Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Život herečky a monacké kněžny Grace Kellyové jako pohádka jen vypadal

  4:32aktualizováno  4:32
Nevšední talent, krása i kultivovanost, takovou známe herečku a monackou kněžnu Grace Kellyovou, další osobnost, které se věnuje nedělní díl televizního cyklu BBC s názvem Neobyčejné ženy. Grace oslnila Hollywood, aby pak po sňatku obětovala hvězdnou kariéru konzervativním tradicím manželova rodu a třem svým dětem.

Grace Patricie Kellyová se narodila 12. listopadu 1929 jako třetí z Kellyových dětí. Byla tichá, plachá a neduživá a rodina ji považovala za nejméně ambiciózní z celého klanu. Grace a její sourozenci byli vychováváni v přísně katolickém duchu a společně s rodiči žili v obrovském domě v zámožné oblasti Filadelfie.

Martha Gellhornová

V dalším díle seriálu BBC Neobyčejné ženy uvidíte ve středu na ČT2 od 21 hodin portrét Marthy Gellhornové, novinářky a manželky spisovatele Ernesta Hemingwaye.

Její otec, Jack Kelly, byl podnikavý muž, jehož rodiče emigrovali v 60. letech 19. století z Irska. Jack pocházel z chudé části města, a tak, i když byl hezký a talentovaný, s ním okolí zacházelo jako s outsiderem a on proti tomu vždycky bojoval. V roce 1920 mu výbor zakázal účast v nejproslulejší veslařské události světa – v Henley Royal Regatta, protože "pracoval rukama". Jacka tato urážka tak rozpálila, že se dostal na olympijské hry v Antverpách, kde vyhrál hned dvě zlaté medaile, a rázem z něj byl americký hrdina.

Ke své podnikatelské kariéře přistupoval Jack stejně houževnatě jako ke sportu. Rychle si vybudoval cihelné impérium a svůj první milión si vydělal už ve 34 letech. Byl zvyklý mít úspěch a totéž očekával od své rodiny.

Šťastná uprostřed davu

Jenže Grace byla jiná než její sourozenci – byla šťastná, když mohla splynout s davem. Neměla soutěživou povahu a vždycky zůstávala na konci řady. Přesto se dokázala upnout na myšlenku, že bude herečkou. Získala místo na prestižní Americké Akademii dramatických umění v New Yorku. Studia financovala příležitostnou prací modelky a dokonce jí nevadilo dělat uvaděčku v kině. Dokázala těžit ze své krásy a stále víc si uvědomovala, že se líbí mužům.

V roce 1952 se objevila ve vedlejší roli v klasickém westernu V pravé poledne. Sice tam neměla moc co hrát, ale typově byla jako hrdinka v pozadí vybrána dokonale. Během čtyřtýdenního natáčení prožila milostný románek s padesátiletým hercem Gary Cooperem a vrabci na střeše si štěbetali o tom, že se zároveň zapletla s režisérem tohoto filmu, Fredem Zinnemanem. O rok později natáčela v Africe film Mogambo a prožila další románek s Clarkem Gablem.

Dvě osudová setkání: s Hitchcockem a knížetem

Pro její další kariéru herečky bylo důležité setkání s Alfredem Hitchcockem. Vražda na objednávku, první film z trilogie, kterou s tímto režisérem natočila, zpečetil její pozici slavné herečky. Grace se stala symbolem panenské krásy, která přesto překypuje sexualitou. Při natáčení Vraždy na objednávku si znovu neodpustila sblížení se svým hereckým kolegou, jenže tentokrát toho pořádně litovala. Ray Milland byl ženatý, a když se jejich vztah provalil, Grace se musela veřejně omluvit, aby zachránila svou pověst i kariéru.

Následně se objevila v dalším Hitchcockově filmu, Okno do dvora, a pak už zazářila ve snímku Venkovské děvče. Role v tomto filmu byla pro Grace zcela nová a ze svůdnice filmového plátna se stala vážná herečka. Každopádně za film Venkovské děvče získala Grace Oscara.

Rodina Grace Kellyové (vlevo nahoře): sourozenci, tatínek a maminka

Rodina Grace Kellyové (vlevo nahoře): sourozenci, tatínek a maminka

Za film Venkovské děvče získala Grace Kellyová Oscara.

Za film Venkovské děvče získala Grace Kellyová Oscara.

Svatba Grace Kellyové a knížete Reniera

Svatba Grace Kellyové a knížete Reniera

Na jaře roku 1955 dostala Grace Kellyová pozvání na filmový festival v Cannes a zároveň přijala nabídku jednoho francouzského časopisu na focení v Monaku, kde se měl navždycky změnit její život. V roce 1955 byl monacký kníže Rainier jedním z nejžádanějších svobodných mužů na světě. Jenže Monako bylo na pokraji krachu a sňatek s americkou filmovou hvězdou by mohl upoutat pozornost veřejnosti a pomoci do knížectví znovu přinést bohatství a přilákat celebrity. Zároveň existoval ještě jeden důvod, proč knížecí rodina pokukovala po Grace Kellyové – Rainier dosud neměl dědice, a pokud by se mu to ani v budoucnu nepodařilo, Monako by přestalo existovat a automaticky by bylo přičleněno zpátky k Francii. Když se Rainier a Kelly nakonec skutečně setkali, všechno nasvědčovalo tomu, že jeden druhého okouzlili.

Když se Grace vrátila do Hollywoodu, zahrála si ve třetím Hitchcockově filmu Chyťte zloděje. Ale když v lednu roku 1956 její rodiče pyšně oznamovali zasnoubení své dcery Grace s knížetem Rainierem, její herecká kariéra nenávratně končila. Pro Grace samotnou bylo důležité, že se jí naskytl skvělý způsob, jak z Hollywoodu odejít. Když v dubnu téhož roku dokončila film Z nóbl společnosti, opustila kvůli své svatbě Ameriku.

Pohádkový vztah zhatila realita

Samotný obřad byl velkolepou záležitostí pod taktovkou produkční společnosti MGM, se kterou měla Grace stále smlouvu. Role v dokumentu, který studio o této svatbě natáčelo, byla jejím posledním smluvním závazkem. Přímý přenos ze svatby sledovaly miliony lidí po celém světě. Novomanželský pár poté odplul na měsíční líbánky na španělské ostrovy.

Jenže po návratu se věci rychle změnily – Grace si stále víc uvědomovala, že její a manželovy zájmy jsou rozdílné. Rainier uměl být velmi mrzutý a nerudný, panovačný a diktátorský. Navíc se k ní hezky nechovalo ani staré a tradiční služebnictvo. Každodenní život byl plný šlechtických zvyků a etikety, což Grace nesmírně vyčerpávalo. Navíc celé Monako na svou novou kněžnu pohlíželo skepticky. Pak ale Grace zjistila, že čeká dítě, a konečně v lednu roku 1957 porodila dceru Caroline.

V Monaku propuklo nadšení – z každé budovy vlály státní symboly, Grace vyhrála nad pochybovači a s narozením Caroline byla filmová královna konečně přijata také jako kněžna Monaka. O více než rok později se Grace narodil také syn Albert. Další události ale už tak veselé nebyly. V červenci roku 1960 zemřel Grace otec. To jen prohloubilo dlouhodobý stres monacké kněžny, která se jen těžce vyrovnávala s propastným rozdílem mezi svými vlastními pocity a nutností být veřejným symbolem, který "živil" Monako.

O dva roky později za Grace přijel Alfred Hitchcock a nabídl jí další roli. Grace toužila znovu hrát, jenže její plány pohoršily celé knížectví. Představa, že by se měla líbat s jiným mužem, byla nemyslitelná, a tak se musela podřídit. Přestože dobře věděla, že tím se jí dveře do Hollywoodu opravdu zabouchly. A aby toho nebylo málo, krátce nato Grace potratila. Přesto se třetího dítěte nakonec dočkala – v roce 1965 porodila dceru Stephanii.

Grace Kellyová se svou mladší dcerou Stephanií

Grace Kellyová se svou mladší dcerou Stephanií

Grace Kellyová a monacký kníže Renier

Grace Kellyová a monacký kníže Renier

Rodinné neshody přerušila tragická nehoda

Ale jak jejich děti rostly, panovnický pár se stále více odcizoval. Navíc se začaly šířit zvěsti o tom, že má Rainier nemanželské poměry. Grace se cítila ponížená a osamělá. Aby unikla svému neštěstí, ponořila se do charitativní práce a věnovala se svým koníčkům. Dala Monaku kouzelnou atmosféru, jakou celé roky postrádalo. Navrhla, aby každé dítě v Monaku dostalo od Gramaldiů každé Vánoce jednu hračku a jeden kus oblečení. V Monaku založila jesle a řídila charitativní organizace sociální péče o děti po celém světě.

Zahlédnout manželský pár pohromadě bylo stále vzácnější. A když si Grace koupila byt v Paříži, Evropou se šířila zpráva o jejich rozchodu. "Pro mě znamená přestěhování do Paříže něco na způsob rozvodu," svěřila se Grace svým kamarádkám. Musela utéct z Monaka, které ji tolik omezovalo. Chtěla lepší vzdělání pro svoje děti, se kterými měla stále horší vztahy.

Fotogalerie

Albert býval vždycky tiché a klidné dítě, zatímco z jejích dcer vyrůstaly nepoddajné slečny. Pohybovaly se v prostředí obzvlášť rozmazlených a bohatých dětí a jejich soukromý život plnil stránky evropských novin a časopisů. Obzvlášť Caroline byla velmi tvrdohlavá. Chtěla se vdát za staršího podnikatele a nechvalně známého návštěvníka nočních klubů, Phillippea Junota.

V létě roku 1982 si Grace během rodinné dovolené stěžovala na bolesti hlavy. Září téhož roku pak rodina trávila na venkovském sídle ve Francii a během jednoho víkendu se Stephanie hádala s Grace o tom, kde bude dál studovat. Zatímco maminka upřednostňovala módní školu, Stephanie chtěla řídit závodní automobil.

Grace se nakonec rozhodla odvézt dceru zpátky do Monaka. Jenže stačila chvilka nepozornosti v nebezpečné zatáčce a auto se zřítilo ze srázu. Stephanie se od vraku auta dokázala sama odpotácet, ale Grace skončila s kritickým zraněním a v bezvědomí v nemocnici. Jako pravděpodobnou příčinu nehody lékaři určili lehkou mrtvici, která by sama o sobě Grace nezabila.

S Grace zmizel z Monaka život

Následujícího dne, 14. září 1982, kníže Rainier udělil lékařům svolení odpojit Grace od přístrojů, které ji držely při životě. Tři dny ležela kněžna na katafalku v kapli královského paláce, aby mohli lidé uctít její památku.

Celý svět byl v šoku. Následoval řádný panovnický pohřeb v katedrále svatého Mikuláše. Rakev ležela na oltáři, před kterým stáli Grace a Rainier před šestadvaceti lety. Rainier byl na dně a až po její smrti si uvědomil, že byl na Grace závislejší, než si uvědomoval. Z Monaka jakoby najednou zmizel život.

Od její smrti uplynuly téměř tři desítky let, přesto zůstává Grace Kellyová ikonou. Jako kněžna přinesla do Monaka grácii, důstojnost a kouzelnou atmosféru. V Hollywoodu pak zářila jako nádherná, kultivovaná i rozpustilá dívka, která byla obdařená talentem a nevšední krásou. 

Autoři:


Nejčtenější

Zpěvačka Paloma Faith na Britain Q Awards (Londýn, 18. října 2017)
Moje děti budou genderově neutrální, říká zpěvačka Paloma Faith

Loni v prosinci se britská zpěvačka Paloma Faith (36) poprvé stala maminkou. S francouzským partnerem Leymanem Lahcinem (30) by chtěla mít další potomky....  celý článek

Sportovní moderátor ČT Vojtěch Bernatský s rodinou
Vojtěch Bernatský: Starat se o děti a hrát si s nimi je nejvíc

O povolání sportovního moderátora snil Vojtěch Bernatský už v první třídě, komentoval vymyšlené zápasy, zpíval, šaškoval. Sen si splnil už jako student, jen na...  celý článek

Přírodní oleje jsou báječným kosmetickým pomocníkem. Pokud víme, jak nám mohou...
Jak se vyznat v pleťových olejích? Kokosový na tělo, měsíčkový na tvář

Oleje patří do kosmetické výbavy stejně neodmyslitelně jako třeba pleťové krémy, sprchové gely nebo líčidla. Nejen, že skvěle pomáhají například s odličováním,...  celý článek

Martina Formanová
Do mobilu jsem Milošovi nikdy nechodila, říká Martina Formanová

Více než dvacet let žije v Americe, přesto svoji poslední knihu Povídky na tělo situovala spisovatelka Martina Formanová do Česka. „Pořád víc rozumím vztahům...  celý článek

Ilustrační fotografie
Co dělat, když tělo zadržuje vodu. Na vině může být špatné jídlo i nemoc

Je to vůbec možné, aby se naše tělo příliš „zavodnilo“, když je vlastně z vody? No ano, je. Nejsme totiž z vody úplně a jak praví staré rčení: všeho moc škodí.  celý článek

Další z rubriky

Ellen DeGeneresová na People's Choice Awards (Los Angeles, 7. ledna 2015)
Měla jsem deprese a navštěvovala jsem terapeuta, přiznala DeGeneresová

Ellen DeGeneresová (59) patří mezi nejúspěšnější ženy Hollywoodu. Má vlastní televizní show, je šťastně zadaná a nebojí se mluvit o své sexuální orientaci....  celý článek

Zpěvačka Paloma Faith na Britain Q Awards (Londýn, 18. října 2017)
Moje děti budou genderově neutrální, říká zpěvačka Paloma Faith

Loni v prosinci se britská zpěvačka Paloma Faith (36) poprvé stala maminkou. S francouzským partnerem Leymanem Lahcinem (30) by chtěla mít další potomky....  celý článek

Tváří Nákupů Ona Dnes je Jana Stryková
Nákupem psa z množírny napomáháte týrání zvířat, říká herečka Stryková

Diváci si ji zapamatovali jako zdravotní sestru ze seriálu, teď se jim herečka Jana Stryková představí v jiné roli – stala se moderátorkou pořadu o bydlení....  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná
11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná

Trocha řasenky, rtěnky, pudru a najednou si říkáte, že vypadáte i jako člověk. Tak toho zkuste někdy nanést trochu víc, ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.