Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Guevedoces: chlapci, kterým naroste penis až v pubertě

  • 21
Guevedoces (přeložit by se to dalo jako „penis ve dvanácti“) žijí většinou v malé komunitě v Dominikánské republice. Kvůli vzácné genetické mutaci tu totiž jeden z devadesáti chlapců až do puberty žije jako dívka, protože nemá penis a jeho genitálie připomínají vaginu.

Že je dívka ve skutečnosti chlapec, se projeví až s vyšší hladinou testosteronu v pubertě, kdy chlapcům naroste penis, sestoupí varlata a naroste objem svalů. Dalším místním označením pro tyto chlapce je machihembra znamenající nejprve žena, potom muž. Fenomén je kromě ostrova Hispaniola známý i na ostrově Papua-Nová Guinea, kde tyto chlapce označují termínem turnims (to znamená čekající, až se stane mužem).

Carla je teď Carlos

„Všimla jsem si toho po jejích pátých narozeninách. Kdykoliv potkala jednoho kamaráda, tak se s ním chtěla prát. Narostly jí svaly a zesílil hrudník. Bylo mi jasné, že z ní bude chlapec. Já ji miluju, ať bude jakákoli. Chlapec, nebo dívka, na tom nesejde,“ svěřila se BBC matka sedmileté Dominikánky Carly, která se chystá na svou plnou proměnu v Carlose. Pro rodinu to ale není ani příliš velký šok, podobný osud již potkal její sestřenici Catherine, která si jméno nechala i po proměně v chlapce.

Se svým příběhem se britským dokumentaristům svěřil i čtyřiadvacetiletý Johnny, který dřív chodil do školy v červených šatečkách jako Felicita. Podle svých slov se mu ale „holčičí“ hračky a šaty nikdy nelíbily, toužil po společnosti chlapců a hraní si s míčem. Stejně jako Carlosovi se mu ulevilo, když se mohl převléknout do košile a kalhot a namísto roztomilých copánků ho ostříhali na ježka.

Guevedoces pomáhají s prostatou i pleší

Během vědeckého zkoumání fenoménu guevedoces si odborníci všimli, že chlapcům zůstává po zbytek života menší prostata. Lékaři pak vyvinuli lék Finasterid, který blokuje enzym 5-alfa-reduktázu a vznik dihydrtestorenu, čímž mnohým mužům ulevuje od zvětšené prostaty a pomáhá i při plešatění.

Geneticky chlapci, ale chybí jim enzym

Příběhy o dívkách, které se samy od sebe přemění na muže, se nám mohou zdát přitažené za vlasy, ale i pro ně našla věda vysvětlení. V sedmdesátých letech se do oblasti vypravila doktorka Julianne Imperatová a podrobila místní guevedoces důkladnému zkoumání. Zjistila, že za jejich neobvyklým vývojem stojí nedostatek jednoho z enzymů během matčina těhotenství.

Embryo nemá zpočátku vyvinuty žádné sexuální orgány, kolem osmého týdne se pak v závislostech na kombinaci chromozomů (XY u mužů, XX žen) začnou utvářet hormony, které zahájí růst genitálií. Jenže bez enzymu 5-alfa-reduktázy si neumí tělo chlapečků vytvořit aktivnější dihydrotestosteron a k růstu mužských pohlavních orgánů nedojde. Dítě se narodí s ještě nevyvinutými genitáliemi připomínající klitoris a labia, které už ale cvičení lékaři dokážou rozeznat. Pokud si toho nevšimnou anebo se dítě narodí doma, s návalem testosteronu v pubertě dochází k překvapivým změnám. Chlapcům naroste penis a varlata, zesvalnatí a více se ochlupí, tělo totiž tentokrát již nepotřebuje testosteron měnit na jinou látku.

Tři pohlaví

Následkem toho si většinou také změní jméno a zbytek života stráví jako heterosexuální muži, ale někteří si své ženské jméno nechají. Na Hispaniole jim to nebrání v nalezení životní partnerky a založení rodiny, valná většina guevedoces jsou heterosexuálové (najdou se ale výjimky chlapců, kteří se následně nechali přeoperovat na dívky).

Zatímco v Dominikánské republice jsou guevedoces společností bez výraznějších problémů přijímáni, na Papue se chlapci potýkají s odsouzením za svou nechtěnou odlišnost. Obě kultury ale věří v existenci tří pohlaví: mužů, žen a pseudohermafroditů čili guevedoces.

I Johnny z Dominikánské republiky se ale setkal s posměšky kvůli své přeměně, podle svých slov je „jako správný muž“ řešil hlavně pěstmi. Dnes už ale myslí hlavně na holky. „Rád bych se oženil a měl děti a partnerku, kteří při mně budou stát v dobrém i ve zlém,“ přeje si Johnny, který měl zatím jen několik krátkodobých známostí.

, pro iDNES.cz