Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Hledáte-li radu v oblasti financí a investic, můžete se ptát ing. Vratislava Svobody, MBA, který se investicím a finančnímu poradenství věnuje od roku 1993. Nyní působí jako ředitel privátního bankovnictví J&T banky. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí..

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Penzijní připojištění
Dobrý den, ráda bych se zeptala na penzijní připojištění. To mi zakládali ještě rodiče před cca 20ti lety. To, co platili oni, jsem po dostudování začala platit sama + jsem částku navýšila. V jednom období mi tam přispívala ještě maminka, zpětně si ale uvědomuji, že ani jedna z nás tuto změnu nenahlásila. Prosím, jak to v případě penzijka chodí, když je přispíváno vyšší částkou, než je nahlášena? Mohla jsem o tyto peníze přijít? A jak to teď zpětně řešit? Předem děkuji za odpověď. Hezký den.
K.
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den,

určitě o tyto peníze nepřijdete. Doporučuji se obrátit na penzijní společnost a vše si vyjasnit, případně pořešit dodatkem ke smlouvě.

S pozdravem 

V.Svoboda
Penzijní připojištění
Dobrý den, chci zrušit penzijní připojištění a koupit ziskové akcie a ty dlouhodobě držet (např. Coca Cola -ta je teď celkem dole ). Chci je mít jako aktivum, které mi bude generovat zisky, jelikož se jedná o dividendového krále, zatímco zhodnocení mých vkladů penzijním fondem nepokryje v tomto státě ani inflaci. Co si o zamýšleném kroku myslíte Vy. Díky za odpověď.
Josef
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, váš záměr vyžaduje pevné nervy a ideálně y aby bylo na finančních trzích vždy  pěkné počasí.

Všiml jste si, o kolik akcie za poslední měsíc oslabily  ?

Pokud jste s tím vším smířen a jste hodně dlouhodobý investor a poradíte a nezanedbáte divirzifikaci, tak asi ano.


S pozdravem VS

 

Penzijní připojištění
Dobry den.Poprosil bych o radu.Chtel bych zacit sporit na penzi.Premyslim o celkove castce cca.3000 Kc mesicne.Mel bych podle Vas zvolit DPS nebo dlouhodobe investovani do akcii,popr.oboji?Do duchodu mi zbyva nejakych 25 let.V investovani se prilis nevyznam a ani nemam moc casu ho sledovat,takze bych potreboval nejaky produkt,ktery bude nekdo sledovat a spravovat za me.Docetl jsem se o Conseq Horizont Invest vyvazeny nebo dynamicky,kde by s priblizujicim se koncem programu mela postupne klesat take rizikovost.Myslite,ze je to vhodny produkt?Dekuji.Karel.
Karel
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Karle,


společnost o které píšete je dost renomovaná a vědí co dělají, takže proč ne. Já bych zvolil i kombinaci s penzijním připojištěním.

Hlidejte si poplatky. S pozdravem  VS

Penzijní připojištění
Děkuji za odpověď. Zůstanu u starého typu fondu. I když ani ten není státem garantovaný a může se stát, že tak jako v Polsku a Maďarsku vláda fondy znárodní a převede peníze do prvního pilíře. S tím je asi nutné počítat. Radíte mí akciový nebo balancovaný fond. Můžete mi nějaký doporučit? Ideálně u té Spořitelny? Moc děkuji.
Hana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Hano,

nemyslím, že hrozí znárodnění třetího pilíře u nás. V Polsku a Maďarsku to bylo přeci jen trochu jinak i když s tím co se tam stalo, hluboce a zásadně nesouhlasím!

Nemohu v této poradně propagovat konkrétní produkt. Nicméně, pokud máte na investování alespoň 10 let, tak investujte do akciového. Volil bych globální portfolio, nebo rozvíjející se trhy a to dobře diverzifikovaný fond. Fond orientovaný pouze na Evropu, ČR nebo střední Evropu bych nevolil. Stejně tak bych se nenechal nalákat na jeden jediný sektorový fond, např. dnes oblíbené biotechnologie. To je vždy o velké porci rizika. Držím palce a jsem se srdečným pozdravem. VS

Penzijní připojištění
Dobrý den, mám osobní bankéřku ve Spořitelně. Moc jí bohužel nevěřím. Doporučuje mi investovat do fondů Konzervativního Mixu a dále mi doporučuje přestoupit z transformovaného penzijního fondu do doplňkového fondu. Spořila bych 2000 Kč. Není škoda odejít z garantovaného fondu do nejistoty? Pokud bych přešla, jak byste mi doporučil rozložit procenta? Jsou tam tři možnosti: Konzervativní, Vyvážený a Dynamický. Bankéřka navrhuje 40% do Konzervativního a 60% do Vyváženého. Jenže já si nejsem jistá, zda má smysl přecházet z jistoty do nejistoty. Ve starém typu penzijka jsou 4 miliony lidí, v tom novém 200 tisíc. Co mi doporučujete? Případně co mi doporučujete ohledně fondů? Vůbec jim nerozumím a nechci se tomu věnovat, pak ale asi nemá cenu investovat do fondů vůbec. Děkuji za odpověď.
Hana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Hano,

myslím, že Vám rozumím. Někdy je dobré  neposlouchat poradce a dát na intuici. Co kdybyste si ponechala starý fond ( i s jeho výhodami ale potenciálně nižším výnosem) a spořila k tomu pravidelně ještě do akciového fondu či balancovaného? Zepteje se Vaší bankéřky, zdali Tím, že Vás nutí k přestupu nesleduje více svů zájem (plnění plánu produktů atd.)  než je  Váš zájem.

Přeji vše dobré.

S pozdravem    

VS

Penzijní připojištění
dobrý den,
v srpnu jsem si zrušila penzijní připojištění u čsob. Odbytné si nechala a zřídila nové p. připojištění u české pojištovny. Pracuji u stejného zaměstnavatele, a ten po mne chce zaplatit daň, kterou bude muset uhradit, kvuli daňovým úlevám. Má na to právo? děkuju za odpověď - otázka upravena poradcem
Katarína
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Kataríno,

 

záleží jakou dohodu jste ve věci příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění uzavřeli. Domnívám se, že na to, co popisujete,  Váš zaměstnavatel automaticky právo nemá. Je ale potřeba se poradit
s právníkem. Omlouvám se zárove'n za opožděnou reakci. 

 

S pozdravem V.Svoboda

Penzijní připojištění
Dobrý den, teď (2.6.2014) mi přišel výpis z osobního účtu penzijní připojištění u české spořitelny a tam se z ničeho nic objevilo, že vrátili státu větší část státních příspěvků (11570,- Kč) zpětně od r. 2013 do r. 2005. Bez jakéhokoliv zdůvodnění. Přičemž po celou dobu mi připisovali státní příspěvky. Platil jsme jednou ročně plnou částku 18 000,- Kč, nikdo mě po celou dobu neupozornil, že bych něco dělal špatně a ve výpisech za přechozí roky byly vždy příspěvky připsány. Mám nějakou možnost se bránit. Nemyslím si, že by to byla má chyba, pokud mi 9 let připisovali příspěvky chybně a nikdo mě neupozornil, že by mohlo být něco špatně. A přijde mi opravdu neuvěřitelně neprofesionální takovýto postup. Děkuji za jakoukoliv radu. - otázka upravena poradcem
Petr
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený  Petře,

 

máte pravdu, je to poněkud zvláštní.  Máte minimálně právo na vysvětlení a to byste měl vyžadovat. Nejlépe písemně, případně osobně.

 

 

S pozdravem  VS

Penzijní připojištění
Dobrý den, maminka (53 let) má volných 100 tisíc, které by chtěla někam "uložit", ideálně někam, kde by se bezpečně zhodnocovaly, ale neví kam, mohl byste, prosím, poradit? A druhý dotaz se týká mě - je mi 31 let, neuzavřela jsem penzijní pojištění, spíše bych se klonila k jinému způsobu zajištění na stáří, ale zatím netuším jakém. Budu ještě tři roky na mateřské, ale jakmile se vrátím do práce (kde beru asi 20 tisíc), budu muset situaci neodkladně nějak řešit. Co byste mi, prosím, poradil? Předem Vám moc děkuji za rady a pomoc. Marie
Marie
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Marie,

omlouvám se, že reaguji s velkým zpožděním.

Pokud je Váš dotaz stále aktuální, tak bych mamince doporučil v tuto chvíli spořící účet v bance  s tím, že až na jaře opět bude emise spořících státních dluhopisů a zkusit investovat do nich. Současná emise je bohužel již vyprodaná.  Pro informaci uvádím , že výnos pětiletého státního reinvestičního dluhopisu byl 2,9% p.a. a jsou to opravdu velmi bezpečně uložené peníze. 

Co se týká Vašeho požadavku, tak bych zvážil penzijní připojištění tzv. třetí pilíř , například 500 Kč měsíčně. Později můžete částku zvýšit. Samozřejmě můžete rovněž pravidelně spořit do investičního fondu či na spořící účet. Penzijní připojištění má jednu z výhod o které se příliš nemluví a tou je, že vede k disciplíně. Tento produkt se nedá vybírat a není zatížen provizemi distributorů.      S pozdravem  V.Svoboda

Penzijní připojištění
Dobrý den, prosím vás o radu. Jsme mladí manželé a čekáme přírustek do rodiny. Manžel má hypotéku na byt a životní pojištění, já nemám ani životní ani penzijní pojištění. Peněz na ušetření není moc, a tak bych je chtěla ukládat s rozumem - je na místě si zřizovat si penzijní i životní pojištění? Mělo by to smysl v případě vkldu např. 300 a 500 Kč měsíčně? Nebo je lépe vybrat jen jeden produkt a tam posílat např. 800 Kč? Děkuji a přeji pěkný den.
Vendula
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Vendulo, životní pojištění se zdá být pro Vaši situaci nejméně výhodným produktem. Raději se pojistěte proti Vážným následkům úrazu, tzn. uzavřete dobrou úrazovou pojistku, která bude mít minimální plnění v případě úmrtí ale maximální plnění v případě trvalých následků úrazu. Z vlastních zkušenosti vím, že se taková pojistka dá uzavřít za přibližně 200 Kč měsíčně. Zbylou částku, tedy 600 Kč investujte do spoření nebo penzijního připojištění. Já považuji penzijní připojištění za dobrý produkt, protože je to bezpečné, není zatíženo zbytečnými poplatky, motivuje Vás k opravdu dlouhodobému spoření na penzi a navíc získávate od státu příspěvek. Časem až budete vydělávat můžete spořit více, či si založit další spořící produkt. S pozdravem VS
Penzijní připojištění
Dobrý den, já s manželem máme dvě děti a hypotéku na dům na 30 let. Aktuálně splácíme poměrně velkou částku, já jsem ještě přes rok na rodičovské dovolené, takže v tuto chvíli neuspoříme ani korunu.. Kromě hypo nemáme žádné dluhy, jedinou další splátkou je 1300 kč do státního fondu na rozvoj bydlení. Manželovi je 35, zaměstnavatel mu přispívá na penzijní připojištění, mě je 32, zatím si nic nespořím. Prosím poradíte mi, zda raději vyčkat na nové typy penzijka, anebo si uzavřít nějaké ze stávající nabídky. Velkým ale je, zda to vůbec má smysl, dokud nezačnu také pracovat (po rodičovské dovolené), protože měsíčně můžu dát stranou maximálně 500 kč. A ještě malý dotaz - je nějaká možnost refinancovat hypotéku dříve, než vyprší doba fixace? A poslední dotaz - starší dceři (5 let) platíme pojištění se spořením - čtvrtletně jsou to cca 3 tisíce, mladšímu synovi (18 měsíců) zatím nic, nemám raději uzavřít spoření či pojištění jemu, místo svého penzijního? Děkuji velmi pěkně!
Helena
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Heleno, co se týká předčasné splacení hypotéky, jediná možnost je vejít v kontakt s bankou a pokusit se domluvit. Je ale vysoce pravděpodobné, že to bude něco stát. Za zeptání nic nedáte a proto doporučuji to udělat. Co se týká penzijního připojištění, tak bych zvážil ve Vašem nízkém věku třeba i částku 300 Kč a později, až budete vydělávat, ji můžete zvýšit. Budete spořit 30 let a to je dost dlouhá doba aby i menší částka dávala smysl. Rozhodně začněte. Zbývajících 200 Kč můžete spořit pro syna. Případně zkusit se domluvit s Vaší pojišťovnou a snížit spoření-pojištění dcery, např. na 2000 Kč a 1000 Kč spořit ve prospěch syna. Co se týká spořícícíh produktů s pojištěním pro děti, zastávím názor, že by měly mít především dobré úrazové pojištaní a jen minimální životní pojištění. Děti podle mě životní pojištění nepotřebují. S pozdravem V.Svoboda
Penzijní připojištění
Dobrý den,je mi 28 let a 3 roky mám penzijní připojištění, spořím si 500,Kč. V současné době se více mluví o tom, že je to zbytečné spoření a že to nemá vůbec smysl, uvažuji tedy nad tím, že ho zruším, i za cenu, že přijdu o dosavadní podporu a úroky. Jaký je Váš názor? Děkuji
Jitka
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená Jitko, nerušte penzijní připojištění pokud nutně nemusíte. Dejte Vašemu fondu ještě alespoň 2 roky šanci a pokud budete nespokojena s výnosy za poslední 5 let, tak zvažte přestup k lepšímu penzijnímu fondu. Zvažte například i to, zda si pár set korun nespořit do některého dobrého smíšeného nebo akciového korunového fondu ať těch zdrojů na stáří máte více. S pozdravem VS
Penzijní připojištění
Dobrý den, je mi 35 let a mám asi 5 let penzijní pojištění, chtěla bych se zeptat, zda si musím k tomuto pojištění ještě dávat peníze stranou na tzv. fondy, jak mi bylo doporučeno finanční poradkyní (měsíčně dávám po 500,- na penzijní pojištění). Děkuji
Renata
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená Renato, budete-li spořit 500 ještě 30 let, tedy přibližně do doby, nežli půjdete do důchou, tak bude na Vašem účtě dlaších 300 až 400 tisíc korun.Pokud Vám tato částka bude stačit k Vašemu starobnímu důchodu, který určitě nebude větší nežli polovina hodnoty průměrné mzdy, tak je vše v pořádku. V opačném případě by bylo dobré si dávat stranou něco navíc. Do fondů ale můžete pravidelně investovat i ve Vaší bance a běžte se tam s nimi poradit. Určitě nepodstupujte měnové riziko, tudíž fondy by měly být denominované v koruně. Volil bych bych fond , který obsahuje české dluhopisy a české akcie. Pokud tomu ale příliš nerozumíte, tak spořte na spořící bankovní účet a či si zařiďte stavební spoření. Rozhodně se nenechte přemluvit na něco čemu nevěříte. S pozdravem VS
Penzijní připojištění
Dobry den, mohu duverovat stavajicim penzijnim fondum? Uvazuji, ze bych do nejakeho vstoupila, je mi 30 let, ale nedavno jsem cetla, ze se uvazuje o tom, ze by i tyto fondy (nikoliv ty z druheho pilire) mohly jit do rizika a tudiz bych mohla take byt na nule. Mate o necem takovem informace? Do jakeho rizika mohou penzijni fondy jit? Dostanu alespon to, co jsem si nasporila? Napriklad v Madarsku stat veskere penzijni fondy znarodnil a lidem vse sebral. Dekuji za odpoved.
Lenka
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená Lenko, stávající systém penzijních fondů nabízející penzijní připojištění je přes veškeré výhrady velmi stabilním systémem s velmi dobrou historií. Vzhledem k velikosti bilance penzijních fondů, jejich konzervativní investiční politice a pověsti akcionářů se příliš neobávám, že by připojištěnci o svoje úspory v budoucnosti přišli. Připravované změny oddělí majetek fondů od majetku klientů a umožní penzijním fondům dosahovat lepších výnosů pro především mladší klienty. Ve Vašem věku můžete pravidelně spořit např. 300 až 500 Kč měsíčně, což vytvoří jeden z s pilířů Vašeho dlouhodobého spořícího programu . Co se týká obav ze znárodnění, tak toto nebezpečí existuje minimálně v teoretické rovině vždy. Nicméně ekonomická situace naší země však není tak špatná jako Maďarska, struktura dluhu domácností rovněž. Věřme, že se země, ve které žijeme nedostane na okraj bankrotu a proto by nás znárodňování a jiné formy ekonomického chaosu neměly ohrozit.
Penzijní připojištění
Dobrý den,je mi 33 let,chtěla jsem se zeptat,jaké spoření v dnešní době doporučujete?Spořím už 7 let 1000,- na penzijní pojištění. Po zvážení celkového výnosu z toho spoření,které není ani pojištěno ze zákona,si myslím, že bych mohla 1000,- investovat i efektivněji. Děkuji moc za radu.
Veronika F.
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená Veroniko, já bych úplně penzijní připojištění nezatracoval. Jde poměrně o bezpečně uložené investice a současné nízké výnosy nutně nemusí přetrvat do budoucnosti. Státní příspěvek a určitá daňová úleva také není zcela k zahození. Možná bych se pokusil přidat například 300 až 500 Kč a zahájil tak pravidelné investování do některého akciového fondu, pokud možno v domácí měně.