Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Helena Suková našla smysl druhého života. „Pomáhám duším,“ říká

aktualizováno 
Světová tenisová hvězda 80. a 90. let nedělá dnes nic z toho, co byste čekali. Neužívá si peněz v Tichomoří, neprodává svou tvář v reklamách, nemá tenisovou školu, dokonce ani netrénuje dorost. Z Heleny Sukové je psycholožka.

Dva roky jste bakalářkou v oboru psychologie a v létě 2010 budete obhajovat i magisterský titul. Jak jste se od tenisu dostala k psychologii?

Helena Suková

* Narodila se 23. února 1965 v Praze.

* Je jednou z nejúspěšnějších tenistek v československé historii.

* Její matka Věra Suková-Pužejová hrála finále Wimbledonu ve dvouhře v roce 1962, její bratr Cyril Suk patřil mezi nejlepší deblisty světa, reprezentant a bývalý kapitán českého týmu z Davis Cupu, jejich otec Cyril Suk je bývalým předsedou Československého tenisového svazu.

* V letech 1981 - 1998 se věnovala profesionálnímu tenisu.

* V roce 2007 získala titul bakalář na filozofické fakultě v Olomouci.

* Pracuje jako psycholožka v pražském centru duševní pohody Modrá laguna u primáře MUDr. Jana Cimického.

S tenisem jsem skončila v létě 1998 a od té doby jsem hledala náhradu za to, co mi dával. Pořídila jsem si psy, našla si čas na příbuzné, kamarády, známé... Pak ale odezní ta doba, kdy si člověk užívá toho, že nemusí brzy ráno vstávat a neustále trénovat, a říká si najednou "co dál?" Že bych studovala, to by mě ani ve snu nenapadlo, protože ani gymnázium pro mě při neustálém cestování po turnajích nebylo nic jednoduchého. Až někdy v létě, v roce 2004 někdo možnost studia psychologie přede mnou zmínil. Půl roku poté, jsem si přihlášku na vysokou školu poslala.

Když jsme u znovu nalézání smyslu života, to je to téma, kterému se ve svém oboru nyní věnujete, že?
Dříve nebo později se tím asi zabývá každý. Já jsem se ve své bakalářské práci snažila trochu více rozvést problematiku životní spokojenosti u bývalých vrcholových sportovců. Zažila jsem a zažívám to na sobě, vidím stavy u ostatních sportovců, a je jasné, že pomoc těm končícím by byla na místě. V poslední době to potvrzuje třeba i hodně diskutovaná kauza s používáním drog spojená s právě publikovanou knihou Andre Agassiho.

Vy sama byste bývala pomoc psychologa přivítala?
Určitě bych se jí nebránila.

Helena Suková - bývalá tenisová hvězda se stala psycholožkou

V čem je problém?
Celý dosavadní život se čtyřiadvacet hodin denně věnujete naplno jedné profesi: sportu. To, co ostatní řeší až po šedesátce, vás potká už ve třiceti či pětatřiceti. Jste stále v produktivním věku a máte naráz hlavní etapu života za sebou. Co teď, říkáte si.

Chtělo by se říct: "No přece máte vyděláno, tak si jen užívejte."
A tady se ukazuje, že smysl života není v penězích. Ano, pomohou vám k něčemu, ale to, co každý člověk potřebuje, tedy své vlastní uplatnění, důvod proč žít, poznat smysl svého bytí na zemi, to, řečeno úplně vážně, samotnými penězi nezíská.

Co hrozí, když najednou chybí smysl života?
Výjimkou nejsou alkohol, drogy, sebevražda…

Vy se ale nespecializujete výhradně na sportovce, že?
Ke mně může přijít úplně každý s jakýmkoliv problémem, sportovce nevyjímaje. V praxi to vypadá asi tak, že když si myslím, že by klient potřeboval dalšího specialistu, tak mu tuto variantu doporučím. Velkou výhodou v naší privátní praxi je také přímá spolupráce psycholog – psychiatr.

Psychologie je široký obor. Měla jste od začátku jasno v tom, čemu se chcete věnovat?
Šla jsem studovat spíš proto, že jsem si myslela, že to bude zajímavé a také něco zcela nové, co zaplní poněkud prázdnou etapu mého života. Ve třeťáku jsme měli první povinné klinické praxe. Nejprve jsem si osahala práci v léčebně, poté na výzkumném pracovišti léčebny. Dostala jsem první šanci pracovat s pacienty přímo. O rok později jsem nastoupila na povinnou týdenní praxi do privátní psychiatrické ambulance k primáři Cimickému do Modré laguny, kde jsem nakonec zůstala pracovat dodnes.

Helena Suková - bývalá tenisová hvězda se stala psycholožkou

Jak to, že vás nelákala sportovní psychologie?
Pravda, asi jsem si dřív myslela, že moji klientelou budou jen sportovci, vždyť o sportu toho vím nejvíc. Ale když pak zjistíte, že se vám daří pomáhat i ostatním, že přispíváte k jejich větší radosti, tak jen u sportu zůstat nechcete. A abych byla co nejvíc platným pomocníkem, tak jsem se teď coby věčný student přihlásila do pětiletého výcviku kognitivně-behaviorální terapie. Je to směr, který je mému stylu práce nejbližší.

Uspokojuje vás opravovat lidskou duši víc než vítězit na kurtech?
To je úplně jiný pocit, to se nedá srovnávat. Pocity z úspěchů na kurtu se ničím nahradit nedají. Ale v současné době mám dojem, že jsem našla smysl pro svůj, jak já říkám, druhý život.

Byla jste zvyklá vítězit, jenže ve vaší dnešní profesi nejde tolik o konečné cíle, ale spíš o cesty, jimiž kráčíme. Jak to snášíte?
Zatím jsem měla kolem padesáti klientů, dílčí malé krůčky zlepšení se myslím daří u většiny z nich. Nejsložitější je pomoc lidem závislým na drogách, tam je ta úspěšnost spíše mizivá.

Helena Suková - bývalá tenisová hvězda se stala psycholožkou

Ještě jinak: jak snášíte nezdar?

Doporučuji, aby lidé sportovali. Prokazatelně se v těle dějí chemické procesy: odplavují se škodlivé látky a vyplavují "šťastné" hormony. Po psychické stránce je to vybití, uklidnění. Například většina podnikatelů už dneska ví, že sport odvádí myšlenky od práce, a alespoň na chvíli je osvobozuje od psychického pracovního vypětí.

To není o tom, že si říkáte "to je můj úspěch či nezdar". Tak to nevnímám, nemám potřebu vítězit. Jak říkám, tenhle "druhý život" je už o něčem jiném. Mám radost, když vidím, že se dotyčný cítí lépe, když se jeho stav zlepšuje. Když se nedaří, tak to holt společně zkoušíte krůček po krůčku znovu a třeba trochu jinak.

V čem vám sportovní zkušenost pomohla?
Asi jsem se naučila neohlížet se na to, co si druzí myslí, když jsem přesvědčena o opaku. Nebráním se konstruktivním názorům, nevadí mi dialog, nechám se přesvědčit o svém omylu. Na druhou stranu si ale dovolím říci nahlas i to, co se druhým nelíbí, dělám věci tak, jak jsem přesvědčena, že bych je dělat měla, i když se to třeba zrovna "nenosí". Někdy na to narážím, ale já už jiná nebudu...

Jak tuhle názorovou přímost berou klienti?
Možná se mi daří mít větší nadhled. Mohu jim nabídnout vše co umím, vše co je dostupné a v mých silách, a nemusím se bát, zda je třeba nepopulárním návrhem neztratím. Když přijdou znovu, přijdou, když ne, tak se nedá nic dělat.

Poznávají vás?
Někdo ano, někdo ne.

Helena Suková - bývalá tenisová hvězda se stala psycholožkou

Máte díky vašemu jménu větší autoritu?

Hra o pobyt v lázních VElichovky

3. hledané slovo: ZDRAVÍ

Já si nemyslím, že psychologova práce je o autoritě. Psycholog si především musí získat důvěru klienta a pomáhá nedirektivně. Vlastně se snaží mu ukázat další možné jiné pohledy na věc, pomáhá najít cestu, která je pro něj nejvhodnější. Tu si ale nakonec vybírá klient sám, psycholog může jen doporučit a ukázat možnosti.

Co váš osobní život?
Co s ním?

Znáte to přísloví o kovářově kobyle, která chodí bosa... Jste šťastná? Máte partnera?
Kamarády mám, přátele taky. Dobré je, když člověk věří sám v sebe, ale pomáhá mu, když se má na koho s důvěrou obrátit. A takoví kamarádi jsme třeba s bráchou. Když je to v rodině, je to o to silnější.

Mohu se zeptat na děti?
Ty nemám a nevím, zda už na to nejsem stará.

Chtěla byste je?
To nezáleží jenom na mně.

Hrajete ještě tenis?
Dneska bych si zrovna měla jít zahrát, tak uvidíme. Naposledy jsem hrála někdy v září. Zato častěji teď jezdím na koni. Už mám za sebou přes třicet lekcí, a i když jsem se ze začátku bála koně skoro pohladit, tak dnes už mu vyčistím i kopyta.

Helena Suková - bývalá tenisová hvězda se stala psycholožkou

Profesionální tenisová dráha
1981 - 1998

NEJLEPŠÍ UMÍSTĚNÍ NA SVĚTOVÉM ŽEBŘÍČKU ŽEN WTA:
Dvouhra:
4
Čtyřhra: 1

VÍTĚZSTVÍ:

Čtyřhra
Wimbledon: 1987, 1989, 1990, 1996
Australian Open: 1990, 1992
US Open: 1985, 1993
French Open: 1990
WTA Championship: 1992

Smíšená čtyřhra
Wimbledon: 1994, 1996, 1997
US Open: 1993
French Open: 1991
Pohár Federace (Federation Cup) - členka vítězného družstva: 1983, 1984, 1985, 1988

Pozávodní aktivity

* 1999 prezidentka znovu založeného International Lawn Tennis Clubu České republiky (IC ČR).
* Od ledna 2001 do června 2008 kooptovaný člen výkonného výboru Councilu všech IC (celkem 35 zemí).
* 2001 - 2008 členka předsednictva Českého klubu olympioniků
* 2007 předsednictvo Českého klubu fair play
* Spoluzakladatelka Nadačního fondu dětského a juniorského tenisu v ČR
* 2000 patronka Klubu nemocných cystickou fibrosou při Fakultní nemocnici v Motole
* 2003 čestný ambasador nadace Harvey Ball World Smile Foundation
* 2001 čestná členka Professional Tennis Registry (PTR), což je asociace profesionálních tenisových trenérů založená v USA a fungující po celém světě.


Autoři:


Nejčtenější

Ilustrační fotografie
Co dělat, když tělo zadržuje vodu. Na vině může být špatné jídlo i nemoc

Je to vůbec možné, aby se naše tělo příliš „zavodnilo“, když je vlastně z vody? No ano, je. Nejsme totiž z vody úplně a jak praví staré rčení: všeho moc škodí.  celý článek

Jana Bělobrádková se stará o tři děti.
Bartošová, Bělobrádková a Babišová: Své manžely v politice podporujeme

Bez podpory své partnerky žádný politik dlouhodobě neuspěje. Kdo stojí po boku nejvýraznějších osobností letošních voleb? Oslovili jsme manželky lídrů...  celý článek

Sportovní moderátor ČT Vojtěch Bernatský s rodinou
Vojtěch Bernatský: Starat se o děti a hrát si s nimi je nejvíc

O povolání sportovního moderátora snil Vojtěch Bernatský už v první třídě, komentoval vymyšlené zápasy, zpíval, šaškoval. Sen si splnil už jako student, jen na...  celý článek

Zpěvačka Paloma Faith na Britain Q Awards (Londýn, 18. října 2017)
Moje děti budou genderově neutrální, říká zpěvačka Paloma Faith

Loni v prosinci se britská zpěvačka Paloma Faith (36) poprvé stala maminkou. S francouzským partnerem Leymanem Lahcinem (30) by chtěla mít další potomky....  celý článek

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

Další z rubriky

Ellen DeGeneresová na People's Choice Awards (Los Angeles, 7. ledna 2015)
Měla jsem deprese a navštěvovala jsem terapeuta, přiznala DeGeneresová

Ellen DeGeneresová (59) patří mezi nejúspěšnější ženy Hollywoodu. Má vlastní televizní show, je šťastně zadaná a nebojí se mluvit o své sexuální orientaci....  celý článek

Martina Formanová
Do mobilu jsem Milošovi nikdy nechodila, říká Martina Formanová

Více než dvacet let žije v Americe, přesto svoji poslední knihu Povídky na tělo situovala spisovatelka Martina Formanová do Česka. „Pořád víc rozumím vztahům...  celý článek

Z Kary Robertsové se stala mořská víla, která má vlastní show, při které...
Z Američanky je profesionální mořská víla. Zbavila se tak mindráků

Američanka strávila přes 400 hodin výrobou kostýmu mořské víly. Díky rybímu ocasu může předvádět speciální podvodní show a splnit si sen. Jako podmořská bytost...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky
Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky

Klepe se vám ruka a tekutou linkou si na víčku vytvoříte nepravidelný pruh... co s tím? Pomůže vám obyčejná lepicí páska... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.