Golf očima lékaře

Golf. Sport provozovaný téměř po celém světě, který má dlouhou tradici. Vždyť první doložené zmínky o něm se datují do čtrnáctého století. První golfový klub zvaný "Ctihodný spolek edinburgských golfistů" byl založen už roku 1744.

Není jistě náhodou, že za celou dobu existence tento sport neztrácí přívržence. Právě naopak: hlavně v posledních letech se stává sportem dostupným stále většímu počtu lidí.

Podobně jako u jiných sportů hra vyžaduje tvrdou práci, trpělivost a soustředění. Při golfu jsou zapojeny téměř všechny svalové skupiny a jejich nervosvalová koordinace.

Důležité však je, že se nejedená o zatížení jednostranné ani silové, ale spíš o komplexní, relaxační a švihové. Páteř spolu se svalstvem šíje a středních a dolních zad tu funguje jako nedílný celek. To je důležitý moment hlavně pro lidi, kteří si v zaměstnání moc pohybu neužijí (například sedí u počítače).

Ohýbání a rotace páteřních segmentů bez výrazného zapojení vazivového aparátu (což je rozdíl oproti vzpírání či cvičení v posilovně) má za následek přirozené rozhýbání meziobratlových kloubů a prokrvení přilehlých měkkých tkání. A to bez velkého rizika případných blokád, ústřelů či svalových kontraktur.

Na druhé straně je ovšem pravda, že u netrénovaných lidí může dojít k počátečním přechodným reaktivním svalovým bolestem, které jsou však nevýznamné a postupně mizí.

Zapojení dolních končetin při postoji s předklonem v kyčlích a lehce pokrčenými koleny, a hodiny chůze po měkkém terénu ve vhodné obuvi jsou přínosem k prevenci artrotických změn kloubních a osteopenie, tzv. řídnutí kostí.

Správná golfová obuv musí zaručit pevný postoj a pohodlnou chůzi v suchu. Tím se předchází podvrknutí kotníku či plísňovému onemocnění kůže.

Po tvrdých úderech není vyloučeno poškození šlachových úponů svalových skupin v zápěstí, lokti či rameni. Jedná se o syndrom podobný tenisovému lokti, většinou na malíkové straně lokte. Je ve většině případů celkem úspěšně léčitelný.

Při golfu jsou plně zapojeny i smyslové orgány (při určení odhadu vzdálenosti k jamce, orientace, rovnováha, zhodnocení úhlu nástrah a vnějších vlivů, jako je vítr apod.). Uvolňování neurohumorálních pozitivních působků typu endorfinů z potěšení ze hry či setkání s přáteli přispívá k celkové pohodě.

Zrovna tak příprava na hru, oblečení a kladné emoce očekávání něčeho příjemného  mají velký vliv na celkovou psychickou vyváženost. Jedná se o nezanedbatelný moment hlavně u lidí vytížených celodenním pracovním stresem.

Pohyb v přírodě příznivě ovlivňuje saturaci krve kyslíkem, látkovou výměnu a dechové svalstvo hrudníku. Lidé alergičtí na pyly a traviny by však nikdy neměli zapomínat na preventivní léčebná opatření a hlavně v sezóně by měli mít svůj lék stále v dosahu. Jako prevence zánětů očních spojivek je vhodné používat kvalitní sluneční brýle.

Závěrem je tedy možné konstatovat, že golf je ideálním sportem pro všechny věkové kategorie, zejména však pro osoby vyhledávající spojení individuální hry podle svých zdravotních či technických možností v kombinaci se společenskou komunikací s partnery v příjemném přírodním prostředí.