Ona

Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV (variantu HIV-1). Zelené body jsou viry, které se „líhnou“ z napadené imunitní buňky. | foto: C. Goldsmith

Češi se přestali bát AIDS, počet nakažených smrtícím virem stoupá

  • 23
Zatímco lidé ještě před deseti lety vnímali AIDS jako nejobávanější nemoc, strach začal postupně opadat. Přestali jsme se bát a žijeme v domnění, že je spojená pouze s homosexuály, prostitutkami a uživateli drog.

O HIV hovoří v pátečním magazínu MF DNES Rodina vedoucí centra AIDS Nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala.

Proč u nás opět stoupá počet nakažených?
Hlavní příčinu vidím v nedostatečné pozornosti, která se tomuto závažnému tématu v současnosti věnuje. Každý rok začíná v Česku žít sexuálním životem zhruba sto tisíc mladých. Pokud se zanedbá osvěta po dobu pěti let, máme tu najednou půl milionu sexuálně aktivních lidí, kteří se chovají tak, jako by AIDS nebyl hrozbou.

Jak jsme na tom v současnosti?
I když Česko patří ve světovém i evropském měřítku k zemím s nižším výskytem HIV infekce, nejnovější data Národní referenční laboratoře pro AIDS Státního zdravotního úřadu nevěstí nic dobrého: Zatímco v roce 2003 u nás bylo evidováno 662 HIV pozitivních pacientů, v roce 2010 jich bylo už 1 552 a na konci srpna letošního roku se jejich počet vyšplhal až na 2 520. Tradičně nejvíc postiženým regionem přitom zůstává Praha, za ní následují kraje Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Nové případy infekce HIV v České republice v jednotlivých letech.

Které sociální skupiny jsou pro výskyt a šíření nemoci nejkrizovější a proč?
Těžko říct, zda to nazvat sociální skupinou, ale obecně ohroženější jsou lidé mladí, v současné době především mladí gayové, kteří vyhledávají zábavu v pánských klubech. Typický nový pacient navštíví venerologa pro nějakou pohlavní nákazu (syfilis, kapavka nebo chlamydiová infekce) a HIV je vlastně vedlejší diagnóza, poněvadž se na HIV testují všichni venerologičtí pacienti.

Co následuje?
Po potvrzení diagnózy HIV infekce je dotyčný odeslán do příslušného AIDS centra - Praha Bulovka, Ústí nad Labem, Hradec Králové, Ostrava, Brno, České Budějovice a Plzeň, kde je nadále pacient sledován a dle jeho klinického stavu a laboratorních nálezů případně i zahájena antiretrovirová léčba.

Jak dlouho mohou lidé nakažení virem žít?
Přesnou statistiku nemáme, protože nemoc známe příliš krátce. Existují nicméně určité úvahy, matematické extrapolace, z nichž vyplývá, že pokud se dnes někdo nakazí virem jako pětadvacetiletý a má přístup ke všem vymoženostem moderní medicíny, má před sebou v průměru 39,8 roku života.

Jaká preventivní opatření jsou uplatňována vůči HIV pozitivním, aby se zabránilo dalšímu šíření této nemoci?
Jsou v AIDS centru poučeny a podepisují prohlášení, že jsou si vědomi své HIV infekce a že se budou chovat tak, aby nikoho nenakazili. Pochopitelně toto někteří pacienti nedodržují a již dva byli odsouzeni nepodmíněně.

Kolik pacientů prošlo vaší nemocnicí od diagnózy prvního v 80. letech minulého století?
Až dosud bylo v AIDS centru Bulovka registrováno 1 772 pacientů, z nichž je na antiretrovirové léčbě momentálně 992. Většina pacientů, kteří se zodpovědně léčí, vede normální život.

7. září 2012