Místo gilotiny nebezpečně hluboké výstřihy a opulentní pravé kožešiny

Exkluzivně   9:39aktualizováno  9:39
Paříž (od zpravodajky iDNES.cz) - Historie velkých národů neoplývá pouze příjemnými výjevy a hrdinnými skutky, zejména jde-li o královny a královský dvůr. Přes veškerou krutost dějin však vznikají umělecká díla tou dobou inspirovaná. Módní návrháři v Paříži ukázali, jak by oblékli nejvyšší aristokracii.

Týden luxusní módy představuje to nejlepší a nejdražší, co si jej můžete do šatníku pořídit. | foto: archiv Georges Hobeika

Jak by se oblékaly nejslavnější královny Španělska a Francie, kdyby žily v naší době? Odpověď si připravili módní návrháři na haute couture pro sezonu podzim - zima 2013/2014. Večerní róby z norkové kožešiny, perlami obšívané rukavice, delikátní transparentní hedvábí a náročné ruční výšivky se ve velkém objevily na několika přehlídkách.

V koutku duše každá žena sní o tom, že se stane princeznou a posléze i královnou. To si mnozí návrháři dobře uvědomují a místo tolik opěvovaného uměleckého pojetí oděvů nabízejí luxusní couture v podobě, o které od prvního pohledu sníte.

Stephane Rolland

Elegantní Francouz představil v prostorách tenisového klubu svou nejnovější haute couture kolekci plnou španělských vlivů. Estetika 17. století mu učarovala natolik, že ji přenesl do současnosti a vdechl do precizně tvarovaných večerních rób. Dramatičnost dodaly nejen střihy vyvedené s architektonickou přesností, ale také potemnělá barevná paleta.

Stephane Rolland Haute Couture kolekce podzim - zima 2013/2014
Stephane Rolland Haute Couture kolekce podzim - zima 2013/2014
Stephane Rolland Haute Couture kolekce podzim - zima 2013/2014

Svůdná černá si zde podávala ruku s temně modrou a bílá dodala finální efekt. Rolland neukázal nic převratného, pokračuje v nastolené linii dlouhé, goticky úzké siluety, s níž si pohrává a tvaruje ji s nepřehlédnutelnou vášní. Šaty přecházejí plynule to plášťů, smokingové sako dostává nový vzhled.

O lesk a třpyt se postaral nejen hedvábný satén a efektní šantungové hedvábí, ale také netradičně použitý vinyl. Ten Rolland vytvaroval do nápadných tvarů, které ve výsledku působí jako přirozená součást oděvu. Významnou roli hraje v celé kolekci ženské tělo, které návrhář rafinovaně odhaluje i skrývá.

Georges Hobeika

Libanonský návrhář Georges Hobeika patří mezi strmě stoupající hvězdy na módním nebi. Jeho elegantní a nadmíru ženské modely si oblíbily nejen hollywoodské hvězdy, ale také skutečné ženy, které od luxusní módy čekají maximální efekt. Hobeika ženy rád obléká jako princezny, pro nadcházející sezonu míří přímo na královny.

Georges Hobeika Couture kolekce podzim - zima 2013/2014
Georges Hobeika Couture kolekce podzim - zima 2013/2014
Georges Hobeika Couture kolekce podzim - zima 2013/2014

A to královny ne ledajaké. Jeho podzimní kolekce se nese v aristokratickém duchu, ve kterém jasně rozpoznáte vlivy francouzského královského dvora před několika staletími. Nečekejte ovšem divadelní kostýmy, Hobeika sám velmi dbá na nositelnost. Inspiraci z královského dvora ztělesnily v této kolekci nepřehlédnutelné límce, stejně jako ručně vyšívané motivy lilie.

Hobeika i touto kolekcí ukázal, jak výborně dokážou návrháři z Blízkého východu oblékat ženy a zdůrazňovat jejich krásu, sílu i křehkost. K tomu mu stačí hedvábí, krajky, ruční výšivky a pleti lichotící barevnost. Designér vzdal hold ženské kráse a z ní pramenící moci, stejně jako tradičním kořenům francouzské couture.

Ulyana Sergeenko

Vidět na týdnu vysoké krejčoviny práci návrhářky, je poměrně vzácné. Vedle extravagantní Iris Van Herpen se v ryze mužském prostředí snaží prosadit ruská designérka Ulyana Sergeenko. Ta stejně jako minulou sezónu čerpala inspiraci z vlastních kořenů. Její interpretace ruské estetiky tentokrát dostala jemnější a pro zbytek Evropy i přijatelnější tvář.

Ulyana Sergeenko Couture kolekce podzim - zima 2013/2014
Ulyana Sergeenko Couture kolekce podzim - zima 2013/2014
Ulyana Sergeenko Couture kolekce podzim - zima 2013/2014

Ulyanina podzimní kolekce vypovídá o tom, že se bývalá modelka a celosvětově sledovaná hvězda pouliční módy rychle učí, jak obstát v tvrdé konkurenci a navíc v Paříži, která cizincům tolik nefandí. Největší devizou návrhářky je její původ, na který stále poukazuje. Zaplňuje nepřehlédnutelnou díru na trhu s luxusními oděvy a uspokojuje své krajanky i známé osobnosti.

Fotogalerie

Její podzimní couture kolekce vychází z ruské gotiky a z příběhů o ruských kráskách, carevnách a princeznách. Ruční výšivky, perlami pošité rukavice, norkové kožešiny stejně jako pleteniny, hedvábí a satén dodávají celku na honosnosti a opulentnosti, aniž by překročily tenkou hranici vkusu.

Sergeenko opět zdůrazňuje klasickou siluetu přesýpacích hodin, zdůrazňuje pas a křivky ženského tělo vůbec. S délkou sukní si pohrává, tu je nechá cudně dlouhé, jindy odhaluje nohy v celé jejich kráse. Vedle šatů nechybí ani teatrální pláště. Co ubrala na zdobnosti, to přidala na materiálech. Výsledek? Ryze luxusní, pro západní kulturu nezvyklý a až snový styl, který se sice nehodí pro každého, ale své místo na výsluní rozhodně má.


Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je už dlouhá léta zvyklá na tvrdý život. Starosti se na ni znatelně...

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu si dodělává střední školu, kterou kvůli...

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Rodinu v opraveném domě přivítali příbuzní i kamarádi.

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerová s anorexií bojovala už od střední školy

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že je štíhlá kvůli tanci, kterému se věnovala...

Další z rubriky

OBRAZEM: Priyanka Chopra se vdala. Toto je její módní styl

Priyanka Chopra (26. února 2017, Vanity Fair Oscar Party, Hollywood)

Indická herečka Priyanka Chopra se o víkendu vdala za svého snoubence, zpěváka Nicka Jonase. Jaký je módní styl krásné...

VIDEO: Hadašová a Průšová v plavkách se odvázaly na přehlídkovém mole

Lucie Hadašová a Kateřina Průšová se odvázaly při přehlídce plavek

Léto je sice v nedohlednu, ale to neznamená, že bychom museli nechat plavky zahálet ve skříni. Exotická dovolená je...

V čem se demonstrovalo? Sametová revoluce, studenti a móda

Listopadové dny v roce 1989 byly velkou událostí, která zahýbala společností na...

Listopadové dny v roce 1989 byly velkou událostí, která zahýbala společností na všech frontách. Pro mnohé z nás jsou...

Najdete na iDNES.cz