Téměř dvacet procent lidí chce později své tetování odstranit.

Téměř dvacet procent lidí chce později své tetování odstranit. | foto: Profimedia.cz

Hlavní komplikací u tetování je alergie na inkoust

  • 11
Kolem tetování panuje spousta pověr, mýtů a dohadů. Jak je to ale s touto ozdobou těla ve skutečnosti? Čtěte, jestli a jak ovlivní tetování vaše zdraví.

Podle odborníků představuje tetování pro kůži stejné riziko jako jakékoli jiné otevřené zranění, uvádí zpravodajský server msn. Kůže totiž tvoří první a hlavní obrannou linii těla a tetovací jehly tuto obranu poruší. Jehly v tetovací pistoli fungují trochu podobně jako šicí stroj a přes epidermis (vrchní vrstvu kůže) dopraví kapku inkoustu do škáry (spodní vrstva kůže). Tetování je tedy vidět přes průhlednou vrchní vrstvu kůže.

Odborníci uvádějí, že při tetování se může člověk nakazit krví přenosnými chorobami, jako je hepatitida typu B a C, tetanus nebo HIV. Na druhou stranu ještě nikdy nebyl zaznamenán žádný případ, kdy by došlo v tetovacím salonu k prokazatelnému přenosu HIV. Na druhou stranu lékaři upozorňují na stále vzrůstající riziko a vzestup přenosu stafylokokových infekcí, k jejichž šíření může tetování přispívat.

Rakovina a alergie na inkoust
"Většině lidí vůbec nepřijde divné, že si poměrně hluboko do svého těla vpraví cizí látky, a automaticky předpokládají, že se s nimi jejich tělo prostě nějak popere. Například většinu lidí vůbec nenapadne, že tetování by například mohlo být podnětem k rakovinovému bujení," říká profesorka dermatologie na Northwesternské univerzitě Anne Laumannová.

Laumannová varuje, že ačkoli se zatím nepotvrdilo, že by tetování přímo způsobovalo rakovinu, melanomy lokalizované na jeho místě je velmi obtížné odhalit. V důsledku toho se obvykle diagnostikují v době, kdy je na léčbu už pozdě.

"Hlavní komplikace, která se u tetování občas vyskytuje, je alergie na barvivo v inkoustu," říká Laumannová. Před případnou alergií vás navíc neuchrání ani sebevíc sterilní prostředí tetovacího salonu. "Nejběžnější jsou alergie na červená barviva, a pokud se u vás už jednou alergie objeví, jediný způsob její léčby představuje odstranění tetování.

Podivné brnění
Pokud máte tetování vyvedené v černé barvě a byli jste někdy na vyšetření magnetickou rezonancí, možná jste pociťovali na místě s tetováním podivné brnění. Černý inkoust v sobě totiž často obsahuje železo. Pod magnetickou rezonancí může zmagnetizovat a způsobovat nepříjemné brnění a zvláštní pocity.

Odstranění tetování už není v současné době takovým problémem jako v minulosti, protože použití laseru zanechává minimální jizvy a barvivo se v podstatě dokonale vstřebá. Nejjednodušeji se přitom odstraňuje černé barvivo a nejhůře žluté a zelené.

Laumannová podotýká, že podle průzkumů si 17% lidí v průběhu života nechá tetování odstranit. Většina z těch, kteří si ho nechají odstranit, si ho pořídila před osmnáctým rokem.