Místo gilotiny nebezpečně hluboké výstřihy a opulentní pravé kožešiny

Exkluzivně   9:39aktualizováno  9:39
Paříž (od zpravodajky iDNES.cz) - Historie velkých národů neoplývá pouze příjemnými výjevy a hrdinnými skutky, zejména jde-li o královny a královský dvůr. Přes veškerou krutost dějin však vznikají umělecká díla tou dobou inspirovaná. Módní návrháři v Paříži ukázali, jak by oblékli nejvyšší aristokracii.

Týden luxusní módy představuje to nejlepší a nejdražší, co si jej můžete do šatníku pořídit. | foto: archiv Georges Hobeika

Jak by se oblékaly nejslavnější královny Španělska a Francie, kdyby žily v naší době? Odpověď si připravili módní návrháři na haute couture pro sezonu podzim - zima 2013/2014. Večerní róby z norkové kožešiny, perlami obšívané rukavice, delikátní transparentní hedvábí a náročné ruční výšivky se ve velkém objevily na několika přehlídkách.

V koutku duše každá žena sní o tom, že se stane princeznou a posléze i královnou. To si mnozí návrháři dobře uvědomují a místo tolik opěvovaného uměleckého pojetí oděvů nabízejí luxusní couture v podobě, o které od prvního pohledu sníte.

Stephane Rolland

Elegantní Francouz představil v prostorách tenisového klubu svou nejnovější haute couture kolekci plnou španělských vlivů. Estetika 17. století mu učarovala natolik, že ji přenesl do současnosti a vdechl do precizně tvarovaných večerních rób. Dramatičnost dodaly nejen střihy vyvedené s architektonickou přesností, ale také potemnělá barevná paleta.

Stephane Rolland Haute Couture kolekce podzim - zima 2013/2014
Stephane Rolland Haute Couture kolekce podzim - zima 2013/2014
Stephane Rolland Haute Couture kolekce podzim - zima 2013/2014

Svůdná černá si zde podávala ruku s temně modrou a bílá dodala finální efekt. Rolland neukázal nic převratného, pokračuje v nastolené linii dlouhé, goticky úzké siluety, s níž si pohrává a tvaruje ji s nepřehlédnutelnou vášní. Šaty přecházejí plynule to plášťů, smokingové sako dostává nový vzhled.

O lesk a třpyt se postaral nejen hedvábný satén a efektní šantungové hedvábí, ale také netradičně použitý vinyl. Ten Rolland vytvaroval do nápadných tvarů, které ve výsledku působí jako přirozená součást oděvu. Významnou roli hraje v celé kolekci ženské tělo, které návrhář rafinovaně odhaluje i skrývá.

Georges Hobeika

Libanonský návrhář Georges Hobeika patří mezi strmě stoupající hvězdy na módním nebi. Jeho elegantní a nadmíru ženské modely si oblíbily nejen hollywoodské hvězdy, ale také skutečné ženy, které od luxusní módy čekají maximální efekt. Hobeika ženy rád obléká jako princezny, pro nadcházející sezonu míří přímo na královny.

Georges Hobeika Couture kolekce podzim - zima 2013/2014
Georges Hobeika Couture kolekce podzim - zima 2013/2014
Georges Hobeika Couture kolekce podzim - zima 2013/2014

A to královny ne ledajaké. Jeho podzimní kolekce se nese v aristokratickém duchu, ve kterém jasně rozpoznáte vlivy francouzského královského dvora před několika staletími. Nečekejte ovšem divadelní kostýmy, Hobeika sám velmi dbá na nositelnost. Inspiraci z královského dvora ztělesnily v této kolekci nepřehlédnutelné límce, stejně jako ručně vyšívané motivy lilie.

Hobeika i touto kolekcí ukázal, jak výborně dokážou návrháři z Blízkého východu oblékat ženy a zdůrazňovat jejich krásu, sílu i křehkost. K tomu mu stačí hedvábí, krajky, ruční výšivky a pleti lichotící barevnost. Designér vzdal hold ženské kráse a z ní pramenící moci, stejně jako tradičním kořenům francouzské couture.

Ulyana Sergeenko

Vidět na týdnu vysoké krejčoviny práci návrhářky, je poměrně vzácné. Vedle extravagantní Iris Van Herpen se v ryze mužském prostředí snaží prosadit ruská designérka Ulyana Sergeenko. Ta stejně jako minulou sezónu čerpala inspiraci z vlastních kořenů. Její interpretace ruské estetiky tentokrát dostala jemnější a pro zbytek Evropy i přijatelnější tvář.

Ulyana Sergeenko Couture kolekce podzim - zima 2013/2014
Ulyana Sergeenko Couture kolekce podzim - zima 2013/2014
Ulyana Sergeenko Couture kolekce podzim - zima 2013/2014

Ulyanina podzimní kolekce vypovídá o tom, že se bývalá modelka a celosvětově sledovaná hvězda pouliční módy rychle učí, jak obstát v tvrdé konkurenci a navíc v Paříži, která cizincům tolik nefandí. Největší devizou návrhářky je její původ, na který stále poukazuje. Zaplňuje nepřehlédnutelnou díru na trhu s luxusními oděvy a uspokojuje své krajanky i známé osobnosti.

Fotogalerie

Její podzimní couture kolekce vychází z ruské gotiky a z příběhů o ruských kráskách, carevnách a princeznách. Ruční výšivky, perlami pošité rukavice, norkové kožešiny stejně jako pleteniny, hedvábí a satén dodávají celku na honosnosti a opulentnosti, aniž by překročily tenkou hranici vkusu.

Sergeenko opět zdůrazňuje klasickou siluetu přesýpacích hodin, zdůrazňuje pas a křivky ženského tělo vůbec. S délkou sukní si pohrává, tu je nechá cudně dlouhé, jindy odhaluje nohy v celé jejich kráse. Vedle šatů nechybí ani teatrální pláště. Co ubrala na zdobnosti, to přidala na materiálech. Výsledek? Ryze luxusní, pro západní kulturu nezvyklý a až snový styl, který se sice nehodí pro každého, ale své místo na výsluní rozhodně má.
Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

Jako herečka neuspěla. Ráda však šokuje v ulicích, coby ikona nevkusu

Phoebe Price

Coby herečka se příliš neprosadila, ale jako ikona nevkusu a extravagance září na hollywoodském nebi už mnoho sezon....

Milánská móda všech generací láká na kosmické výlety a cyklistické šortky

Prvky sportovní módy, retro a mezigenerační prolínání. To byla hlavní témata...

Prvky sportovní módy, retro a mezigenerační prolínání. To byla hlavní témata milánského týdne módy. Italské poselství...

Designová obuv z Čech. Lokální značky bot by vám neměly uniknout

Zatímco se s mladými oděvními designéry roztrhl pytel, sehnat zajímavé a...

Zatímco se s mladými oděvními designéry roztrhl pytel, sehnat zajímavé a pohodlné boty z dílny českých tvůrců je stále...Najdete na iDNES.cz