Správná hladina hormonů je důležitá, ovlivňují náš život

Naše tělo řídí chemické procesy, to je známý fakt. Hormony, které si samo vyrábí, s námi někdy dělají hotové divy. Mohou za to, že jsme šťastní a plní elánu, ale i za to, že se životem ploužíme jako mátohy, bez zájmu o cokoli. Podívejme se na naše dva významné „spoluhráče“: estrogen a testosteron.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když začneme dospívat, a často ještě předtím, než si uvědomíme, co se s námi děje, nás ovládnou hormony. Ženám může příliv a odliv hormonů hlavně v souvislosti s měsíčním cyklem ovlivňovat život. Od menstruace a těhotenství až po perimenopauzu (předstupeň menopauzy), menopauzu a další období řídí hormony velkou část tělesných funkcí. 

Tři podoby estrogenu

Estrogen je považován za „ženský hormon“, pravděpodobně proto, že ho ženy produkují větší množství a jsou na něm závislé při reprodukčních funkcích. Estrogen však řídí mnohem víc než jen schopnost otěhotnět. 

Po celý život je vaše tělo závislé na estrogenu, aby bylo zdravé a silné. Tento hormon se tvoří ve vaječnících, ve žlutém tělísku a placentě. Jeho malé množství vzniká také v nadledvinkách, tukové tkáni, prsech a játrech. V závislosti na životním období produkuje tělo rozdílné typy a množství estrogenu ve snaze udržet rovnováhu uvnitř organizmu. 

Estradiol se vyskytuje v ženském těle v období mezi pubertou a nástupem menopauzy. Množství, které produkují vaječníky, může stoupat nebo klesat v závislosti na tom, v jaké fázi menstruačního cyklu se právě nacházíte. 

Estriol je důležitý hlavně v těhotenství. U žen, které nejsou těhotné, se vyskytuje ve stejné míře jako  u mužů nebo u žen po menopauze. K jeho tvorbě dochází v placentě a jeho hladina narůstá od osmého týdne těhotenství až do porodu. 

Estrogeny z rostlinné říše

Pro zmírnění příznaků menopauzy se doporučují tzv. fytoestrogeny, které se nacházejí v mnoha potravinách včetně sóji, cizrny, čočky, lněného semínka, obilovin, ovoce, zeleniny a červeného jetele. Jsou také součástí některých léků a potravinových doplňků.

Andělika čínská: Pomáhá odstranit suchost v pochvě a je účinná proti návalům horka. Osvěžuje, snižuje podrážděnost a pomáhá při nespavosti. „Působí také na krevní oběh a krvetvorbu. Užívá se i při cukrovce, onemocněních ledvin a křečových stavech. Ale pozor, užíváte-li léky na ředění krve, raději se andělice vyhněte,“ upozorňuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu ze společnosti Primulus.

Sója: Obsahuje biologicky aktivní látky, které pomáhají udržet hormonální rovnováhu. Je rovněž významným zdrojem rostlinných bílkovin, pro které si ji oblíbili vegetariáni a vegani.

Ořechy: Další z potravin, jež obsahují rostlinné estrogeny ve větším množství, jsou oříšky. Nejvíc se jich nachází ve vlašských ořeších, pistáciích a arašídech. Ořechy jsou také bohaté na zdravé tuky a minerály, které podporují plodnost.

Estron je z této trojice estrogenů ten nejslabší. Je ho zapotřebí především v období menopauzy, když už nejsou aktivní vaječníky. 

Proč nám občas chybějí

Hladina estrogenu během menstruačního cyklu přirozeně kolísá. Aby mohlo naše tělo fungovat tak, jak má, musí být jeho množství (i množství dalších hormonů) v rovnováze. Běží-li vše správně, tělo ví, kolik estrogenu potřebuje, a samo si to reguluje. 

U mladých žen může být nízká hladina estrogenu způsobena nadměrným cvičením, poruchami příjmu potravy, jako je anorexie, špatně fungující hypofýzou, předčasným selháním vaječníků, které může být důsledkem genetických poruch, toxinů nebo autoimunitního onemocnění, Turnerovým syndromem (vrozené onemocnění vyskytující se u žen, jehož podstatou je absence jednoho chromozomu X) či chronickým onemocněním ledvin. 

U žen starších 40 let může být nízká hladina estrogenu známkou blížící se menopauzy. Toto období přechodu se nazývá perimenopauza. Během ní vaječníky stále produkují estrogen, pouze v nižším množství, a jeho produkce se nadále zpomaluje, dokud žena nedosáhne menopauzy.

Mužský přechod existuje

Pojem andropauza se objevuje stále častěji. Andropauza neboli „mužský přechod“ je jiný výraz pro sníženou hladinu testosteronu u mužů starších 40 let. Tento jev je zcela reálný a je často skloňován mezi lékaři, stejně jako menopauza. 

Pokud jste muž a je vám kolem 40 let, možná andropauzu prožíváte právě nyní. Hladina testosteronu u mužů klesá už od třicátého roku věku. Okolo čtyřicátých narozenin je nižší téměř o 25 procent a objevují se první příznaky, jako je únava, nízké libido, náladovost a zpomalený metabolizmus. 

„Kvůli úbytku testosteronu se začíná v mužském těle tvořit více estrogenu, což je často důvod, proč muži po čtyřicítce začínají přibírat na váze a mění se jejich nálady. Někteří lékaři označují andropauzu jako ‚obrácenou pubertu‘. V pubertě je testosteron na vrcholu. Mladý muž má hlubší hlas, svalovou hmotu přibere jen při pohledu na činky a na sex myslí prakticky pořád. V době andropauzy dochází k opačnému procesu: svaly pomalu mizejí, pneumatika na břiše se zvětšuje a kvůli přibývající únavě není na sex moc pomyšlení,“ vysvětluje David Buchta. S nízkou hladinou testosteronu je však naštěstí možné bojovat. 

Snažte se udržet hormonální hladinu v rovnováze

1. Zařaďte zdravé tuky
Jezte potraviny bohaté na zdravé tuky, které podporují tvorbu testosteronu. Jedná se především o omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Tuto esenciální kyselinu si náš organizmus není schopen sám tvořit, je tedy nutné přijímat ji prostřednictvím stravy. Jejím nejbohatším zdrojem jsou tučné mořské ryby (losos, sardinky, makrela, tuňák), rostlinné oleje a tuky, ořechy, lněná a chia semínka, hovězí maso, sójové produkty a listová zelenina. Případně lze využít také doplňky stravy s obsahem rybího oleje, které jsou volně k zakoupení v lékárnách. 

2. Volte správné sacharidy
To se týká především fast foodu, sladkostí, bílého pečiva a sladkých nápojů. Bohatým zdrojem sacharidů jsou brambory a batáty (sladké brambory), ovesné vločky, cizrna, bulgur, quinoa nebo žitné pečivo. 

3. Pořádně se na to vyspěte
Testosteron se vytváří během spánku, kdy endokrinní systém pracuje na plné obrátky. Pokud však nespíte dost, organizmus nemůže produkovat potřebné množství testosteronu a vy pak trpíte příznaky andropauzy. Snažte se spát 7 až 8 hodin denně. 

4. Doplňujte zinek a „déčko“
Vitaminů a minerálů podporujících optimální tvorbu testosteronu je celá řada. Pokud byste si však měli vybrat pouze dva, pak by to měl být zinek a vitamin D. Zinek snižuje aktivitu enzymu aromatázy, díky tomu zabraňuje přeměně testosteronu na estrogen. „Dle několika vědeckých studií se po pravidelném přísunu zinku u testovacích subjektů zvýšila hladina testosteronu. Vitamin D je jedním z nejdůležitějších vitaminů a jeho roční dávkování dokáže hladinu testosteronu zvýšit až o 25 procent,“ dodává David Buchta.

Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Ztráta soukromí, odcizení i nevěra. Sociální sítě jsou zabijákem lásky

19. dubna 2024

Sociální sítě mohou být na jednu stranu cenným komunikačním nástrojem a zajímavým zdrojem...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...