Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hormonu dobré nálady stále ubývá

  1:00aktualizováno  1:00
Každý, kdo se někdy setkal s depresí, třeba u někoho blízkého v rodině, může posoudit pravdivost následujícího tvrzení: onemocnění duše je ta nejstrašnější nemoc, co může být. Těmito slovy uvedla na půdě Akademie věd její předsedkyně Helena Illnerová debatu o depresi.

Byl k ní zvlášť důvod: celá Evropa ve čtvrtek "oslavila" den deprese.

Zdánlivě nenápadná nemoc, často mylně zaměňovaná za obyčejný splín nebo prostě "depku", totiž postihuje čím dál více Evropanů. Člověk při ní ztrácí schopnost normálně fungovat a radovat se.

"Deprese je duševní bolest," řekl psychiatr Oldřich Vinař. Podle něho byli u lidí, kteří trpí depresí, skutečně ve větší míře zaznamenány substance signalizující bolest.

I když deprese většinou přímo nezabíjí, zásadně ovlivňuje pracovní sílu. Podle Světové zdravotnické organizace bude v roce 2020 deprese druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti v rozvinutých ekonomikách, a to hned po kardiovaskulárních chorobách.

Každý desátý člověk v Evropě trpí nějakou z forem duševních nemocí, buď depresí, nebo také stresem či přepracováním. To vše může vést k pracovní neschopnosti nebo ke ztrátě zaměstnání.

Ve světě trpí ročně depresemi odhadem 400 milionů lidí. V Evropě 33,4 milionu. A v Česku rovný milion. "Každý pátý Čech zažije nějakou epizodu deprese aspoň jednou v životě," řekl šéf Psychiatrické společnosti Jiří Raboch.

Většině lidí se přitom nedostane adekvátní pomoci. Buď jsou špatně léčeni, nebo jejich nemoc nikdo nerozpoznal. "Třiapadesát procent lidí v Evropě s depresí zůstává bez lékařské péče," řekl Vincenzo Costigliola, prezident Evropské lékařské asociace, který se účastnil Dne deprese.

Ten zorganizovala aliance lékařů a expertů Health First Europe v Bruselu, ale i ve Španělsku a Itálii. "Musíme o depresi více mluvit, abychom se přesvědčili, že je to nemoc a že je možné ji léčit, ale že se musí odhalit co nejdříve," dodal Costigliola.

Čím to, že se deprese stává stále větší metlou vyspělých zemí? Zčásti za to mohou geny (konkrétně nedostatek "hormonu dobré nálady" serotoninu), prožité trauma a zčásti také životní styl.

Depresí trpí stará Evropa, ale také východní Evropa, a to tím víc, čím se jí daří lépe. "Naše priority se změnily. Teď se hodnotí, jaké máme auto, dům a tak dále. Máme víc materiálních potřeb a tím víc na nás působí, když jsou nám tyto věci odepřeny," řekl Costigliola.

Podle výzkumů souvisí deprese i s nezaměstnaností, délkou slunečního svitu a temperamentem. Nejpostiženější jsou například Finové, zatímco jižanské národy trpí depresemi méně.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Indira Gumarová

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě, pracovala pro dovozce džusů. To všechno by...

Další z rubriky

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...Najdete na iDNES.cz