Dnes nás chrání vložky s křidélky, dříve to byl třeba jen trs trávy

  2:13aktualizováno  2:13
Představte si, že byste si během svých dnů dávaly mezi nohy natrhanou trávu. Současné ženy žijí v porovnání se svými prapředkyněmi v neuvěřitelném luxusu. O takové nabídce vložek a tamponů se ženám ještě před pár desítkami let mohlo jen zdát. Přitom jde o takřka nezbytnou životní pomůcku. Průměrná žena totiž promenstruuje až sedm let svého života.
Výrobci dámských hygienických pomůcek přichází každý rok s novými inovacemi. A to jak u vložek, tak i tampónů (ilustrační snímek)

Výrobci dámských hygienických pomůcek přichází každý rok s novými inovacemi. A to jak u vložek, tak i tampónů (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ženy si musely už od pradávna nějak poradit. U zdravých a netěhotných se menstruace dostavuje s železnou měsíční pravidelností. Lékaři spočítali, že v období plodnosti žena prodělá 400 menstruačních cyklů. To představuje až 36 litrů krve. A průměrnou spotřebu 1 350 vložek. Tedy v současnosti.

Na takovou civilizační vymoženost se třeba ženy ve starověku nemohly spolehnout. Musely si vystačit s různými hadříky, zvířecími kožešinami, mořskou houbou nebo jen trsem trávy. Ty šikovnější si pak z papyru vyráběly jakési tampony, když ho smotaly do ruličky. Některé ho ale jen složily a přiložily k tělu.

Kde dnes koupit vložky a tampóny v akci nejlevněji?

Každý den monitorujeme desítky slev na tento sortiment, aktuální přehled najdete na AkcniCeny.cz.

Ani středověk žádnou zásadnější změnu nepřinesl. Ženy z nejchudších vrstev nepoužívaly při menstruaci vůbec nic. Prostě se jen uchýlily do ústraní.

Naopak urozené dámy si mohly dovolit speciálně střiženou košili s dlouhými spodními cípy, kterou na patřičném místě uvázaly do uzlů. Některé pak používaly kožené pásy.

Ženy ze středních vrstev si zhotovovaly vložky z různých savých materiálů, které měly k dispozici. Mezi nejpoužívanější patřily kousky látky nebo vlny. Jelikož se tehdy nenosilo spodní prádlo, improvizovanou hygienickou pomůcku si k tělu jen přikládaly.

Jednorázové vložky používaly zdravotní sestry

Jakýsi zlom nastal až na konci 19. století, kdy se objevily první jednorázové vložky. Stále ale byly hodně vzdálené těm, které jsou na trhu nyní. Byly totiž z dřevní buničiny. Jako první je začaly používat zdravotní sestry.

Až později se ale začaly používat speciální pásky, které přidržovaly vložky u intimních partií. Pro většinu žen ovšem byly příliš drahé, takže trvalo mnoho let, než se staly rozšířenou hygienickou pomůckou pro pravidelné využití.

Teprve na počátku minulého století byly vynalezeny vložky ze savé buničiny obalené gázou. Jak připomíná výrobce vložek, společnost Bella Perfecta, textilní či dokonce pletené vložky se v českých zemích používaly dokonce ještě ve 40. letech.

"Byly však velmi nekvalitní a snadno propouštěly krev, nosily se tak v kalhotkách pokrytých igelitem," uvedla společnost. Ale vývoj šel dál a na trhu se objevily jednorázové vložky vybavené neklouzavým gumovým páskem, který umožňoval uchycení ke spodnímu prádlu.

S vůní i křidélky 

Ovšem v socialistickém Československu byly ještě na konci 80. let k dostání jen vložky složené z několika vrstev vaty zabalené do síťky bez lepícího proužku. Nebyly nijak kvalitní ani pohodlné, přesto mizely z obchodů – nic jiného totiž nebylo k dostání. A když zmizely z drogerií, vyrazily nespokojené ženy na protestní demonstraci do centra Prahy.

V současnosti už kvůli dámským hygienickým pomůckám nikdo nestávkuje. Na trhu je spousta druhů od několika výrobců, kteří se předhánějí s tím, aby právě jejich výrobek dané ženě nejvíc vyhovoval. Vybírat je možné z různých tvarů, materiálů, velikostí či šířky. Jsou vložky obyčejné i parfemované, s křidélky i bez. Obdobné to je i s tampony.

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Češi nemají kondici, ale neřeší to. Přehlíží i stres a lékařské prohlídky

Ilustrační fotografie

Mladší Češi neřeší zdravotní prevenci a jen tři ze sta ve věku nad 25 let se cítí v dobré fyzické kondici. Přitom...

Pozor na doplňky stravy, některé mohou škodit zdraví

Ilustrační snímek

Bylo by skvělé spolknout jednu pilulku, která obsahuje všechny potřebné vitaminy a minerály, a už se o nic nestarat....

OBRAZEM: Randím jen s hubenými muži, chlubí se morbidně obézní žena

Nikki Baker

Osmadvacetiletá Američanka Nikki Bakerová váží 190 kilogramů, ale tento fakt jí prý ani trochu nekomplikuje partnerský...

Najdete na iDNES.cz