Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Hledáte-li radu v oblasti financí a investic, můžete se ptát ing. Vratislava Svobody, MBA, který se investicím a finančnímu poradenství věnuje od roku 1993. Nyní působí jako ředitel privátního bankovnictví J&T banky. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí..

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

stát a peníze
Dobrý den,
mám naštřené nějaké peníze do budoucnosti a uložené v bance. Myslíte, že se s němi může něco stát kvůli ekonomické krizi? A také jestli ztratí/nabudou hodnoty?
Budu ráda za Vaši odpověď
Hezký den
Simona
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, myslím, že stát nesáhne na peníze občanů.   Stát se asi ještě více zadluží a naštěstí na to máme prostor. Až  to všechno pomine, dojde zřejmě  ke zvýšení daní. Nemyslím také, že by mělo dojít k razantnímu zvýšení inflace a ke znehodnocení peněz. Alespoň ne v dohledné době.


S pozdravem


VS  



stát a peníze
zdravim vas, nevim jak vy ale co si myslite o statnich dluhopisech?! Vidim to jako neuveritelnou zlodejinu a jeste vetsi zadluzovani statni kasy! Protoze stat penize nevydelava a proto nema z ceho platit uroky za pujcene penize z dluhopisu a proto si na vyplaty v terminu musi opet pujcit. Mate snad jiny selsky rozum?
dotaz
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený pane /paní, úplně s Vámi nesouhlasím. Stát má příjmy z daní, cel,poplatků a rovněž ze zisku státních podniků či podniků, kde má určitý majetkový podíl. Pokud by stát fungoval s vyrovnaným rozpočtem, tedy příjmy a výdaje by byly v rovnováze, tak by nebyl t zadlužen a nemusel by si půjčovat prostřednictvím státních dluhopisů. To ale v praxi není zcelůa možné, protože na velké investiční akce (např. investice do dopravy, energetiky, obrany, školství či vědy) si musí půjčit a potom samozřejmě tento dluh musí splácet. Ptáte-li se, zda-li stát je dobrý hospodář a hospodaří se svěřenými prostředky jako řádný hospodář, tak na tuto otázku nedokážu s čistým svědomím odpovědět kladně. S pozdravem VS
stát a peníze
Ráda bych se zeptala,jestli je možné aby v dnešní době proběhla"měna" jako v šedesátých letech,kdy stát okradl své obyvatele. Děkuji za vysvětlení.
Hanka
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Hanko, zřejmě máte na mysli tzv. měnovou reformu z roku 1953. Měnová reforma je nástroj, který státy využívají ve vyjímečných případech za účelem stabilizaci národního hospodářství, boji proti opravdu vysoké inflaci či k přechodu k nezávislé měně v okamžiku, kdy se jeden stát rozděluje na více státních útvarů. Dejte si, prosím, do vyhledávače „měnová reforma“ a naleznete spoustu údajů o reformách v letech 1919, 1953 a jiných. Jsem přesvědčen, že současná ekonomická situace v ČR je na hony vzdálena podmínkám, které by měnovou reformu vyžadovaly. Spíše naopak. Naše domácí koruna je velmi stabilní měnou, která vůči světovým měnám neustále posiluje. S pozdravem VS