Je libo chlapečka, nebo holčičku? Ilustrační fotografie.

Je libo chlapečka, nebo holčičku? Ilustrační fotografie. | foto: Profimedia.cz

Holčičku, nebo chlapečka? Rozhodne o tom lékař

  • 79
Bude to chlapeček, nebo holčička? Otázka, kterou pokládáme nastávajícím maminkám, může mít v některých případech odpověď třeba: Objednala jsem si holčičku. Za určitých podmínek totiž lékaři mohou předem zvolit pohlaví budoucího dítěte. V České republice jim to však zákon umožňuje pouze ze zdravotních důvodů. Vybrat pohlaví dítěte se dá navíc jenom při využití metod umělého oplození.

Téměř každá druhá klinika pro umělé oplození ve Spojených státech umožňuje rodičům, aby si vybrali pohlaví svého dítěte. Jak ukázal průzkum Střediska pro genetiku a veřejnou politiku ve Washingtonu, více než 40 procent těchto lékařských zařízení zjišťuje pohlaví lidského embrya při genetickém testu.

Při umělém oplození totiž vytvářejí lékaři ve zkumavce několik lidských zárodků. A to spojením spermií muže a vajíček odebraných ženě z vaječníku. Nejvíce životaschopná embrya pak implantují budoucí matce do dělohy, aby se z nich mohlo vyvinout dítě.

Pohlaví odhalí genetický test

Ovšem ještě před tím, než lékaři ženě zárodky implantují, je mohou podrobit genetickému testu. Obvykle se tak dělá v situaci, když jsou rodiče starší, nebo když mají v rodinné historii některé dědičné onemocnění.

Lékaři při testu zpravidla odeberou jednu buňku ze dvoudenního až třídenního embrya. V její DNA pak hledají poruchy chromozomů a genové variace, které svědčí o tom, že budoucímu dítěti hrozí některé známé onemocnění. K implantaci pak vyberou jen taková embrya, u nichž genetický test chorobu nezjistil.

A při tomto zdravotním testu mohou zjistit i pohlaví zárodku. Američtí lékaři v některých klinikách tedy dají rodičům možnost, aby si určili, zda chtějí chlapečka, nebo holčičku. Pak ženě implantují jen embrya s určeným pohlavím.

Zákon v USA genetické testování neomezuje

"Předimplantační genetická diagnostika byla zamýšlena jako možnost k překonání neplodnosti a k tomu, aby se rodily děti s nadějí na plnohodnotný život. Ale dnes se využívá k výběru pohlaví dítěte jen proto, aby se uspokojilo přání rodičů. To je nepříjemný trend," kritizoval Eric Cohen z amerického střediska pro Etiku a veřejnou politiku pro časopis New Scientist.

Naopak Susannah Baruchová z organizace, která průzkum uskutečnila, zdůrazňuje, že žádný americký zákon nijak neomezuje genetické testování embrya. "Dnes existuje tisícovka genetických testů a není důvod, proč by se neměly používat," soudí.

Ilustrační foto.

Výběr spermií

Ovlivnit pohlaví budoucího dítěte se však dá i bez genetického testu. Stačí, aby lékaři k oplození vajíčka vybrali spermii, o níž vědí, jaké pohlaví budoucímu dítěti přináší.

O tom, jestli se narodí holčička, nebo chlapeček, rozhoduje spermie, která vnikne do vajíčka. Pokud v sobě nese pohlavní chromozom Y, narodí se chlapec, pokud nese chromozom X, narodí se holčička.

Chromozom X je větší, takže o něco větší je i spermie, v níž je obsažen. Lékaři to mohou rozpoznat například poté, co spermii zbarví světélkující barvou. Větší chromozom X pohltí barvu víc, a proto pak více světélkuje.

Tímto způsobem mohou lékaři spermie rozdělit a jen ty, které nesou požadovaný pohlavní chromozom, vnést do vnitřních pohlavních orgánů ženy. Metoda je jednodušší než genetický text, ale je méně spolehlivá a považuje se zatím stále za experimentální.

V Česku jen ze zdravotních důvodů

Americké kliniky, které umožňují zvolit pohlaví dítěte podle přání rodičů, mají různá etická pravidla. Někde to například dovolují pouze sezdaným párům, které už alespoň jedno dítě mají.

V České republice je tomu jinak. "Vybírat pohlaví dítěte můžeme pouze ze zdravotních důvodů," říká docent Igor Crha z Gynekologicko-porodnické kliniky Masarykovy univerzity v Brně. Nařizuje to tak zákon 227/2006 Sb.

Klasickým příkladem je dědičná krvácivost - hemofilie. Tou trpí muži, ženy ji ve svém genetickém kódu přenášejí, ale obvykle neonemocní. Vhodnou volbou pohlaví tedy mohou lékaři přivést na svět dítě, které chorobou nebude trpět.

V takovýchto případech tedy smějí pohlaví pro budoucí dítě legálně vybírat i čeští lékaři.