Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dnes nás chrání vložky s křidélky, dříve to byl třeba jen trs trávy

  2:13aktualizováno  2:13
Představte si, že byste si během svých dnů dávaly mezi nohy natrhanou trávu. Současné ženy žijí v porovnání se svými prapředkyněmi v neuvěřitelném luxusu. O takové nabídce vložek a tamponů se ženám ještě před pár desítkami let mohlo jen zdát. Přitom jde o takřka nezbytnou životní pomůcku. Průměrná žena totiž promenstruuje až sedm let svého života.
Výrobci dámských hygienických pomůcek přichází každý rok s novými inovacemi. A to jak u vložek, tak i tampónů (ilustrační snímek)

Výrobci dámských hygienických pomůcek přichází každý rok s novými inovacemi. A to jak u vložek, tak i tampónů (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ženy si musely už od pradávna nějak poradit. U zdravých a netěhotných se menstruace dostavuje s železnou měsíční pravidelností. Lékaři spočítali, že v období plodnosti žena prodělá 400 menstruačních cyklů. To představuje až 36 litrů krve. A průměrnou spotřebu 1 350 vložek. Tedy v současnosti.

Na takovou civilizační vymoženost se třeba ženy ve starověku nemohly spolehnout. Musely si vystačit s různými hadříky, zvířecími kožešinami, mořskou houbou nebo jen trsem trávy. Ty šikovnější si pak z papyru vyráběly jakési tampony, když ho smotaly do ruličky. Některé ho ale jen složily a přiložily k tělu.

Kde dnes koupit vložky a tampóny v akci nejlevněji?

Každý den monitorujeme desítky slev na tento sortiment, aktuální přehled najdete na AkcniCeny.cz.

Ani středověk žádnou zásadnější změnu nepřinesl. Ženy z nejchudších vrstev nepoužívaly při menstruaci vůbec nic. Prostě se jen uchýlily do ústraní.

Naopak urozené dámy si mohly dovolit speciálně střiženou košili s dlouhými spodními cípy, kterou na patřičném místě uvázaly do uzlů. Některé pak používaly kožené pásy.

Ženy ze středních vrstev si zhotovovaly vložky z různých savých materiálů, které měly k dispozici. Mezi nejpoužívanější patřily kousky látky nebo vlny. Jelikož se tehdy nenosilo spodní prádlo, improvizovanou hygienickou pomůcku si k tělu jen přikládaly.

Jednorázové vložky používaly zdravotní sestry

Jakýsi zlom nastal až na konci 19. století, kdy se objevily první jednorázové vložky. Stále ale byly hodně vzdálené těm, které jsou na trhu nyní. Byly totiž z dřevní buničiny. Jako první je začaly používat zdravotní sestry.

Až později se ale začaly používat speciální pásky, které přidržovaly vložky u intimních partií. Pro většinu žen ovšem byly příliš drahé, takže trvalo mnoho let, než se staly rozšířenou hygienickou pomůckou pro pravidelné využití.

Teprve na počátku minulého století byly vynalezeny vložky ze savé buničiny obalené gázou. Jak připomíná výrobce vložek, společnost Bella Perfecta, textilní či dokonce pletené vložky se v českých zemích používaly dokonce ještě ve 40. letech.

"Byly však velmi nekvalitní a snadno propouštěly krev, nosily se tak v kalhotkách pokrytých igelitem," uvedla společnost. Ale vývoj šel dál a na trhu se objevily jednorázové vložky vybavené neklouzavým gumovým páskem, který umožňoval uchycení ke spodnímu prádlu.

S vůní i křidélky 

Ovšem v socialistickém Československu byly ještě na konci 80. let k dostání jen vložky složené z několika vrstev vaty zabalené do síťky bez lepícího proužku. Nebyly nijak kvalitní ani pohodlné, přesto mizely z obchodů – nic jiného totiž nebylo k dostání. A když zmizely z drogerií, vyrazily nespokojené ženy na protestní demonstraci do centra Prahy.

V současnosti už kvůli dámským hygienickým pomůckám nikdo nestávkuje. Na trhu je spousta druhů od několika výrobců, kteří se předhánějí s tím, aby právě jejich výrobek dané ženě nejvíc vyhovoval. Vybírat je možné z různých tvarů, materiálů, velikostí či šířky. Jsou vložky obyčejné i parfemované, s křidélky i bez. Obdobné to je i s tampony.

Autor:Nejčtenější

Australanka shodila za necelý rok 49 kg, aniž by vkročila do fitka

Teresa Venetoulisová ze Sydney shodila 49 kg za 10 měsíců.

Původně štíhlá Teresa Venetoulisová ze Sydney se po dvou dětech projedla k metrákovému tělu a konfekční velikosti 52....

Z oplácané puberťačky fitness ikonou s pekáčem buchet na břiše

Stefanie Macherhammerová

Příběh Stefanie Macherhammerové je důkazem, že i s takzvaně tlustými geny se můžete stát hvězdou sociálních sítí i...Příběh Emy: Už tři roky jsem doma s dětmi, mateřskou nenávidím

Ilustrační snímek

Mám fajn manžela a dvě krásné děti. Když jsem otěhotněla poprvé, těšila jsem se, jak si budu s děckem užívat, jak budu...

Odpadky a modřiny. Co dělají rodiče úspěšných dětí jinak než vy?

tatínek a syn

Vychovávat dítě není žádná legrace. V době, kdy se záplava informací z internetu a naučných knížek mísí se zaručenými...

Čtyři pravidla, jak nosit bílou. Tabu jsou černé kalhotky i průsvitná látka

Pod bílým oblečením by nemělo prosvítat barevné spodní prádlo, ale ani...

Do horkého letního počasí se obzvlášť hodí. Působí lehce, svěže a je symbolem čistoty a nevinnosti. Bílá barva by proto...

Další z rubriky

Stres i nedostatek času na jídlo mohou za nárůst nemocí střev, řekl lékař

Ilustrační snímek

Opakované bolesti břicha, nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa. To jsou zdravotní komplikace, které trápí stále...

Revoluční lék místo epiduralu. Rodička si bolest ztlumí sama, říká lékař

Alexander Aboši, primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení v Nemocnici...

Remifentanil je revolucí mezi analgetiky. Rodičky si samy dávkují utišující látku, je to šetrnější náhrada za epidural....

Přecházel jsem tři týdny nachlazení, pak jsem upadl do bezvědomí

Ilustrační fotografie

Tři týdny jsem přecházel nachlazení, pak se mi udělalo špatně, upadl jsem do bezvědomí a zbytek už znám jen z...

Využijte pro svoji krásu tuzemskou kosmetiku

Využijte pro svoji krásu tuzemskou kosmetiku

Arome.cz I když kosmetický trh ovládají nadnárodní giganti, čím dál více získávají na popularitě lokální kosmetické firmy. Tento ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz