Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hormonální nerovnováhu může naznačovat únava i nadměrná chuť k jídlu

  • 3
Hormony s námi dovedou pěkně zamávat a pohrát si nejen s naším tělem, ale i s psychickým rozpoložením. Přečtěte si, co můžete očekávat v případě hormonální disbalance.

Nepříjemné příznaky rozhozených hormonů v období těsně před menstruací, jako jsou únava, rozmrzelost či nafouknuté břicho, zná každá žena. Zatímco hladiny hormonů se obvykle po menstruaci stabilizují, existují i další faktory jako třeba stres a úzkost, které mohou hormony vyhodit z rovnováhy.

Léčba hormonální nerovnováhy bývá běh na dlouhou trať a podle lékařky Renaty Růžičkové z Mediconetu léčba většinou spočívá v pravidelném užívání léků, často hormonů štítné žlázy. Jindy lékaři tento problém řeší hormonálními pilulkami, injekcemi nebo operací, při které se odstraní žlázy, nebo jejich část. 

Únava

„Pokud jste unavení po týdnu závěrečných zkoušek nebo po pozdních příchodech z práce, potom jste nejspíš v pořádku,“ řekla doktorka Alyssa Dwecková z Mount Kisco Medical Group v New Yorku pro Huffingtonpost.

Podle Dweckové byste se však měli mít na pozoru, pokud se cítíte unavení neustále a navíc zaznamenáte nárůst hmotnosti, zimomřivost, kolísání chutí k jídlu, změny v pohybu střev a úpornou zácpu.

To vše by totiž mohly být projevy nedostatečné funkce štítné žlázy. Únava postihuje čas od času každého, ale pokud ta vaše nemá zjevnou příčinu, pak je zapotřebí poradit se s lékařem.

Zvýšená chuť k jídlu

Gynekoložka Eva Bočanová ze zdravotnického zařízení Medicover upozornila, že příznakem hormonální disbalance může být také zvýšená chuť k jídlu.

„Tento stav není pravidlem u každé ženy. Mnoho žen si ve druhé polovině cyklu a těsně před menstruací, kdy je ve hře ženský hormon progesteron, stěžuje na zvýšenou chuť k jídlu, někdy až na zvýšenou chuť přímo na sladké,“ uvedla lékařka Bočanová a dodala, že zvýšenou chuť k jídlu nebo na vybrané potraviny a pochutiny zažívá také mnoho žen v těhotenství.

Naopak nechutenství většinou nastává v incidentní graviditě. Někdy je velmi úporné až s pocity na zvracení a opakovaným zvracením. Jestliže se organizmus s takzvaně jiným stavem vyrovná, zvykne si na něj a tyto stavy ustoupí.

A jak zvýšené chuti k jídlu zabránit? „V těhotenství je lépe se těmto nešvarům poddat, ale nepřejídat se. U netěhotných žen toto může vyřešit monofazická antikoncepce, což je pilulka, kdy celý měsíc přijímá žena stejnou dávku estrogenu i progesteronu. Nedochází k výkyvům,“ uvádí gynekoložka.

Obezitoložka Renata Růžičková zase radí jako prevenci zvýšit přísun tekutin, omezit příjem alkoholu a zvýšit pohybovou aktivitu.

„Vhodná jsou lehká cvičení zaměřená na uvolnění a protažení svalů. Jinak je jedinou správnou cestou návštěva lékaře a provedení krevních testů, případně ultrazvukového vyšetření štítné žlázy,“ dodala lékařka Růžičková.

Změny na pokožce

Objevilo se vám opět akné, i když už jste dávno překročily hranici puberty? Tyto pupínky se samozřejmě mohou objevit jen jako trest za vaši lenost se před spaním důkladně odlíčit, ale také mohou poukazovat na hormonální nerovnováhu ve vašem těle.

„Akné v dospělosti nebo cystické akné (vážná forma akné) v dolní polovině vaší tváře by mohlo značit vysoké hladiny testosteronu,“ vysvětlila doktorka Dwecková.

I když akné není problém, který by vás ohrožoval na životě, může si svou daň vybrat na psychice. Pokud se vám delší dobu nedaří zbavit se nehezkých pupínků, neváhejte s návštěvou lékaře. Ten vám může předepsat léky na stabilizaci hladin hormonů, které vám pomohou vyčistit pleť.

Nepravidelná menstruace

Stejně jako únava i nepravidelný menstruační cyklus může být výsledkem mnoha faktorů, jako jsou stres, problémy se štítnou žlázou, nízká hladina estrogenu nebo také syndrom polycystických ovarií (vaječníků) neboli PCOS.

Otěhotnění s PCO

Syndrom polycystických vaječníků se dá zvládnout, ale lehké to není, shodují se ženy na fóru eMimino.cz

„Charakteristickým znakem PCOS je nepravidelná nebo chybějící perioda, ale také by se mohl představit potížemi zhubnout nebo podivným růstem ochlupení,“ vysvětlila lékařka Dwecková.

PCOS je nejčastější endokrinní poruchou u žen v plodném věku a ženy trpící tímto syndromem často sužují cysty na vaječnících, které způsobují hormonální nerovnováhu a mohou zabraňovat ovulaci. Při PCOS navíc žena trpí nadbytkem mužských hormonů androgenů, proto je PCOS častým důvodem neplodnosti.

Syndrom se projevuje nejen menstruačními problémy, ale také přibíráním na váze a zvýšeným růstem chloupků na těle i na obličeji, vyrážkami, akné a také depresemi. PCOS se dá často zvládnout pomocí diety, cvičení a antikoncepčních pilulek.

Podle gynekoložky Bočanové lze hormonální nerovnováhu, která se projeví poruchou v menstruačním cyklu napravit dvěma způsoby: „Buď nasadíme hormonální antikoncepci, nebo ordinujeme ženě jednotlivé pilulky estrogenu či gestagenu, případně kombinaci obého podle vyšetření hormonální hladiny z krve, výšky sliznice v dutině děložní stanovené sonograficky a hormonální cytologie.“

Noční pocení

Pokud máte noční pocení spojené jen s menopauzou, možná vás překvapí, když vás tento problém začne sužovat již před čtyřicítkou. Jestliže zrovna nejste nemocná nebo nemáte v ložnici neobvyklé teplo, probuzení s pocitem přehřátí a nadměrné pocení by mohlo být výsledkem nízkých hladin estrogenu a nepravidelné ovulace, takzvané perimenopauzy.

Podle lékařky Dweckové se perimenopauza může objevit až deset let před nástupem samotné menopauzy.

„Takže pokud máte problémy s menstruací před čtyřicítkou, existuje dobrá šance, že vaše pocení může být vlastně brzká menopauza,“ vysvětlila Alyssa Dwecková, která v každém případě doporučuje informovat o svém stavu lékaře, aby se vyloučilo nějaké vážnější onemocnění.

, pro iDNES.cz