Genový objev vyvolává naděje na novou léčbu leukémie

Britští vědci oznámili, že se jim podařilo vyvinout buňky imunitního systému schopné rozeznat a usmrtit leukemické buňky. Na základě tohoto objevu bude prý možné vyvinout nové léčebné postupy pro leukémii, neboli rakovinu krve. "Postup, který jsme vyvinuli, může být uplatněn téměř na všechny formy leukémie a mohl by znamenat obrovský krok kupředu v léčbě této nemoci," uvádí se v prohlášení britských výzkumníků z londýnské Hammersmithovy univerzitní kliniky.

Po šestiletém výzkumu leukémie sa badatelům podařilo identifikovat takzvaný gen WT-1 v rakovinných buňkách, které způsobují leukémii. Poté vědci vyvinuli nové imunitní buňky, které mají schopnost tento gen v napadených buňkách rozeznat, rozlišit je od zdravých buněk a ty nemocné nakonec zlikvidovat.

"Podle našich nejlepších znalostí je to poprvé na světě, kdy se podařilo určit cíl, který umožňuje imunitním buňkám vybírat a ničit buňky způsobující leukémii," řekl vedoucí výzkumu profesor Robert Winston.

"Co dělá tento výzkum ještě zajímavějším je to, že naše nálezy mohou být využity i při rakovině prsu nebo plic. Možnosti pro nové léčebné postupy jsou obrovské," dodal lékař Hans Stauss.

Klinické pokusy s nemocnými leukémií by mohly začít do dvou let. Leukémie, kterou způsobují rakovinné buňky, je zákeřná choroba likvidující normální krvetvorbu. Ve Velké Británii je s rakovinou krve každoročně diagnostikováno asi 18.000 pacientů.