Doporučujeme

Pocuchané nervy uklidní šafrán. Zkuste ho ve vaječňáku i rizotu

  • 7
Linda Rybová s Kateřinou Winterovou se v dalším díle Herbáře rozhodnou uklidnit si s pomocí bylinek a jídla nervy. Pošlete nám svůj recept na jídlo nebo pití, co vás vždycky zaručeně uklidní, a vyhrajte jejich kuchařku plnou zdravých a chutných receptů.

Jaké bylinky jsou tedy na uklidnění a odbourávání stresu nejlepší? Je to právě šafrán, který má pozitivní vliv na hladiny dopaminu a noradrenalinu je ale velmi vzácný a často se nahrazuje světlicí barvířskou.
Kateřina s Lindou si z pravého šafránu připraví vaječný likér, na postup se můžete podívat ve videu. 

Na nervy šafrán a meduňku

Šafránem dochutí obě domácí kuchařky i rizoto ze špaldových krup s máslovou dýní, recept najdete níže. Špaldové kroupy jsou podobné jako ty ječné, jde o obroušená zrna obiloviny. Šafránu stačí přidat do vaření velmi málo, na celý hrnec vystačí šest drobných blizen krokusu. 

Uklidňující účinky má i meduňka lékařská, Linda s Katkou si proto její chuť a vůni zachovají na zimu v domácím meduňkovém sirupu. Meduňka je i základem karmelitánských kapek na uklidnění, kde ji doplňuje hřebíček, skořice, muškátový oříšek, koriandr, med, citron a brandy. 

Bylinková „antidepresiva“

Na nervy si připraví Katka spolu s dědkem kořenářem také domácí pilulky, které jsou plné zdravých a náladě prospěšných bylinek jako kozlík, kokoška, mateřídouška, máta peprná, chmel, třezalka, dobromysl, andělikový kořen nebo srdečník.

A protože nikdo hladový nemůže být v klidu, uvaří si Linda s Katkou jehněčí tažin s bylinkami v typickém marockém hrnci stejného jména, který zajišťuje cirkulaci páry a pomalé dušení masa i zeleniny.

Jaké jídlo nebo pití uklidní vás? Vyhrajte za recept

Co si uvaříte, když jste měli den pod psa? Uklidní vás polévka, dobrá omáčka, těstoviny, rizoto nebo spíš něco sladkého? Pomáháte si bylinkami nebo spíš cukrem a kakaem? Nahrajte svůj recept s fotkou ZDE do čtvrtka 27. 11. a vyhrajte kuchařku Herbáře.

Vítězkou minulého kola soutěže se stala Eliška Černá se svým receptem na podzimní salát se zkaramelizovanou hruškou a ořechy. Blahopřejeme.

Šafránové kernoto s máslovou dýní

Porce pro 4 osoby
Doba přípravy 1 hodina

Dýňové kernoto, neboli kroupové rizoto, dochucené šafránem.
  • 1 máslová dýně
  • 500 ml kuřecího vývaru (nebo 1 hrnek sušených hub a 500 ml vody)
  • 3 lžíce olivového oleje
  • 1 středně velká cibule, nasekaná najemno
  • mořská sůl a čerstvě mletý pepř
  • 1 sklenka suchého bílého vína
  • 1 lžička šafránu
  • 50 g parmazánu, strouhaného
  • 1 hrst nasekané hladkolisté petržele
  • 250 g špaldových krup

Herbář II

Kuchařskou show Lindy Rybové a Kateřiny Winterové uvidíte v neděli v 18:25 na ČT1.

  1. Houby vsypeme je do rendlíku, zalijeme vodou a přivedeme k varu. Krátce povaříme, odstavíme a necháme 15 minut odpočinout. Houbový vývar zcedíme do hrnce a necháme ho pomalu vařit na mírném plameni, zatímco nakrájíme houby nadrobno.
  2. Ve velkém hrnci na středním plameni rozehřejeme olej, vsypeme cibuli, dýni a velkou špetku soli a pepře, a opékáme za občasného míchání cibuli dosklovita, trvá to zhruba 5 minut.
  3. Vsypeme kroupy a opékáme je „na sucho“ za stálého míchání, až začnou praskat (zhruba 1-2 minuty). Vlijeme víno a necháme jej vyvařit, přidáme šafrán a pokud máme rádi houby, teď přišel jejich okamžik, promícháme a vlijeme 1 sběračku vývaru.
  4. Necháme kernoto vařit na středním plameni a až kroupy tekutinu vsáknou, přilijeme další sběračku. Stejným způsobem opakujeme, dokud kernoto nebude měkké, ale zároveň al dente, na skus, a krémové. Trvá to zhruba 20-30 minut. Hotové kernoto odstavíme, necháme 1 minutu odpočinout a můžeme podávat posypané parmazánem a petrželí.
, pro iDNES.cz
  • Vybrali jsme pro Vás