Ona
Jóga vám pomůže v menopauze, otěhotnět i po porodu. A třeba i od nateklých nohou nebo větrů.(ilustrační foto)

Jóga vám pomůže v menopauze, otěhotnět i po porodu. A třeba i od nateklých nohou nebo větrů.(ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Jóga pomůže otěhotnět nebo v menopauze. Podívejte se, jak na to

  • 2
Jóga dokáže mnoho věcí, mimo jiné pomoci s hormonálními obtížemi. Zkušený učitel jógy Václav Krejčík vám předvede a vysvětlí pozice vitální jógy, které zvládnete i doma. A budete se po nich cítit lépe.

S  hormonální jógou přišla v devadesátých letech Brazilka Dinah Rodriguesová a dodnes s ní slaví úspěchy po celém světě. Slibuje ženám vyřešení problémů s přechodem nebo s otěhotněním bez použití hormonů nebo jiných léků. Podobná je i vitální jóga, která se zaměřuje na hypotalamus, hypofýzu, štítnou žlázu, nadledvinky a slinivku.

Jak vlastně může tělesný pohyb ovlivnit hladinu hormonů v našich vnitřních orgánech? Princip cvičení jógy je založený na tlakových změnách v organismu. Každá ásána ovlivňuje endokrinní žlázy pomocí tlaku, jak se tělo v pozici ohýbá a mačká. Samozřejmě nemůžete čekat zázraky přes noc, ale pravidelným cvičením se hladiny hormonů postupně začnou vyrovnávat.

K otěhotnění, po porodu i v přechodu

"Když bych měl jmenovat jednu z mnoha pozic, která má pozitivní vliv na ženské hormony během cvičení jógy, uvedl bych například Matsjéndrovu pozici, která  vytváří tlak na oblast pohlavních orgánů - tedy u žen vaječníků, které produkují ženské hormony estrogen a progesteron. Tlak, který je v pozici na tuto oblast vytvářen a současně vhodně zvolený dech zaměstnávající břišní stěnu zvyšují střídání tlaků v dané oblasti. Tím dochází k ovlivnění homeostázy organismu, jehož součástí je i produkce hormonů," vysvětluje jogín Václav Krejčík. 

Ideální je vitální a hormonální jóga pro ženy v době přechodu. Může pomoci s pocením, nespavostí i depresí. "V období menopauzy a postmenopauzy nelze cvičením již ovlivnit hladinu hormonů, ale může se ovlivnit klimakterický syndrom, a to výrazně. V pozdějším období může cvičení jógy snížit výskyt osteroporózy a zlepšit stav cév a tím se sníží riziko cévních chorob," doplňuje doktorka Ludmila Mašková. Stejně tak je vhodná, pokud plánujete dítě, protože některé ásány zlepšují prokrvení vaječníků. Po porodu pro změnu jóga pomáhá především z důvodů posílení středu těla, který byl oslaben těhotenstvím.

Cvičte pravidelně, žijte zdravě

Pokud chcete dosáhnout znatelných výsledků, musíte pravidelně cvičit, nejlépe každý či každý druhý den 20 minut. "Jednou týdně bych doporučil jít na hodinu s učitelem. Při józe je důležité, aby někdo občas kontroloval, jestli provádíte pozice správně," radí Václav Krejčík. 

A pokud chcete být zdravá, musíte počítat i s vyváženou životasprávou a naopak zapomenout na stres, alkohol a cigarety. I zde se můžete svěřit do péče odborníků a nechat si vypracovat individuální program s jógou, meditací a výživovým poradenstvím přesně na míru vašim potřebám.

Hormonální a vitální jóga jsou vhodné i pro lidi, kteří se s problémy s hormony již léčí, musí být ale na pozoru. Rozhodně by se měli poradit s lékařem i učitelem jógy, kteří by měli kontinuálně sledovat jejich stav a cvičení uzpůsobit. "Jóga je určitě vhodná jako doplňková terapie u poruchy štítné žlázy, pokud se správně zvolí dechová technika a ásány," potvrzuje doktorka Mašková.

, pro iDNES.cz