Zvýšené riziko představují vysoké teploty i pro lidi závislé na alkoholu.

Zvýšené riziko představují vysoké teploty i pro lidi závislé na alkoholu. | foto: Jan Strouhal

Horko ovlivňuje i duševně nemocné

  • 2
Velké horko může podle psychiatrů zhoršit psychický stav lidí s duševní poruchou. Léčebny sice nezaznamenávají nijak dramatický výkyv v počtu hospitalizací, mírně se však mění složení ošetřovaných pacientů.

V létě se do akutní péče psychiatrů dostávají například nemocní turisté, kterým se náhle zhorší stav. Zdravotní kolapsy postihují i lidi závislé na alkoholu nebo drogách.

V Česku dnes vrcholí příliv tropického vzduchu. Teploty už v poledne na mnoha místech dosahovaly 35 stupňů Celsia, odpoledne by měly ještě vzrůst.

"Stejně jako pro duševně zdravého i pro nemocného člověka představuje horko velký stres," řekl ředitel psychiatrické léčebny v Bohnicích Ivan David. Negativně působí také náhlé změny počasí. Na zvýšení hospitalizací se to nicméně výrazně nepodepisuje. Důvodem je malá lůžková kapacita, která nedovolí přijímat více pacientů, než je možné. Denně bohnická léčebna přijme v průměru 17 pacientů, čtyři musí odmítnout.

Jisté sezonní výkyvy v hospitalizacích však existují. Bohnice mají zkušenost s letními akutními hospitalizacemi psychicky nemocných zahraničních turistů, jimž se o dovolené zhorší jejich stav. Cizí prostředí, velké teplo a stres prý k tomu přispívají. "Jednou k nám přivezli mladého cizince nalezeného v pražské kanalizaci, kde se ukryl, protože trpěl různými paranoidními obavami," uvedl David.

Nejvíce hospitalizací v bohnické léčebně představují obecně lidé závislí na alkoholu a drogách. U těch se horko může projevit, podle Davida už jen tím, že v horku se více pije. Na nebezpečí letní konzumace alkoholu upozornil primář bohnického oddělení závislostí Karel Nešpor. Alkohol dehydratuje, proto jeho nadměrné pití v létě může způsobit i další zdravotní potíže. Na již hospitalizované pacienty vedro nemá podle Nešpora příliš velký vliv.

Více práce letní horko přináší pracovníkům pražského krizového centra RIAPS. Přibývá převážně telefonických hovorů lidí, kteří pociťují náhlou psychickou tíseň. Podle vedoucí lékařky Gabriely Šivicové lidi v horkých dnech trápí především úzkosti, nervozita, podráždění nebo nespavost.

,