Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tajemství hormonů, které jsou důležité pro hubnutí

  • 9
Kromě vyvážené stravy a dostatku pohybu může být klíčem k vysněné postavě i neviditelný pomocník - hormony. Právě ty rozhodují o uvolňování, nebo naopak usazování tělesného tuku. Správným vyladěním těla přitom můžeme podpořit ty hormony, které napomáhají k ubývání nadbytečných kilogramů.

Pohyb neuškodí

Chcete pomoci v boji s přebytečnými kily? Na Raketa.cz najdete slevy na skvělá formující cvičení nebo účinné fitness programy.

"Hubnutí na bázi úpravy hormonů je stejně jako jakékoliv přirozené hubnutí s trvalým efektem o komplexním přístupu, který kloubí psychickou pohodu, vyváženou stravu na míru a pravidelný pohyb," říká dietoložka Lenka Kaprhálová.

"Komplexní" přístup se ukazuje například na spolupůsobení hormonů a cvičení - nejlépe nalačno, kdy se lépe spalují tuky.

"Pokud se věnujeme vytrvalostní aktivitě nalačno, rychleji se aktivují enzymy, které dokážou ve svalech použít mastné kyseliny z tukových zásob," vysvětluje dietoložka. 

Důležité je podle ní naučit se jako zdroj energie využívat právě tuky. Tato schopnost se odvíjí od obsahu kyslíku, který je člověk schopen přijmout.

Růstový hormon

Jaké hormony ještě mohou pomoci zhubnout? Například růstový hormon, který našemu tělu pomáhá zejména ve spánku. Ostatně o spánku se také někdy říká, že to je "všelék". A při hubnutí je rozhodně vaším spojencem.

"Při spánku dochází k intenzivní regeneraci organismu," konstatuje Kaprhálová. Iniciátorem je právě růstový hormon, který hodně energie využívá z tukové tkáně. "Pokud si na noc nedáme guláš se šesti, ale lehčí jídlo, tvorbu tohoto hormonu ještě více podpoříme," dodává.

Inzulin

Dalším důležitým hormonem je inzulin. Souvisí s jídlem. Dietoložka Lenka Kaprhálová připomněla, že pravidelná strava je jen polovinou úspěchu. Potřeba je také věnovat se tomu, co jíst, jak často a v jakých porcích. Odborníci dlouhodobě doporučují jíst pětkrát až šestkrát denně. Zatímco dříve se malé porce skládaly především z bílkovin, dnes se preferuje ovoce, zelenina nebo celozrnné pečivo.

"Tělo se věnuje úklidu sacharidů prostřednictvím hormonu inzulinu a po celou dobu je blokovaná schopnost využívat tukové buňky jako zdroje energie," upřesňuje Lenka Kaprhálová a dodává, že ve výsledku to znamená méně vyplaveného tuku do svalů a zastavení hubnutí.

Stresové hormony

Mezi nebezpečné hormony patří i ty stresové. Ovlivňují totiž zásoby glukózy v krvi či ve svalech a játrech.

"S přibývajícím stresem roste spotřeba cukru a organismus ho žádá zpět," vysvětluje výživová poradkyně Kaprhálová. Cukr pak mnozí lidé doplňují třeba čokoládou nebo sladkými nápoji. A to se pak projevuje nárůstem váhy. Jednou z možností, jak se stresem bojovat, je třeba jóga, díky níž je možné redukovat i stresové hormony.

"Tělo se zklidní a chutě přejdou," potvrzuje dietoložka. Doporučuje upírat pozornost k činnostem, které vyvolávají radost a uvolnění.

Štítná žláza a hormon T3

Hrozbou je i snížená funkce štítné žlázy, což u žen způsobuje nadbytek kilogramů. "Především hormon T3, který reguluje mimo jiné i tvorbu tepla a tím i celkovou rychlost metabolismu," podotýká specialistka Kaprhálová.

Špatnou činnost štítné žlázy je možné upravit vhodnými léky. Mnohé ženy přitom svá nadbytečná kila svádějí právě na štítnou žlázu. Podle Kaprhálové už je ale dávno pryč doba, kdy se toto onemocnění nedalo včas odhalit a správně léčit.