kontaktu s odborníkem. Musí však dát pozor, za co platí.

Někdy na začátku podzimu si Milena Štechlová stoupla na váhu a ta ukázala přes sedmdesát kilogramů. Tolik nikdy předtím nevážila. Naštvala se a objednala se ke specialistovi na výživu. Kromě toho, že jí sestavil jídelníček a poradil se sportem, dal jí internetový kontakt, kde si budou pravidelně psát.

"Vlastně mě kontroluje, jestli dodržuju zdravý jídelníček. Musím mu hlásit, co všechno jsem snědla, prý proto, abych nesklouzla k tomu, že budu držet hladovku," vysvětluje Štechlová.

Hubnutí po síti je nový trend, který se začal rychle rozmáhat. Lidé si nechávají posílat po internetu upravené jídelníčky, pravidelně konzultují své úspěchy a neúspěchy v hubnutí s odborníky přes e-mail nebo Skype.

Takový program teď rozvíjí i STOB, jedna z největších organizací, které pomáhají lidem zhubnout. "Každý druhý člověk v Česku váží víc, než by měl. Ale je tady málo odborníků, kteří jim mohou pomoct," podotýká Iva Málková, zakladatelka STOB. Potvrzuje to obezitolog Petr Sucharda, který říká, že po lékařské stránce jsou jeho kolegové schopni pacienta zkontrolovat zhruba jednou za dva měsíce.

Všechny studie přitom ukazují, že odborník musí být s člověkem, který hubne, neustále v kontaktu. Díky internetu je to možné.

Systém hlásí chyby ve stravě

Když se klient zdarma zaregistruje na stránkách STOB, systém mu dokáže ohlídat jídelníček. Vyplní, co celý den jedl, a dozví se, jestli překročil příjem tuků, sacharidů, zda měl dost zeleniny. Může si vypočítat, kolik energie spálil pohybem. A také je zde v kontaktu se svými lektory, kteří mají dozor nad diskusemi. K osobním údajům klientů se však bez souhlasu nedostanou.

Fakta o problémech s váhou

Nadváhou v Česku trpí 35 procent lidí a obezitou 17 procent. Počet obézních dětí se za posledních 15 let zdvojnásobil.

Na jednoho odborníka specializovaného na obezitu připadají skoro tři tisíce těžce obézních.

Těžší než zhubnout je udržet si sníženou váhu. Ze statistiky organizace STOB vyplývá, že dva roky po absolvování kurzu to zvládne 50 procent lidí, po sedmi letech už jen 34 procent.

Počet lidí, kteří řeší svoji váhu, přibývá. Zatímco v roce 1990 se do kurzů STOB hlásilo sto lidí, teď je to šest tisíc za rok.

Obezitolog Sucharda takové hubnutí po síti vítá. "Je trochu naivní představa si myslet, že, uhlídáte‘ každého. To se nepodaří, i když k vám přijde denně. Kdo má však motivaci, tohle pomáhá. Vidí, že se o něj někdo stále zajímá, kontroluje ho," vysvětluje Sucharda.

Zima hubnutí nepřeje

Hubnutí po síti nabízí třeba i Klub Diana, který se zaměřuje především na ženy. Tříměsíční kurz po internetu stojí kolem 1 400 Kč, program zahrnuje úpravu stravy, pravidelné týdenní konzultace mailem nebo po telefonu.

"Samozřejmě je lepší, když někdo dochází osobně, ale tyto kurzy jsou zaměřené na lidi, kteří nemají tolik času. Stále s nimi komunikuje naše lektorka," říká ředitel Klubu Diana Petr Sedláček.

Obezitolog Sucharda však nabádá, aby lidé toužící zhubnout vždy sledovali, jestli se jim vložené peníze vrátí. Couvnout by měli z internetové nabídky, která jim vnucuje různé "zázračné" prostředky.

"Největší problém je, když se lidé nechají vmanipulovat do zbytečných výdajů, třeba když jim ke kurzu nabízejí potravinové doplňky, přípravky na hubnutí. Neříkám, že jsou všechny špatné, ale některé nemají ověřenou účinnost," zdůrazňuje lékař.

Nejvíc lidí řeší váhu právě teď po Novém roce. Podle Ivy Málkové je to však špatně. "Těmto lidem často chybí pořádná motivace. Na Silvestra si řeknou, že budou hubnout, stanoví si nereálný cíl. Trvá to týden, čtrnáct dní a nechají toho," dodává odbornice na zdravý životní styl. Navíc obecně platí, že zima dietám příliš nepřeje.

Čtěte v MF DNES

V pátečním vydání MF DNES si můžete přečíst 10 nejčastějších chyb při hubnutí. A v pondělním magazínu Ona Dnes najdete týdenní dietní diář do kabelky.

.
,