Ona

Malou Dagmar i dospělou Marcelu zachránil před rakovinou gama nůž

  • 6
Jak paní Marcele, tak tehdy tříleté Dagmaře zachránil gama nůž život. V Česku už zvládl za 25 let používání více než osmnáct a půl tisíce zákroků. „Není to žádný nůž, chirurgův nástroj do ruky, ale dvacet tun těžký ozařovač, který má kolem dvou set zdrojů záření,“ vysvětluje Roman Liščák, primář pražské Nemocnice Na Homolce.

„Měla jsem velké problémy s očima. Nemohla jsem sama chodit, vodil mě muž, abych nespadla, nedokázala jsem odhadnout vzdálenost. Dva dny před Štědrým dnem mi našli v táborské nemocnici 3,5centimetrový nádor na mozku s tím, že operace je téměř vyloučená, protože nádor zasahuje do velice důležitých nervových systémů,“ vzpomíná Marcela Flosmanová.

V Praze jsme se dozvěděla tu samou diagnózu s tím, že mi pomůže jedině operace gama nožem, i když velikost nádoru byla na samé hranici jeho možností. „Přesto to lékaři riskli a vyšlo to,“vypráví svůj příběh vyléčená pacientka.

Gama nůž se dokáže zaměřit na méně než milimetr přesně na konkrétní cílovou oblast v mozku. Jednotlivé paprsky jsou příliš slabé a jejich síla spočívá v tom, že se spojí v jednom bodě a intenzivně působí na jednom místě bez zasažení okolní tkáně.

Zákrok gama nožem jí zachránil život

Jednou z prvních pacientek, které v Česku léčbu podstoupily, byla v roce 1998 dnes dvaadvacetiletá Dagmara Adamovičová.

„Měla jsem prý problém s nedůtklivostí, byla jsem často vzteklá, problém jsem měla s koordinací, přetáčel se mi obličej, padal mi koutek a jazyk se mi stáčel na druhou stranu,“ líčí, co se z té doby, kdy jí byly tři roky, dozvěděla od rodičů.

Lékaři jí tehdy diagnostikovali nádor na mozku, který nešlo celý odoperovat. Zákrok gama nožem byla jediná možnost. Ta jí zachránila život. „Nebojte se, léčba je bezbolestná a šetrná,“ vzkazuje těm, co mají podobnou diagnózu a zákrok je čeká. 

,