Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hubené děti a špatná angličtina aneb jak jsem volila budoucí modelky

  4:59aktualizováno  4:59
Seděla jsem v porotě prestižní modelingové soutěže a měla z dvaceti superštíhlých a vytáhlých finalistek zvolit tu nejlepší. Jedna z mých favoritek v českém týmu nakonec opravdu bodovala. Slovenskou vítězku jsem nevolila. Nešla jí totiž chůze po molu. I tak vyhrála. Je mladá a fotogenická. Všechno ostatní se naučí.

Vítězky soutěže Schwarzkopf Elite Model Look 2011 Leona Hochelová (14) a Lenka Hanáková (18) | foto: Lenka Hatašovápro iDNES.cz

Jak jsem hlasovala

ČESKÁ REPUBLIKA
Na fotografie se můžete podívat zde

1. Lenka K.
2. Barbora Ž.
3. Lenka H. (vítězka)

SLOVENSKÁ REPUBLIKA
Na fotografie se můžete podívat zde

1. Michaela L.
2. Julia K.
3. Klaudia P.

V anketě OnaDnes.cz jste hlasovali pro Helenu Kuráňovou

Některé dívky v soutěži stály na vysokých podpatcích vůbec poprvé, což byl zřejmě i případ čtrnáctileté Slovenky Leony, která nakonec vyhrála. Nohy už holky měly po desítkách hodin tréninku choreografie oblepené náplastmi a při sebemenší příležitosti se zouvaly, aby jim ulevily.

Není tedy divu, že se nepohodlí leckdy projevilo právě při chůzi po molu. Plný sál Jízdárny Pražského hradu pak spolu se mnou trnul, kdy mu některá z dívek spadne do náruče.

Porota 20. ročníku soutěže Schwarzkopf Elite Model Look měla za úkol posuzovat dívky co nejkomplexněji, ale jak jsme se shodli s kolegy, to bylo právě to nejtěžší. Jedna měla totiž nádhernou tvář a zajímavé rysy, ale její chůze nebo osobnost nezapůsobily, druhá zase na fotografiích hýřila rozličnými výrazy, ale zbytek pokulhával.

Netuším, jak hlasovali všichni porotci, ale s těmi, kteří seděli těsně kolem mě, jsme se na pár jménech shodovali. Z Česka to, bez konkrétního pořadí, byly Lenka K., Barbora Ž. a vítězná Lenka H. 

U Slovenek to bylo trochu těžší, a tak jsme se s porotci v názorech lišili. Vybírala jsem ze čtyř dívek, které připadaly v úvahu. Leona byla také mezi nimi, ale nakonec jsem dala přednost "protřelejší" Júlii K.

Finalistky jsme znali už z rozhovorů, které jsme s nimi vedli den předtím, ale definitivně jsme se rozhodovali až v průběhu finále. Teprve tady se hlasy sčítaly. Výsledky byly nakonec tak těsné, že předseda poroty herec Jiří Bartoška a ředitel soutěže Saša Jány vyhlásili pouze vítězky za Českou a za Slovenskou republiku. Druhá a třetí finalistka získaly totiž stejný počet hlasů.

Přehlídka kolekce Nynpha italského návrháře Vita dell Erba, který spolupracoval
Glamour kolekce slovenského návrháře Lukáše Kimličky. (finále soutěže

Finalistky na mole představily svatební šaty Jesuse Peira, glamour kolekci slovenského návrháře Lukáše Kimličky, exkluzivní linii Nynpha Itala Vita Dell´Erby a své zastoupení mělo i Česko díky kolekci Skicy II od Denisy Nové.

Porota

Čtrnáctičlenné porotě předsedal Jiří Bartoška. O vítězkách rozhodovali například herečka a módní ikona Aňa Geislerová, ředitelka scoutingu Elite World Michaela Queasada, návrhář Vito dell´Erba a další zástupci partnerů soutěže.

"Byla jsem opravdu moc překvapená, že jsem vyhrála. Nečekala jsem to," řekla pro OnaDnes.cz čtrnáctiletá Leona Hochelová, která obdivuje a vzhledem i připomíná modelku Lindu Vojtovou. Stejně reagovala i vítězná Češka, osmnáctiletá favorizovaná Lenka Hanáková.

Překvapení a možná i mírné rozhořčení z vítězství Leony přede mnou dala později na afterparty v klubu Duplex najevo i jedna ze slovenských finalistek. Shodou okolností jedna z mála těch, z nichž jsem měla po celou dobu dojem, že vědí, co chtějí.

Obě vítězky teď čeká světové finále soutěže v Šanghaji, jinak zatím netuší, co všechno bude dál. Čína a svět vůbec láká hlavně Lenku, která by ráda v budoucnu víc cestovala, protože k tomu zatím neměla dost příležitostí.

Vítězky soutěže Schwarzkopf Elite Model Look 2011 Leona Hochelová a Lenka

Vítězky soutěže Schwarzkopf Elite Model Look 2011 Leona Hochelová a Lenka Hanáková s moderátorkou večera Simonou Krainovou. Vítězky budou své země reprezentovat na světovém finále, které se uskuteční 6. prosince 2011 v čínské Šanghaji.

Jak to chodí v porotě

V číslech

  • 7 000 dívek a 27 základních castingů po Česku i Slovensku, 100 semifinalistek, 20 finalistek (deset z každé země). 
  • Vítězky prošly náročným kolotočem jednotlivých částí soutěže. Přes síto semifinálových castingů se dostalo asi 110 dívek, ze kterých pak po pohovorech a focení vzešla finálová dvacítka.

Finalistky jsem poprvé naživo spatřila na úterní generálce v hotelu Ambassador, kde nacvičovaly choreografii. Tolik dlouhonožek pohromadě jsem už dlouho neviděla.

Zatím jen v roli pozorovatele jsem si dělala obrázek o tom, jak se budoucí modelky chovají a jak se projevují. Nejen zajímavý obličejík, ale i osobnost a celkové vystupování totiž rozhodují o tom, která uspěje, a která ne.

Když dívky vyšly společně ven před hotel, aby se hromadně vyfotily, vítr rozfoukal jedné z nich vlasy. "Do pr*, to je vítr," ozvalo se z řad nevinně vyhlížejících tvářiček.

Občas peprný výraz ujede každému, bohužel i takové drobnosti mohou hrát při konečném rozhodování roli, obzvlášť pokud je konkurence tak vysoká jako v tomto případě.

Finalistky Schwarzkopf Elite Model Look 2011 si před hotelem Ambassador fotili

Finalistky Schwarzkopf Elite Model Look 2011 si před hotelem Ambassador fotili i náhodní kolemjdoucí.

Dvacet finalistek Schwarzkopf Elite Model Look 2011 na generálce v hotelu

Dvacet finalistek Schwarzkopf Elite Model Look 2011 na generálce v hotelu Ambassador

Pro kolemjdoucí včetně turistů byly mladé modelky atrakcí a spouště fotoaparátů cvakaly jedna za druhou. Zeptala jsem se dvou Američanů stojících za mnou, jak se jim dívky líbí. "Joo, jsou moc pěkný, některý míň, některý víc. Sekne jim to," prohlásil jeden.

Další kolemjdoucí zase utrousil: "Holky jsou to krásný, ale ať se, proboha, pořádně najedí." Musela jsem uznat, že pár z nich by to rozhodně neuškodilo, ale kdo ví, co s jejich tělem provede pár let navíc. Vždyť to jsou z velké části čtrnáctileté "žáby", které vyrostly, a jsou samá ruka, samá noha.

Zákulisí finále soutěže Schwarzkopf Elite Model Look 2011. Vlasy i make-up
V zákulisí soutěže Schwarzkopf Elite Model Look 2011 bylo pořádně rušno.

Den před finálovým večerem se už s finalistkami setkali všichni členové poroty. Rozdělili jsme se do skupinek po třech a dívky se každé skupině po jedné chodily představovat.

Já jsem byla usazena vedle scouta Lea a italského návrháře Vita dell´Erby, jehož modely pak dívky předvedly na finále. Neformální pohovory se proto vedly v angličtině, nedozvěděli jsme se tedy tolik jako česky mluvící skupinky. Někdy jsem musela překládat a jedna z finalistek neuměla anglicky ani slovo, vládla jen němčinou.

Po sledu "nevím" a "je mi to jedno" na otázky ohledně oblíbených návrhářů, módního stylu či modelingové budoucnosti jsem začala být na tyto odpovědi alergická. Proto jsem v duchu zajásala, když jsem se alespoň od některých dívek dozvěděla cokoli konkrétního. Velmi dobře, tedy rozvitými větami, nikoli jen yes nebo no, reagovaly asi tři finalistky.

Jenže člověk si pak ale vzpomene na sebe v patnácti a hned je shovívavější a kritiku zmírní. Fakt je, že dostat se ze sedmi tisíc holek mezi nadějnou dvacítku, to už je samo o sobě pro všechny obrovský úspěch a všem finalistkám patří velká gratulace.Nejčtenější

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Gabrielle Unionová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Devětkrát jsem potratila. Dítě pořád chci, říká herečka Unionová

Americká herečka Gabrielle Unionová (44) se s manželem Dwaynem Wadem (36) snaží delší dobu o potomka. Devětkrát podstoupila umělé oplodnění, ale pokaždé...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Další z rubriky

Uniformy letušek vypadají chic. Většinou vycházejí z regionálních tradic, které...
Jak se oblékají letušky? Kromě kostýmku nosí i bikiny nebo kroj

Pokud se vysoko v oblacích necítíte úplně ve své kůži, pak věřte, že usměvavé letušky to mají často mnohem horší. Potýkají s nestabilními podpatky či s...  celý článek

Jaroslav se svými pěti dětmi se na Jarmarku OnaDnes.cz neubránil dojetí.
Díky Jarmarku pomůžeme Jaroslavovi s bydlením i péčí o pět dětí

Podzimní Jarmark OnaDnes.cz se vydařil, spokojeni byli jak návštěvníci, tak na 550 prodávajících a další desítky žen z webu Fler.cz. V aukcích oblečení Báry...  celý článek

Kostka je skvělý společník v podzimních dnech.
Nesmrtelná kostka. Znáte pět pravidel, jak ji nosit?

Tradiční podzimní vzor se opět hlásí o slovo. Najdeme ho téměř ve všech módních kolekcích a obchodech. Tartan skvěle vynikne ve formě dlouhého kabátu, šály...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná
11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná

Trocha řasenky, rtěnky, pudru a najednou si říkáte, že vypadáte i jako člověk. Tak toho zkuste někdy nanést trochu víc, ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.