Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hodný muž neznamená trouba. Chyba je, až když ochotu přehání

  1:24aktualizováno  1:24
Spousta lidí říká, že hodní chlapi nejsou v kurzu, nebo dokonce, že si hodní muži mnohem hůř hledají partnerku, protože nejsou tak sexy jako zloduši. To je ale jen prázdný bonmot a nesmysl. Být hodný vůbec nemusí znamenat něco špatného. Není to chyba, ty leží někde úplně jinde.

Superman - nejhodnější chlap na světě a přesto sexy. | foto: Profimedia.cz

První chyba: slabošství

Existují muži, kteří se od dětství snadno kamarádí s děvčaty. Buď mají starší sestry, a tudíž vědí, jak na holky, nebo jsou prostě takoví. Nesnaží se nikoho ohromovat ani balit, prostě se s nimi baví. Snaží se pomáhat, chovají se jako gentlemani. Jsou to ti, kteří svou kamarádku pod vlivem alkoholu odvedou domů, uloží a uvaří jí kávu, i když jsou do ní už dva roky tajně zamilovaní a ona by momentálně proti ničemu neprotestovala.

I když o nich nemůžete říct křivého slova, velké úspěchy u žen nemají. Skončí většinou v kategorii "dobrý kámoš". Nevnucují se, nemachrují, a pokud mají soka, tak tiše vycouvají. Sami sobě za tenhle přístup nadávají, ale nemohou si pomoct.

"Už třikrát mi někdo vyfouknul holku, kterou jsem měl moc rád, a vždycky si myslel, že spolu zůstaneme napořád," říká Pavel (32), kterému kamarádi občas přezdívají Mirek Dušín.

Zejména kvůli historce, kdy svou poslední dívku dokonce pomáhal stěhovat k jejímu novému příteli, protože ona neměla auto. "Někdy bych si nafackoval, protože drsňáci kolem mě si omotávají holky kolem prstu a já vždycky nakonec zůstanu sám."

Chyba ale není v tom, že by byl Pavel hodný. Je PŘÍLIŠ hodný, a taky odevzdaný, podřízený a laxní. Což je problém číslo jedna všech slušných gentlemanů. Nedostatek rozhodnosti + malé sebevědomí + přehrávání zodpovědnosti na ženu, to všechno jsou vlastnosti, které nepůsobí ani trochu sexy. Ale nemají nic společného s tím, jestli je muž hodný nebo ne. Jenže Pavel a další jemu podobní si ke svému slušnému vychování a zacházení se ženami, kterému se nedá nic vytknout, přibrali slabošství a v tom bude nejspíš zakopaný pes. Jestli máte podobného kamaráda nebo třeba bratra, vzkažte mu, že nevadí, že je hodný, ale nesmí být bačkora a hadr na podlahu.

Druhá chyba: vždy k službám

Muži, kteří se sami označují za hodné a myslí si, že to proto mají u žen těžší, se dokonce obracejí na odborníky. Australská společnost The Modern Man nabízí vztahové školení a speciálně pro "slušné hochy" má kurzy, kde jim radí nebrat ženy na zbytečně romantické schůzky, nevrážet do nich moc peněz a nebrat tolik ohledů na jejich city.

Můžou to vůbec myslet vážně? Zjevně ano, a když oloupete vrstvu populistických mačistických keců, najdete pravdu. "Ženy nechtějí mít vedle sebe slušňáka, který jim přenechá otěže vztahu a bude jim číst přání z očí," říká majitel této agentury, Dan Macon. "Samozřejmě že chtějí od mužů úctu a lásku, ale také touží mít partnera s názorem a ochotného nést zodpovědnost."

Zakladatel úspěšné newyorské seznamovací kanceláře Arthur Malov zase školí své klienty v tom, že není dobré být ženě neustále k dispozici, nemít vlastní program a tajemství. I to je pravda a opět se to automaticky netýká všech "hodných hochů".

Kdyby to literární Mirek Dušín někdy dotáhl do věku, kdy začne balit holky (a autor by mu to nějakým zázrakem povolil), neměl by problém s tím, že mluví jen slušně a volný čas tráví pácháním dobrých skutků. Je to sice prototyp hodného hocha, ale není slaboch, má zajímavé koníčky a sportuje. Dokonce si umím představit, že by se holky o možnost procházet se s atletickým blond Mirkem setmělými uličkami Stínadel mohly i poprat.

Třetí chyba: předstírání drsňáka

Dobře vychovaný a citlivý muž se nestane sexy desperátem, když bude ochotnicky kopat do štěňátek a podrážet stařenkám na přechodech berle. Ne, ani párátko v koutku úst, ani hadí pohled přimhouřených očí. Jestliže jste jednou slušný pán, smiřte se s ním a pracujte s tím.

I když si to teď možná nemyslíte, je to vaše velká výhoda. Když nespácháte dvě chyby z předchozích kapitol (nebudete slaboch a kašpárek), nekažte si to ani tím, že byste si hrál na někoho, kým nejste.

Klíčem k vašemu úspěchu u žen je sebevědomí, tajemství, vlastní názor a ještě něco, co se špatně popisuje. Něco, co třeba objevíte u Keanu Reevse poté, co ho poznáte jako psychotického sadistu ve filmu Sleduje tě vrah. Potom už vám nikdy v romantickém bijáku Dům u jezera nebude připadat mile přitroublý.

Je nesmysl předstírat drsňáka, ale je dobré své drsnější stránky neudupávat a občas je projevit. Ne vražděním, samozřejmě, ale třeba pevným názorem nebo důsledným jednáním, které se partnerce nemusí zamlouvat.

Čtvrtá chyba: nechat se vychovávat

"Ano, maminko, v pondělí ti dovezu ten gauč. Magda sice chtěla, abych s ní šel na vyšetření do nemocnice, ale ona to určitě pochopí." Většině žen se asi teď otevřela kudla v kapse a právem. Autor této nebo jakékoliv podobné věty si nemůže dělat nárok na titul hodný muž, ale opravdu a jedině blbec.

Nepřestřihnout v dospělosti pupeční šňůru s rodiči a skákat podle jejich pískání je u muže příšerný rys. On si možná myslí, že je to důkaz dobrého vychování, ale je to jedině důkaz nezdravého vztahu a naprosto logický důvod, aby si o tohoto pána žádná žena neopřela ani kolo.

Stejná hloupost je nechat se vychovávat od partnerky. Buďte si hodný, jak chcete, ale jakmile vám vaše polovička začne bez konzultace měnit šatník, zakazovat kamarády nebo stěhovat věci ve vašem bytě, zavelte k ochraně hranic.

Psycholožka Lisa Shield už sedm let vede v Los Angels vztahovou poradnu a potvrzuje, že většina jejích klientek dává přednost mužům, kteří se umějí ozvat a hlídají si své hranice. Příliš poddajní partneři nemají vysoký kredit. Když se sebou někdo nechá šoupat jako se skříní, dočká se jedině toho, že bude coby starý klumpr vyhozen na půdu a majitelka si najde nábytek, který bude klást větší odpor.

Pátá chyba: syndrom záchranáře

"Byla jsem tři roky vdaná za spolužáka ze střední školy. Každý nám odjakživa říkal, že my dva jsme pro sebe stvoření, a kamarádky mi záviděly, že jsem toho pravého našla už v patnácti," vypráví Jana (jméno změněno na její žádost), která si svého "hodného hocha" vzala ihned po maturitě.

"Po těch třech letech už jsem ale nemohla dál. Tak, jak byl hodný ke mně, byl hodný ke všem okolo. Kdokoliv kdykoliv zavolal, Petr mu okamžitě jel pomoct. Rodiče, kamarádi i kolegové z práce. On byl takový anděl záchranář. A zase mi všichni záviděli, jakého mám vedle sebe chlapa. Jenže já jsem nakonec pro něj byla ta poslední. Pořád pro někoho něco dělal a já byla sama. Když mě jednou se zlomenou nohou do nemocnice vezla sousedka, protože manžel u kolegy pokládal podlahu, měla jsem toho dost. Sepsala jsem žádost o rozvod, kde jsem vypsala, co mě k tomu vede, nechala to Petrovi na stole a se sádrou odjela ke kamarádce na chatu."

Drsné probuzení na "strážného anděla" zabralo. Jana a Petr dnes mají dvanáctiletého syna a pořád jim všichni závidí, že se k sobě tak báječně hodí.

Přesto mívá někdy Petr recidivu svého záchranářského komplexu, a proto mu Jana nad pracovní stůl pověsila heslo, které by se možná hodilo i jiným: "Hodní muži, buďte nejdřív hodní na své lidi! Mají přednost."

Šestá chyba: špatná partnerka

Když jsem byla malá, moje máma měla kamarádku a ta stejně starého syna, jako jsem byla já. Jezdili jsme spolu na prázdniny i na výlety. Jeho maminka vždycky říkala, že z něj vychová dokonalého muže, aby se konečně nějaká ženská měla dobře. Jirka myl nádobí, ptal se každé holčičky na potkání, jak se má a jestli nepotřebuje pomoct, chválil mi novou sukni i culíky, mamince nosil těžkou nákupní tašku.

A dopadlo to přesně tak, jak muselo. Našel si tu největší potvoru pod sluncem, která s ním cvičí jako sokol s kuželem. Fúrie ječí a Jirka skáče.

Možná taky nějaký podobný příklad znáte, ono je jich hodně. Výběr špatné partnerky je konečnou a největší chybou, jakou může hodný muž udělat. Vedle takové, která si ho nebude vážit, nebude nikdy spokojený, ani kdyby se přetrhl a uvázal na sobě mašličku.

Bohužel mají hodní muži sklon s partnerkami zůstávat až do té doby, dokud nejsou s kufříkem vyhozeni. A přitom na ně někde venku čeká (a to vím stoprocentně) nějaká hodná holka, která zatím marně hledá a má naopak pocit, že svět je plný gaunerů.

Vidíte, hodné holky, na ty bych málem zapomněla. Platí na ně všechno, co jste si přečetli o hodných hoších. Neprávem se o nich tvrdí, že nejsou tak žádané, přitažlivé a sexy jako potvory, a to je taky úplný blud. Hodní tohoto světa, spojte se a ukažte všem, že "Hodnej neznamená blbej. Jenom blbej znamená blbej!"

Galerie hodných hochů, kteří se umí občas zkazit

Někteří herci umějí přepínat mezi rolemi hrdiny a padoucha jako po másle. Jiní mají přilepený titul hodného hocha tak pevně jako mateřské znaménko. Když se ale jednou začas odvážou a sehrají padoucha, bývají překvapivě přesvědčiví, působiví a mnohem silnější.

Nejdřív si říkáte: Jak můžeš? Vždyť ty máš být citlivý osamělý otec/hrdina spasitel/dobrodruh bez bázně a hany! Nakonec ale zjistíte, že klaďas obohacený o spodní proudy je mnohem přitažlivější.

1. Harrison Ford
Harrison Ford.Hrdinný Han Solo a Indiana Jones se k roli chladnokrevného vraha dostal poměrně pozdě. Zhlédněte thriller Pod povrchem (2000) a husí kůži máte zaručenou.

2. Denzel Washington
Denzel Washington.Přestože už si zahrál komplikované muže, většinou měli kladný základ. Hranici překročil až se slizkým a prohnaným detektivem Harrisem ve filmu Training Day (2001).

3. John Travolta
John Travolta.Nejdřív jednoduchý tanečník a veskrze hodný táta (Kdopak to mluví) se posléze proměnil v sérii mnohem zajímavějších padouchů (Pulp Fiction, Face Off, Operace: Zlomený šíp)

4. Kevin Costner
Kevin Costner.V 80. letech se proslavil sérií hrdinů zakončených Robinem Hoodem a podivným rybím mužem ve Vodním světě. Teprve potom si užil psychopatického vraha (Pan Brooks, 2007).

5. Matt Damon
Matt Damon.Chlapecká tvář skvěle kontrastuje s padoušskou rolí ve snímku Talentovaný pan Ripley (1999). Jeho rozmazlený student Charlie ve Školních poutech (1992) mu nesahá ani po paty.

6. Tom Cruise
Tom Cruise.Americký miláček známý z Rain Mana nebo série Mission Impossible odboural své fanynky jako šedovlasý nájemný vrah Vincent ve snímku Collateral (2004).

7. Keanu Reeves
Keanu Reeves.Tenhle pán je tak trochu záhada jak v civilu, tak na plátně, přesto ho díky rolím v Matrixu a Nebezpečné rychlosti máme spíš za hrdinu. Dejte si ale Téměř dokonalý zločin (2000) a budete mrkat na drát.Nejčtenější

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Gabrielle Unionová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Devětkrát jsem potratila. Dítě pořád chci, říká herečka Unionová

Americká herečka Gabrielle Unionová (44) se s manželem Dwaynem Wadem (36) snaží delší dobu o potomka. Devětkrát podstoupila umělé oplodnění, ale pokaždé...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Christina Applegateová (Los Angeles, 27. července 2015)
Preventivně jsem si nechala odstranit vaječníky, přiznala Applegateová

Před devíti lety Christině Applegateové (45) diagnostikovali rakovinu prsu a herečka podstoupila oboustrannou mastektomii. Nyní prozradila, že nedávno si...  celý článek

Další z rubriky

Kristýna toho má v náhradní rodině s pěti dětmi brzy dost.
Nevěru jsem mu odpustila, ale nezapomenu, řekla Kristýna ve Výměně

Terezu s Pavlem spojuje podobný osud. Pořídili si děti, ale partneři je opustili. Pavel zůstal sám se třemi dětmi, Tereza se dvěma, a tak se dali dohromady...  celý článek

ilustrační snímek
Jak sdělit špatnou zprávu? Nechoďte kolem horké kaše, radí vědci

Nikdo nechce být poslem špatných zpráv, ale někdy se tomu nedá ani při nejlepší vůli vyhnout. Nejčastěji je to třeba v případě rozchodu s partnerem, ale třeba...  celý článek

Klára s rodinou v Tanvaldu
Kvůli nervům jsem takhle ztloustla, stěžovala si vyměněná manželka

Klára z paneláku v Tanvaldu se na deset dní vyměnila s Dášou z baráku v Opavě. „Jet k Romům, to byla moje noční můra,“ prohlásila Dáša v úvodu, když viděla...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy
5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy

Vlasy vám zdobí čerstvé ombré, jenže co dál? Na hlavě máte teď hned dvě barvy s rozdílnými nároky a obě se hlasitě dožad... celý článek

Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.