Nákaza se většinou objevuje v oblastech s nedostatečnou hygienou i zdravotnictvím.

Nákaza se většinou objevuje v oblastech s nedostatečnou hygienou i zdravotnictvím. | foto: Profimedia.cz

Hrozby lidstva: Ebola, rychlá a bolestivá smrt

  • 40
Objevila se teprve před dvaceti lety, ale velmi rychle se rozšířila. Zabíjí nemilosrdně, bolestivě a přežije jen malé procento nakažených. V současné době znovu vypukla v Kongu.

Když se roku 1976 v blízkosti africké řeky Ebola vyskytla podivná nákaza, vypuklo zděšení. Nemocní krváceli ze všech tělních otvorů, měli celé tělo pokryté modřinami a zvraceli nejen krev, ale i mrtvé tkáně svých orgánů. Naprostá většina všech nakažených zemřela do deseti dnů v obrovských bolestech. Krvácivá horečka s dramatickými příznaky dostala jméno po oblasti, ve které se poprvé objevila - ebola.

Vražedná nakažlivost
Ačkoli přesný původ hrozivého onemocnění není přesně znám, vědci se domnívají, že se na člověka přenesl z některých druhů pralesních opic a rychle se přizpůsobil novému hostiteli. Jeho smrtelnou zbraní je totiž rychlost, s jakou se množí. Proniká snadno membránami buněk a donutí je k rychlé produkci dalších virů. A jejich nakažlivost je vražedná.

Na rozdíl od řady jiných virů, ebola dokáže bez problémů přežít i mimo tělo svého hostitele. Předměty, kterých se dotkl nemocný člověk, jsou nakažlivé dokonce ještě po několika dnech. Virus byl nalezen v slzách, krvi, ale i na povrchu kůže infikovaných osob. Proto bylo také nutné zrušit všechny obvyklé pohřební rituály a mrtvoly se likvidují za přísných bezpečnostních pravidel.

Pracovat s virem ebola se smí pouze v laboratořích se čtvrtou úrovní bezpečnosti. V místě epidemie potom musí být pacienti dokonale izolováni a zdravotnický personál používat speciální ochranný oděv.

Rozklad orgánů
Úmrtnost eboly se liší podle typů viru. Zatímco kmen Sudan má úmrtnost "jen" lehce přes padesát procent, na kmen Ebola Zaire umírá před devadesát procent nakažených. Inkubační doba viru je přibližně dva dny a symptomy se objeví velmi náhle. Vysoká horečka, bolesti kloubů, hlavy a svalů, zvracení; to jsou prvotní signály nákazy. V tomto stadiu se ebola často zamění za jinou infekční nemoc, ale i kdyby se tomu tak nestalo, pro pacienta už toho nelze příliš udělat.

Viry putují krevním oběhem a napadené buňky produkují obrovskou rychlostí množství dalších virů. V krvi se objevují sraženiny a její tok se tak zpomaluje. To je také důvod odumírání tkání všech orgánů. Začíná krvácení do vnitřních tkání a krevní sraženiny nemocný i vykašlává. Postupem času člověk krvácí ze všech tělních otvorů, odlupují se výstelky a rozkládají se prakticky všechny orgány. Jejich mrtvá tkáň odchází dýchacími cestami nebo konečníkem. V poslední fázi postižený krvácí z očí a má těžké epileptické záchvaty.

SPECIÁL: Největší hrozby lidstva

Epidemie v Kongu
Na virus eboly neexistuje žádná léčba. Účinnost všech známých virostatik je prakticky nulová. Lékaři tak neléčí nemoc jako takovou, ale pokoušejí se minimalizovat její dopad. Podávají se vitaminy, sérum a virostatika. Zároveň je nutné doplňovat u nemocného tekutiny, protože velmi častou skutečnou příčinou smrti je dehydratace.

V současné době vypukla epidemie v Konžské demokratické republice. Podle údajů WHO je zatím od srpna letošního roku nahlášeno necelých čtyři sta případů a z toho necelé dvě stovky úmrtí.

Lidé začali umírat na krvácivé horečky po pohřbu dvou společensky vysoce postavených osob v obci Mweka na jihozápadě země. V Kongu je tradicí, že příbuzní vlastníma rukama myjí těla zesnulých. To vysvětluje prudkost rozšíření nákazy, uvedl pro média vrchní zdravotní inspektor provincie Jean-Constatin Kanow.

,