Z hlediska zdravotních komplikací je nejvýhodnější tělesný typ hruška.

Z hlediska zdravotních komplikací je nejvýhodnější tělesný typ hruška. | foto: Profimedia.cz

Hruška, nebo jablko? Tuk napoví, jaké nemoci hrozí

  • 36
Sklon k nemocem, které mohou udeřit v budoucnu, lze snadno odhalit už dnes. Stačí se podívat, v jakých tělesných partiích se vám ukládá tuk a zda patříte typově spíše mezi hrušky, nebo jablka.

Podívejte se na tvar svého těla. Ukládá se vám tuk spíše kolem pasu a v podbřišku? Potom patříte k lidem, kteří mají tělesný typ zvaný jablko. Tloustnete na bocích a stehnech? Pak máte tělesný typ hrušku.

Tělo jako křišťálová koule
V tomto případě však nejde zdaleka jen o estetické pojmenování typu postavy, ale i o indikátor toho, k jakému typu onemocnění budete inklinovat. Stále rostoucí počet vědců i lékařů se totiž přiklání k názoru, že tělesný typ, množství tuku a oblasti, kde se tuk ukládá, jsou kritickým ukazatelem pro vývoj takových chorob, jako je například cukrovka, vysoký krevní tlak nebo osteoporóza. Uvedl to zpravodajský server msn.

"Tělesný tvar je pro lékaře něco jako křišťálová koule," říká doktorka Marie Savardová, která se touto problematikou už dlouhou dobu zabývá a napsala o ní dokonce i knihu.

Na světě proběhly už desítky výzkumů, které ukazují na silnou souvislost mezi tvarem těla, tělesným tukem a přidruženými zdravotními riziky. Oblasti, kde tělo hromadí tuk, jsou totiž indikátorem budoucích zdravotních problémů.

Nebezpečné jablko
Mnoho starších mužů a žen po přechodu inklinuje k ukládání tuku v podbřišku, což je typické právě pro tvar jablka. Část z tohoto tuku se nachází přímo pod kůží a tento typ tuku se nazývá podkožní. Nicméně naprostá většina se ho ukládá kolem orgánů, které se nacházejí v této oblasti. Jde především o játra, ledviny, slinivku a střeva. Tomuto tuku se odborně říká viscerální. Je lidským očím neviditelný a jeho množství se dá změřit jen speciálními přístroji.

Podkožní tuk, pokud pomineme estetické hledisko, je v podstatě neškodný. Stejně tak není nebezpečné přiměřené množství vnitřního viscerálního tuku, který chrání orgány před otřesy, nárazy, ale i před teplotními výkyvy.

Nicméně z příčin, které ještě nejsou zcela jasné, vede nadbytek vnitřního tuku k celé řadě zdravotních potíží a rizik. Předpokládá se totiž, že tento typ tuku je metabolicky více aktivní než podkožní tuk a uvolňuje do krevního oběhu celou řadu enzymů a hormonů, z nichž některé jsou velmi škodlivé.

Pokud jste si tedy doposud mysleli, že jedinou funkcí tuku je vstřebávání kalorií z vašeho oběda, jedná se o představu mylnou. Představte si tuk spíše jako další samostatný orgán ve vašem těle. Ten má své vlastní funkce, nicméně se bohužel povětšinou jedná o funkce negativní, které zasahují i do jiných tělesných procesů a nepříznivě je ovlivňují.

Jedním z těchto procesů je například regulace krevního cukru (glukózy) v těle. Proto také lidé s tělesným typem jablko inklinují více k výskytu cukrovky.

Lék? Intenzivní cvičení
Dobrou zprávou je, že množství viscerálního tuku lze ovlivnit pravidelným intenzivním cvičením. Studie, která byla provedena na dvou tisících respondentech, ukázala, že pokud tito lidé uběhli každý týden minimálně dvacet kilometrů, za osm měsíců se množství jejich vnitřního tuku zmenšilo téměř o devět procent. Avšak ti, kteří uběhli kratší trasu, běželi pomaleji, nebo dokonce běh vynechávali, neztratili ze svého vnitřního tuku vůbec nic, nebo naopak ještě přibrali.

Závěry této studie by tak bylo možno shrnout do jedné věty: Každodenní intenzivní pohyb redukuje množství viscerálního tuku a tím i zdravotní rizika, mírné cvičení jeho hladinu udržuje na stejné úrovni a žádný nebo minimální pohyb vede k jeho nárůstu, který činí přibližně jedno procento za měsíc.

Jiná studie, kterou provedli na univerzitě Johnse Hopkinse, ukazuje na souvislost mezi tvarem těla a potravou, kterou jíte. Vědci zjistili spojení mezi příjmem tuku v potravě a množstvím vnitřního tuku. Lidé, kteří přijmou více než třetinu svého denního kalorického přijmu v podobě tuku, mají mnohem víc viscerálního tuku.

Vědci navíc varují, že tato problematika se týká prakticky všech. Vzhledem k tomu, že vnitřní tuk není vidět, není ani štíhlá postava zárukou jeho nepřítomnosti.