Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zdravá strava, sprcha i krém chrání před hemoroidy, řekl lékař

  • 21
Pro většinu lidí je to choulostivé téma a stydí se o něm mluvit i se svým lékaře. Hemoroidy ale trápí více polovinu lidí nad 40 let věku, kteří toto onemocnění často podceňují. "Prevencí je zdravá strava, dostatek tekutin a pohybu. Vhodné je také sprchování po stolici a ošetření okolí konečníku krémem," řekl on-line lékař Stanislav Strolený.

Odpovědi lékaře Stanislava Stroleného najdete zde.

Onemocnění vnitřních a vnějších hemoroidálních pletení v konečníku označujeme jako civilizační choroby, protože je výrazně ovlivňuje náš životní styl.

„Rizikovými faktory jsou špatné stravovací návyky, nedostatek vlákniny a tekutin, alkohol, kouření, obezita, nedostatek pohybu, dlouhé sezení v kancelářích a ve vyhřívaných sedačkách při řízení motorových vozidel, samozřejmě stres a další,“ vypočítává lékař Stanislav Strolený z EUC Kliniky Kladno. Následkem bývá zácpa nebo časté řídké stolice při funkčních obtížích trávicího traktu. „Na to navazuje kvalita péče o konečník po stolici. Bidet není standardní vybavení českých toalet. Další důležitou příčinou vzniku změn v této oblasti je genetická predispozice a u žen také těhotenství,“ dodává Strolený.

O lékaři

MUDr. Stanislav Strolený

MUDr. Stanislav Strolený je lékařem EUC Kliniky Kladno. Absolvoval studium medicíny na 1. Lékařské fakultě UK v Praze, kde následně složil i atestaci z chirurgie. Teoretické znalosti má podpořeny i více než 20 lety zkušeností v oboru v ambulantní i hospitalizační péči o pacienty. Specializací je proktologie a operativa hemoroidů moderními metodami, kdy získal certifikace ze školení u nás i v zahraničí.

Příznaky nemoci mohou být ze začátku velmi nenápadné, ale rozhodně není dobré je přehlížet.

„Obtíže se mohou začít projevovat jen pouhým pocitem vlhkosti konečníku, kdy dochází při rozšíření a oslabení stěny hemoroidálních cév k poruše základní fyziologické funkce v organismu - podílet se na udržení těsnosti konečníku. Podrážděním kůže v okolí se objeví pálení, svědění a reaktivní zánětlivý otok. Může se zhoršovat citlivost při stolici. Pokud dochází ke změnám jen v oblasti vnitřních pletení, může být prvním příznakem jen příměs krve při stolici. Objeví-li se jako první výrazná bolestivost a krvácení, pak je jedná nejčastěji o anální fisury - trhliny povrchní vrstvy tkání na okraji konečníku. Pokud se s těmito potížemi pacient dostaví včas a jsou správně ošetřeny, řeší se tyto potíže bez operace,“ říká proktolog.

Větší potíže nastávají v pozdních stadiích hemoroidální nemoci. „V případě postupně narůstajících pružných útvarů, s krvácením vytlačených při stolici, s možností repozice nebo později již trvale vyhřezlých je už většinou nutná operace. Může se ale také jednat o jiná onemocnění, a proto je vhodné takovéto potíže vždy konzultovat se specialistou a podstoupit krátké, jednoduché vyšetření,“ dodal lékař.