Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Stavební spoření
Dobrý den, máme tři malé vnučky a chtěli bychom jim dlouhodobě spořit měsíčními příspěvky. Můžete prosím doporučit nějaký produkt? Z toho, co známe se nám zamlouvá tradiční stavební spoření. V různých investičních fondech a podobně se nevyznáme. Jaký je prosím Váš názor? Děkuji.
Babička
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená babičko,


člověk by měl dělat to čemu rozumí a čemu věří. Váš š nápad se stavebním spořením se mi proto nezdá  špatný. Možná bych menší část , klidně i později, investoval pravidelně do dobrého akciového fondu. Dlouhodobě by to bylo dobré pro zhodnocení investice. Zde si ale nechte poradit od někoho , kdo tomu rozumí a nehraje pouze ve svůj prospěch s poplatky.


S pozdravem V.Svoboda

Penzijní připojištění
Dobry den.Poprosil bych o radu.Chtel bych zacit sporit na penzi.Premyslim o celkove castce cca.3000 Kc mesicne.Mel bych podle Vas zvolit DPS nebo dlouhodobe investovani do akcii,popr.oboji?Do duchodu mi zbyva nejakych 25 let.V investovani se prilis nevyznam a ani nemam moc casu ho sledovat,takze bych potreboval nejaky produkt,ktery bude nekdo sledovat a spravovat za me.Docetl jsem se o Conseq Horizont Invest vyvazeny nebo dynamicky,kde by s priblizujicim se koncem programu mela postupne klesat take rizikovost.Myslite,ze je to vhodny produkt?Dekuji.Karel.
Karel
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Karle,


společnost o které píšete je dost renomovaná a vědí co dělají, takže proč ne. Já bych zvolil i kombinaci s penzijním připojištěním.

Hlidejte si poplatky. S pozdravem  VS

Investiční fondy
Dobrý den,
bankovní poradce KB mi doporučil ukončit dlouholeté penzijní spoření a vložit 300 000,- Kč do fondů Amundi KB - investiční strategie balancovaná. Za půl roku činí ztráta včetně vstupního poplatku 12 000,- Kč, na původním penzijním spoření by byl sice nevelký, ale přesto kladný úrok. Myslíte, že v dlouhodobějším horizontu se moje investice vyplatí a mám vydržet? Aby mi něco z toho penzijního spoření ještě zbylo...
Děkuji.
Hana P.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


já osobně si držím obojí. jak penzijní připojištění tak fondy.

Nevím přesně,  jaký fond máte ale Amundi je velký a renomovaný správce. Záleží však skutečně na fondu. Že byste přišla o vše nepředpokládám. V každém případě to může ale být běh na dlouhou trať.


S pozdravem V.

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,

jak byste viděl v těchto poněkud turbulentnějších časech jednorázovou + pravidelnou investici do fondu ČS, a.s.:
TOP STOCK, STOCK SMALL CAPS a ESPA STOCK EMERGING markets CZK?

Myslím to z pohledu primárně vyváženého portfolia, kdy vic jak cca polovina celkové investované částky je ve fondech smíšených s převahou dluhopisů, které nicméně budou pravděpodobně v následujících letech spíše ztrácet, proto uvažuji o přesunu menší části aktiv právě do výše uvedených fondů, resp. TOP Stock a STOCK small caps již mám, chci je ale trochu navýšit a ESPA global emerging zařadit nově do portfolia i s pravidelnou investicíí..zajimá mě hlavně Vás názor na relativní riziko tohoto kroku, jedná se ale o investici v řádů 7-10 let, takže celkový benefit by (snad) měl převážit případné korekce... technicky řečeno míra rizika by se tímto zvýšila dle propočtu z 3,46 na 3,94.
Děkuji moc za příp. odpověď. S pozdravem hezkého dne. Jan P.
Jan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Honzo,


s Vaším záměrem nelze příliš polemizovat. To, že zvýšíte riziko Vašeho portfolia správně píšete. Dlouhodobé držení akcií je v tomto případě správný postoj. Uvedené fondy nejsou špatné, takže hodně štěstí.

Snad jen, zda nepočkat s větším nákupem na větší korekci na trhu.

S pozdravem  VS

Ostatní investice
Dobry den,
rada bych Vas požádala o radu.

Od roku 2011 investuji do produktu Konto života plus od firmy Cornhill Manamgement. Zpočátku vykazovalo mé portfolio vysokou výkonnost (např. v roce 2015 dosahovala až k 18 %), od roku 2016 ale klesá a k 1.1.2018 jsem byla v mínusu 21 %. Nyní se to pomalu zvedá (už "jen" mínus 19 %). Nicméně k fondům, kam společnost investuje, se nedá téměř nic najít. Momentálně mám většinu prostředků zde: LUXIF SCA SICAV SIF Amathus Conservative Portfolio/LUXIF SCA SICAV SIF Amathus Balanced Growth.
Můj poradce mi radí, abych vydržela, že to půjde zase nahoru (smlouvu mám na dalších 13 let). Ale mám z toho obavy. V podmínkách je také výstupní poplatek za předčasné ukončení, nyní by to bylo 5 % z celkové hodnoty nasmlouvané investice. Ráda bych tratila co nejméně... Co si o tom myslíte Vy?
Mockrát děkuji za Váš odborný názor. - otázka upravena poradcem
Martina K.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Martino,


společnost a produkt o kterém píšete osobně neznám. To, co jsem si přečetl na internetu (doporučuji si zde vyhledat maximum informací ) mě ale vůbec  neuspokojilo.

Výnosnost v jednotlivých letech,  o, které píšete a jsou-li informace pravdivé, moje obavy, že se jedná o velmi "nestandardní produkt" spíše potvrzuje. Rovněž výstupní poplatek ve výši jak uvádíte považuji  za velmi, velmi  vysoký. Já se obdobným produktům osobně vyhýbám. VS   

Investiční fondy
Dobrý den,
investovala jsem přes KB do Amundi investic. Nyní bych chtěla své investice zrušit. Bohužel nikdo mi nebyl schopen říci, jak se zrušení provádí a jak to bude s mými vloženými penězi. Děkuji předem za radu.
Klára
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


Amundi je zahraniční investiční společnost s oprávněním poskytovat investiční služby u nás v ČR. Tato společnost je spřízněna s Komerční bankou. Věřím, že tam by Vám měli poradit. Jinak se podívejte na www stránky  https://www.amundi-cr.cz/  a tam naleznete rovněž kontakty.


S pozdravem  VS

Hypotéka
Dobrý den,

moji prarodiče mi chtějí dát půlku domu a druhou půlku musím vyplatit strýce a svou sestru. Takže si hypotéku beru jen na polovinu domu. Chtěl bych se zeptat zda tam mohu poslat odhadce dané banky u které si beru úvěr hned nebo až bude můj podíl zapsán v katastru. Nechci platit daň z celé částky domu(cca 2miliony) ale jen z druhé půlky, kterou kupuji. Děkuji za odpověď.
Michal
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Michale,


tato poradna je o investicích. Vaše otázky jsou specificky k hypotéce a k daním. Nejlépe je se obrátit na daňového poradce a ohledně hypotéky vše řešit s bankou či hypotéčním poradcem.


S pozdravem VS

Ostatní
<br>
<br>Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Na RD, ve kterém žiji, mám hypotéku s úrokem 2,6 %. Nyní uvažuji o prodeji bytu, který v současné době pronajímám a zisk z pronájmu částečně používám na splátky úroků hypotéky. Co byste doporučoval. Je výhodnější byt dále pronajímat, či jej prodat a peníze z prodeje použít na zaplacení hypotéky, nebo peníze z prodeje bytu investovat?
Renáta
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


na Vaši otázku nelze jednoduše odpovědět neboť  neposkytujete dostatek informací.

Všechny tři možnosti mohou dávat smysl ale opravu je potřeba si na to sednout a probrat veškeré  detaily.


S pozdravem VS

Hypotéka
Dobrý den, chtěl by jsem se zeptat na případný úvěr nebo hypotéku, o úroky ani tak nejde hlavně aby nám ji poskytli. Chceme si s přítelkyní koupit dům, ale nemáme dostatek financí ani našetřeno. Jedná se o to zdali by nám poskytli hypotéku + úvěr který doplatí těch 20% nebo jestli je možnost celkového úvěru 1mil Kč na smlouvu, ktere uplyne zkušební doba a je na dobu neurčitou a 15 000 Kč měsíčně. Přítelkyně má téměř stejnou výplatu ale smlouvu na určitou - budou i tohle brát v potaz? Dum by jsem si vzal na sebe, ale chtěl by jsem aby bylo vidno, že máme oba prijem. Doposud jsem neměl žádnou jinou než nebankovní půjčku do 10tis. Jediná dluh, který vznikl je za vedení účtu v mládí na které jsem úplně zapomněl. A kdyby nešlo ani jedno ani druhé tak jestli alespoň na tu hypotéku mám nárok s 15tis měsíčně. Děti nemáme, doposud platíme pronájem + energie což asi nemá vliv ne, když vlastně už pronájem platit při splácení hypotéky nebudu. Děkuji
Antonio
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Antonio zdravím Vás. Toto je poradna na investice. Doporučuji se obrátit na poradce , co dělají hypotéky,  případně zajít do některé z bank. a získat odpověď tam.


S pozdravem VS.

Nemovitosti
Dobrý den, chystám se investovat prostřednictvím ZFP realitního fondu (ZPF Investments, investiční společnost, a.s.). Jedná se o fondy nemovitostí profitujících hlavně z výnosů z pronájmu nemovitostí a také ze změny tržní hodnoty nemovitostí. Jedná se o konzervativní fond, dlouhodobě perspektivní bez významných výkyvů. Nemám problém investovat na delší dobu. Potenciál zhodnocení uvádějí 3-5%. Domníváte se, že jde o dobrou investici? Děkuji Vám
Irena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Ireno.

jedná se o realitní fond a je to jako , když si koupíte byt jako investici a ten pronajímáte. Záleží  v jaké lokalitě a jaké máte nájemníky a jak se tomu věnujte.  Realitní fond má v majetku mnoho takových bytů, nebo obchodních center nebo skladů atd. a jeho výhodou je diverzifikace a odborný (doufejme) personál. Když zavládne na realitním trhu krize a ta jednou musí přijít, tak ceny nemovitostí poklesnou a s tím i fond může ztratit na hodnotě a investor prodělává. Může se také stát, že když trvá krize déle, tak více a více investorů ztratí trpělivost a chce svoje peníze vybrat . Fond je ale obvykle nemá v hotovosti a musí prodávat nemovitosti a to trvá velmi dlouho a na určitou - i dlouhou - dobu může odkupy podílových listů zastavit.  Prostě tato investice nemusí být vždy likvidní a je potřeba počítat, že nemusí vždy vydělat. Pokud budujete portfolio fondů a cenných papírů    doporučuji mít realitní fondy tak do 15-20 % portfolia. Nedávat do nich větší část majetku.

S pozdravem VS 

Pravidelné investice do fondů
Je fajn, že říkáte poraďte se se svou bankou. Nedávejte vše do jednoho fondu atp. Ale když se poradíte, restrukturalizujete své úspory a pořád jen proděláváte jsou vám rady bankéřů naprosto k ničemu. Např. mé investice v Raiffeisenbank:
Raiffeisen fond ekonom. cykl.: - 1,01%
Raiffeisen fond dluhopis.příležitostí OPF: - 2,43%
Raiffeisen fond udržitelného rozvoje A1: -0,49%
Raiffeisen strategie konzervativní: -0,43%

Všechny bankéři doporučované a strukturované investice prodělávají už půl roku a žádná nejde nad můj původní vklad. Pak si dejte k nejpřívětivější bance peníze a nechte si poradit. Nevím v čem je problém, ale všude platí, když někdo něco neumí ať to nedělá. Moudré rady jsou fajn když přichází o peníze někdo jiný. Je fajn rada, jen vydržet. Ale i laik vidí, kam se podíváte je dlouhodobý prodělek. Tak co včíl radíte vy? Jak dál na ti? Dějuji Honza
Honza.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Honzo,


chápu Vaší nespokojenost. Důvodů může být několik. Poplatky, řekl bych , že je to případ Váš.  A nebo volba fondů nebyla zcela šťastná. Vrať te se do banky a proberte s nimi znovu vaši strategii. A nebo jak jsem psal paní Aleně v jiném příspěvku :" V uplynulých měsících prodělávají určitý propad  akciové a smíšené fondy. To je dáno současnou situací na kapitálových trzích. Únor- březen  letošního roku je období, kdy trhy poklesly a hlavně velmi ceny především akcií kolísají. Nemusí to být žádná tragedie,  ale tak to prostě čas od času je. Já jsem spíše příznivcem pravidelného investování a přímého nákupu  na burze, kde si rozhodnu co koupím. S rizikem ale počítám. S pozdravem V.

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, před čtrnácti dny jsem investovala 100000Kč do fondu ČSOB Expertiza vyvážená a Bohatství. Teď jsem se podívala a už mám z těchto peněz jen asi 96500Kč. Nevím, jestli jsem investovala dobře. Budu tam posílat ještě měsíčně 2000Kč do Expertizy a 1000Kč do Bohatství. Mám vyčkat, nebo se poohlédnout po něčem jiném? Děkuji předem za odpověď.
Alena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Aleno,


oba fondy jsou smíšené a dle informací z webu investiční společnosti www.csobam.cz v uplynulých měsících prodělávají určitý propad hodnoty podílového listu. To je dáno současnou situací na kapitálových trzích. Únor- březen  letošního roku je období, kdy trhy poklesly a hlavně velmi ceny především akcií kolísají. Nemusí to být žádná tragedie,  ale tak to prostě čas od času je. Pokud investujete pravidelně, tak v případě poklesu kupujete za stejnou částku více podílových listů a tím využíváte nižší ceny. Určitý počáteční pokles je dán vstupními poplatky, které  jste zaplatila. Samozřejmě nikdo neví jak dlouho pokles trhů bude pokračovat.Stejně tak nikdo neví, když trhy rostou, zda a jak dlouho porostou. Je to jako s počasím. Dešt,ivé dny se střídají se dny slunečními a obojí prospívá přírodě. Budet-li chtít záruku, co dělat abyste nikdy nezmokla, tak nevím ale nikdo Vám ji nedá.

Můžete omezit pravidelnou investici např. na půlku a druhou část si ukládat na spořící účet a tím možná zažijete více klidu. Ale dlouhodobě tolik nejspíš nevyděláte. S pozdravem VS 

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,

investuju zhruba rok pravidelne do podilovych fondu kazdy mesic 3000.- vsiml jsem si ze je nahly pokles vyvoje ceny fondu zhruba kolem 0% i par dni v minusu.A zajimalo by me pokud byyh chtel mimo pravidelnost jednorazove nakooupit cenný papír jestli se mi nejak rapidne zmeni ten prumer kdyz clovek pravidelne investuje stejnou castku po delsi dobu nebo to nato nema vliv. Dekuji za odpoved
Radek Novotný
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


ano k ovlivnění dojde. Tím větší, čím větší je pravidelná investice a čím větší je pokles( vzestup)  v období nákupu.

S pozdravem

VS

Ostatní
Dobrý den prosím jaká je možnost získat půjčku na dům s ručením samozřejmě domem? Rád bych jsem si pujcil do 1mil.korun, ale váhám kde mám šanci a jak to udělám, aby to nebylo marné. Je mi 25 let, v životě jsem odpracoval rok + nějaký ten měsíc. Nyní pracuji jako řidič mezinárodní a vnitrostátní kamionové dopravy zatím mám psaný plat 15tis. ale později se to zvýší. Zatím jsem ve zkušební době tak chci počkat až uběhne, smlouvu mám na neurčito. Jde mi o to, že jsem mladý a nadělal jsem i spousty blbosti např. malé dluhy do 5tis korun. Teď už mám jiné přemýšlení a chci zajistit přítelkyni a založit si rodinu, ale mám strach že kvůli této nerozvážnosti a hlavně věku budu nevhodnym klientem pro půjčku. Budu rád za upřímná slova ať vím na čem jsem. Děkuji vám
Milan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Milane,


nejlepší pro pořízení bydlení je hypotéka u dobré banky.  Je to ale také závazek na mnoho desítek  let. Asi bych na Vašem místě se snažil mít co nejstabilnější příjem a zkoušel časem hypotéku získat. Dobré je investovat i do sebe, to znamená zvyšovat si vzdělání, kvalifikaci. To se v budoucnu vždy významně zhodnotí. Jste dost mlady, takže máte hodně času a to je velká výhoda. Ostatním dluhům se vyhýbejte jak jen  můžete. To je téměř vždy zrádná past.    S pozdravem V.S.

Ostatní
Dobrý den, obracím se na Vás jako na odborníka přes finance. Chci jen radu. Před měsícem jsem zaplatila dluh u vymahači firmy Finio za svého přítele, který bohužel vznikl, ale díkybohu je to pryč. Dluh jsem platila že svého bank.uctu. Já u nich a ani jinde žádné peníze nedlužila. Platba byla zaslána sice z jiného účtu, ale na stejný VS i v dany termín než opět navýší částku takže jsem to stihla. Jednalo se sice o necelé 4tisice korun, ale z té firmy mi nikdo nedal vědět, že peníze přišli. Absolutně se nezajímali proč jim někdo kdo u nich nedluží posílá peníze. Tak jsem tam psala a chtěli potvrzení s podpisem atd...vše jsem jim zaslala, ale oni pořád dluh nestáhli a přítele dále obtěžují + zvýšili částku než údajně byla. Psala jsem jim už několik emailu, vždy odepsali, ale výsledek není žádný. Už je to skoro 2 měsíce a ani mi nevrátili peníze a ani neodmazali přítelův dluh. Prosím co s tím.?
Zuzana B.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Paní Zuzano dobrý den,


v těchto případech je dobré posílat vždy doporučený dopis a podací lístek si uschovat. Nicméně doporučil bych se poradit s advokátem. co a jak.  V tomto případě se to rozhodně vyplatí. Rozhodně to nenechávejte být. S pozdravem  V.Svoboda

Ostatní
Dobrý den Vratislave,

budu si brát hypotéku na 30 let , splátka cca 9000 měsíčně. Finanční poradce mi nabídl investiční produkt, kde bych posílal 2000 kc mesicne, po dobu 20 let, a za 20 let bych měl díky těmto investicích být schopný zaplatit zbytek hypotéky. Vyplatí se tato cesta nebo je lepší platit o ty 2000 kč více měsíčně na hypotéku ? Děkuji za Váš čas a odpověď
Miroslav
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Miroslave, nedokážu na Vaší otázku odpovědět.


nevím co je to za produkt. Jaké podmínky a jaké poplatky. Kombinovat hypotéku se spořením je moudré   ale nemělo by Vás to svazovat. S pozdravem V.Svoboda

Investiční fondy
investuji do podílových fondu v ruzných měnách a v celém světě. Když akcie stoupají tak stoupají všechny podílové fondy a naopak když klesají jdou všechny fondy dolů stejným koeficientem. Proč některý fond není v plusu a jinýv mínusu. Nedává mi to smysl....
Pavel Stejskal
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený pane Stejskale,


záleží do čeho fondy investují. Pokud jsou akciové, obvykle klesají či rostou  společně jen různě rychle , protože dnešní svět je velmi vzájemně ekonomicky provázaný. Proto je dobré kombinovat různé třídy aktiv - akcie, dluhopisy, komodity. V takto rozloženém majetku  takový společná pohyb - říká se tomu korelace - není. S pozdravem V.Svoboda


S ppozdravem

Ostatní
Co potřebuji když chci z consequ převést peníze nma učet
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Martine,


nepracuji  tam a proto nevím. Nezbývá, než se jich zeptat.


S pozdravem,


V.SvobodaŽivotní pojištění
Vážený pane Svobodo,
od roku 2014mám uzavřeno investiční životní pojištění Rytmus, pojištěno pro případ úmrtí a současně investování do fondu Dluhopisový fond Jistota, přičemž mi zaměstnavatel ukládá roční částku 8 tis. Kč. Ukončení smlouvy v roce 2032,kdy dovrším 65 let. Zaměstnavatel tedy doposud vložil 32 tis. Kč, stav k 31.12.2017 vykazuje výši 8 832 Kč. Za 4 roky jsem v mínusu cca 23 tis. Jedná se o investici do nevýdělečného fondu anebo úhrady za vysoké poplatky? Má tedy smysl pokračovat v ukládat do tohoto fondu dlouhodobě a očekávat návratnost alespoň investovaných peněz? Pokud ne, jakou změnu by jste mi poradil, aby mě nestála další poplatky. Peníze jsem neměla v úmyslu vybírat, ale "spořit" k důchodu, jinou formu nám zaměstnavatel bohužel neumožnil. Samozřejmě mám uzavřeno také penzijní poj. a stavební spoření.Předem Vám děkuji za Vaši odpověď. - otázka upravena poradcem
Monika
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

jak jsme mnohokrát psal, investice do životního pojištění nepatří mezi nejlepší.

Nicméně Vaše "ztráta" může s vysokou pravděpodobností vyplývat z úhrady  počátečních poplatků. Asi bych za této situace pojištění nerušil, časem by se ztráta měla umazávat.  Doporučuji se ale poradit s někým, kdo u vás pojištění zastřešuje.


S pozdravem


V.Svoboda 

Investice do akcií
Dobrý den, přesto, že jsem přečetl značné množství literatury, a zúčastnil se několika seminářů, rád bych se zeptal přímo odborníka:
V současné době mám nějaké přebytky z platu, pro které nemám konkrétní využití (v řádech tisícikorun měsíčně), proto spekuluji o investici do akcií (ze začátku českých firem). Pro mne je asi nejpřirozenější taktikou nákup akcií s dividendami (ČEZ, Moneta, atd., diverzifikovat portfolio z pohledu druhů firem a jejich zaměření), které bych ideálně držel několik let. Mým cílem není astronomický výdělek v krátkém čase,ale spíš zhodnocení mých peněz, které přinese alespoň drobný zisk, avšak s minimálním rizikem. Myslíte si že je toto počínání správné ?

Rád bych se také zeptal, jaký je Váš názor na investici do drahých kovů (zlato, stříbro), za účelem minimalizace znehodnocení úspor. (myšleno šetřit si tím částečně na důchod.).
Abych tak opět diverzifikoval portfolio. (Zároveň držím i v určité míře hotovost kvůli rychlosti likvidity).
Marek, 25 let
Marek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, ano uvažujete naprosto správně.

Akcie přináší  dividendu a navíc v dlouhodobém horizontu rostou (7-10% průměrně)..

Moudré je ale riziko diverzifikoivat. Nakupovat průběžně a rovněž mít více titulů. S pozdravem V.Svoboda 

Důchod
Dobrý den,
mám 6let do důchodu.Podědila jsem 1500000 kč.
Poradte jak je zhodnotit.Ne na dlouho, abych je mohla
v důchodu užívat.Mám je v bance na malý úrok.Moc děkuji.
Anna
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Anno,

zhodnocovat peníze na důchod krátkodobě s nízkým riziekem je v současné době problém. Fondy státních dluhopisů nebo s investičním ratingem prozatím  nenesou téměř žádný výnos. Počkal bych až jak se usadí inflace a zatím bych peníze dal na termínovaný vklad, např na jedem  rok a potom bych posoudil situaci a rozhodl se dál.

Nenechte se vmanipulovat do akciových fondů, realitních fondů - ty jsou na vrcholu.- Rovněž se vyhněte dluhopiisům neznámých společností. S pozdravem V.


Investiční fondy
Dobrý den,
investoval jsem v srpnu 2017 100.000 a každý měsíc posílám 5000kč do podílových fondů KB - PSA Flexibilní Popular. V bance mi plno věcí neřekli, jenom, že budu vydělávat s malým rizikem... O poplatku na každou vloženou investici se třeba vůbec nezmínili... ten je 2% jak jsem zjistil. Růst je asi 600,- za měsíc. Moc investování nerozumím a zajímá mě jaké riziko zde je, kdyby byla např. krize apod. Z banky jsem pochopil, že jak roste tak i klesá když se nedaří tzn. že při nezdaru bych měsíčně přišel o 600kč? Začal jsem mít o finance docela strach, protože kamarádka přišla za 3 měsíce nějak o 200.000 podrobnosti nevím... navíc když tomu nerozumím... mám další volné prostředky asi 200.000 a chtěl bych je taktéž investovat. Šel bych i do rizikovějších fondů, když to nakonec „vydělá“ nechápu prostě riziko investování a o kolik můžu vlastně přijít. Není lepší mít peníze na běžném účtu a nestresovat se kdy co klesne? Děkuji za vysvětlení a odpověď.
Vojta
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Vojto,


omlouvám se za opožděnou odpověď. Zmíněný fond není ve své třídě špatný, správcem je renomovaná společnost. Zmiňovaný poplatek rovněž patří  ke standardním poplatkům 

Nicméně nejedná se o fond se zcela  nízkým rizikem a to proto,že může obsahovat až 30%  akcií. V případě krize na finančních trzích může fond krátkodoběi   poklesnout na hodnotě.  Graf fhodnoty podílového listu ondu je vidět na: . http://www.amundi-cr.cz/web/detail_fondu.html?Fond=KB_PSA_Flexibilni__-_Popular&FundId=10192138 .


Doporučuji se o investice zajímat, něco si přečíst. S poradci, kteří před Vámi zatajují informace nespolupracujte.


S pozdravem  V.

.

Investice do akcií
Dobrý den,
chtěl bych nakoupit 250 akcií slovenské TMR nevím kde mám nakoupit, jde mi o co nejlevější nákup jednoduchost a roční poplatky s akciemi nebudu několik let nějak hýbat?

Děkuji za odpověď.
Petr
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Petře,


licencovaný obchodník s cennými papíry nebo banka by Vám měla umět pomoci  akcie TMR nakoupit.

Zkuste patria.cz, fio.cz nebo i některou větší banku.


S pozdravem VS

Investice do akciových fondů
Dobrý den,
je mi 29 let a chtěl bych měsíčně investovat 3 tis, Do 3 fondů od ČSOB: světový expres 7, zdravotnictví a fond dividendových firem. Chci vyšší výnos a rizika se nebojím. (pořizovací cena 5000,- každý a dále 3 tis. měsíčně, tj. 36 tis...celkem tedy 51 tis. za rok) Jsem ochoten tuto částku risknout a zkusit to na rok, jedná se mi o zkušenost. Také si mi líbí jejich platforma INVESTCE https://www.csob.cz/portal/lide/produkty/investicni-produkty/csob-investice

Doporučil byste pro začátek něco jiného? Opravdu se mi jedná o zkušenost s mírou velkého rizika.

Děkuji
Miroslav H., Opava
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Miroslave,


investovat do akcií by se mělo alespoň na 5 let. Spíše více. Prostudujte si nějakou literaturu a získejte více informací.

Zkušenosti sbírejte opatrně.


S pozdravem

VS  

Životní pojištění
Dobrý den,
syn si založil investiční živ. pojištění od Uniqy před půl rokem čistě jen na spoření na částku 3000 Kč měsíčně, a teď by to chtěl trvale snížit na 500 kč měsíčně. Je to možné? a jak je to s těmi počátečními poplatky, nebudou se mu odečítat celé z té původní sumy? Děkuji za odpověď.
Manuela
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

o snížení se lze domluvit s pojišťovnou. Nicméně poplatky , jak se domnívám, již byly zaplaceny a proto také tento produkt není vhodný na spoření. Domluvte se s pojišťovnou ať Vám poskytnou více informací.


S pozdravem VS  


Hypotéka
Dobry den, prosim o Vas nazor k hypotece, kterou mame sjednanou u Hypotecni banky. Fixace nam konci az za 2 roky, nicmene jiz nyni nas uhaneji zprostredkovatele s "vyhodnou" nabidkou fixace jiz dnes na 7 let se soucasnou nizkou ur.sazbou. Nevime, zda toho vyuzit ci zatim nic neresit? Dekujeme za odpoved. - otázka upravena poradcem
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


zafixovat si dnes hypotéku za nízké sazby, které zřejmě porostou, dává smysl. Ale za jakých podmínek ?  Zřejmě to nebude zadarmo.

Případně ještě napište.

S pozdravem VS

Ostatní
Dobrý den. ZVAŽUJI PŮJČKU u společnosti ZONKY je to solidní instituce? A jaká jsou rizika oproti KAMENNÝM BANKÁM??
Petr D.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den a omluvte mě ,prosím, za pozdní odpověď.

Riziko s půjčkou je spojeno především s vlastní majetkovou situaci. Měli bychom se vždy ptát: je nezbytné si půjčit? Jak mnoho mě půjčka a její splácení zatíží. Budu schopen splácet a za jakou cenu.


Je to tedy o délce úvěru, o velikosti úroků. Nesmírně důležité jsou i otázky, čím půjčku zaručím a co všechno může nastat když se opozdím se splátkou a případně nebudu moci z nějakého důvodu splácet. Zda si potom půjčím od banky či internetového poskytovatele potom již hraje menší roli.  S pozdravem VS

Životní pojištění
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat:

nechala jsem se zlákat a udělala jsem si měsíční spoření přes pojistku 2000,00 - životní pojištění NN SMART.
Ale za dva roky jsem tam vložila 48000,-- a když kouknu na internet, kde můžu spravovat pojistku,
je tam pouze necelých 20000,--.

rozložení investic do finančních fondů:
fond Světových trendů 50%
fond českých akcií 25%
fond světových akcii 2 25%

Já vím, že spoření přes pojistku je blbost , ale ož jsem to udělala, tak prosím poradte jestli ji mám zrušit, když jsou tam tak velké poplatky nebo co mám dělat.

Dík
Monika
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


zřejmě se jedná o dlouhodobé  životní pojištění spojené s investicemi do akciových fondů.

Je pravdou, že to není nejvhodnější  způsob spoření. Nicméně mi přijde , že když jste již zaplatila tak vysoké poplatky, tak bych vytrval a spíše bych sledoval výkonnost jednotlivých fondů. Můžete po čase snížit investovanou částku a investovat i jinde. Při posuzování je důležité vědět i jaká je pojistná stránky Vaší smlouvy. Chce to asi komplexnější posouzení. S pozdravem V.S    

Ostatní
Dobrý den jemi 19 let a mám 600tisíc korun po dědovi chtěl bych je investovat tak aby se z násovyly jednokrát tolik dokážete mi poradit jak na to?? Děkuji
David
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


omlouvám se , za zpoždění.

Pokud Vás zajímá odpověď, tak napište, za jak dlouho dobu, požadujete zhodnocení 100%.


S pozdravem VS

Investice do akcií
Dobrý den,

jaký vliv na kurz akciových fondů, např. Top Stocks,bude mít ukončení intervence ČNB na kurz koruny ?
Jan Pospíšil
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


obecně platí, že pokud fond se zahraničními akciemi není aktivně měnově zajišťován, tak posilování koruny proti euru a americkému dolaru bude negativně působit proti korunovému  výnosu tohoto fondu. VS 

Dluhopisy
Dobrý den, mám k dispozici nějakou hotovost a část bych chtěla dát do dluhopisů Unicapital. Tříleté s úrokem 3,3%. Doporučujete takovou investici třeba ve výši 500 tisíc? Či méně? Dělalo by to 30 % z mých financích. Děkuji za odpověď.
Katka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


neznám tuto společnost ani její dluhopisy. Investice do dluhopisů, i když to tak nevypadá,  je poměrně  komplikovaná věc. Já rovněž dluhopisy kupuji. Sleduji ale několik hledisek. Chci aby byly veřejně obchodovatelné ( např. na burze), protože, když je budu chtít prodat před splatností, tak lehce mohu. U listinných dluhopisů se obávám, že tomu tak nemusí být. Druhým faktorem a mnohem důležitějším je otázka, zda emitent dostojí za určitou dobu svým závazkům a dluhopis ode mě zpět převezme a vyplatí všechny  kupóny. Je to jeho povinnost. Ale co když se mu nebude dařit, vyhlásí bankrot ?  Proto je potřeba si dobře   emitenta dluhopisu  prověřit.

Investice do dluhopisů je  skutečně pro zkušenější investory.


S pozdravem VS

Ostatní
Dobrý den, dceři byla zjištěna akutní myeloidní leukemie. Poté co se to dozvěděli lidé z našeho okolí chtějí nám peněžně pomoci zvládnou finanční situaci. Ovšem nevim kde a jaký účet založit na tyto příspěvky a dary od lidí. Nevim jak to chodí poté co by nám chtěl přispět např. podnikatel a potřeboval by potvrzení skrz daňové příznání například.
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

doporučuji se poradit s někým z nějaké nadace či nadačního fondu.

Zkuste si vygooglovat "Konto bariéry" a např. se domluvit s nimi.


S pozdravem a přáním všeho dobrého VS

Ostatní
Lze zhodnotit prostředky pomocí sociálního obchodování, jako je třebe na eToro? Jsem začátečník, dost se o tom píše třeba na www.investicniweb.cz, www.socialni-obchodovani.cz
DanK
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


nevím, nemám s tímto zkušenost. Investice jsou docela vážná věc. Spolehám se raději na svůj úsudek.

Kopírovat někoho a nevědět, co dělám mi nepřijde správný. Ale je to o osobním životním postoji.


S pozdravem V.S.

Ostatní
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu ohledně rizikového životního pojištění. Potřebovala bych radu, jak si sama mohu vypočítat pojistná rizika a pojistné částky. Jedná se o seminární práci, kterou navrhuji. Stanovila jsem si rodinu muž 43, žena 39, děti 8,10,13 (splácejí hypotéku) a chtěla bych měsíčně cca dát 1500 Kč na toto pojištění s tím, že má myšlenka je najít co nejvhodnější životní pojištění pro takovou rodinu. Na internetu je mnoho informací a produktů od různých pojišťoven, ale jako lajk nic netušící o tom, nepoznám, podle čeho a jak si mohu vypočítat tyto částky, abych je mohla ve své práci uvést. Byla bych ráda za vyjasnění tohoto problému. Existují někde nějaké kalkulačky popřípadě, kde je mohu najít?
Lucka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Lucie,


ten úkol by se dal asi zjednodušeně zpracovat  v excelu. Nicméně na to tato  poradna není a radeji se zkuste dotázat někoho ochotného v pojištovně. Myslím ale,   že i učitel by Vám měl poradit.


S přáním úspěchů ve studiu V.Svoboda  

Ostatní
Jsem na ŽV a do dluhů jsem se dostala díky tomu,že jsem pracovala pod jednou společností.Pracuji jako finanční poradce,sama jsem pomáhala druhým lidem a sama jsem na tom dost špatně.Potřebuji poradit.Děkuji A
Paní A.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní A.,


z Vašeho emailu usuzuji na dramatičnost Vaší situace a určitě to nechci zjednodušovat. Nicméně tato poradna není na tento typ otázek. Je o investicích. Navíc Váš dotaz není konkrétní. Zkuste tedy dotaz upřesnit. S pozdravem V.Svoboda

Stavební spoření
Dobrý den,

mám nárok na vrácení poplatku za navýšení cílové částky, když ji při ukončení smlouvy nebudu mít naspořenou? Zaplatila jsem poplatek ve výši 15 000 czk, budu mít naspořeno 150 000 czk a chci to ukončit (po 8 letech) a vybrat si peníze.
Simona
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, asi se jedná o stavební spoření. Není to úplně jasné z dotazu. Myslím, že nárok na vrácení poplatku nemáte. zeptejte se ale u stavební spořitelny.

S pozdravem V.S.

Ostatní
Dobrý den,

nevím, zda mi budete moci na daný dotaz odpovědět, ale zkusím to. Chtěla bych se zeptat, jak je to s proplácením řádné dovolené u zaměstnavatele. Cca 12 .března 2017 mám termín porodu. Na mateřskou půjdu tedy 12.1.2017. V zaměstnání máme 20 ŘD. Je jasné, že si nestihnu tuhle dovolenou v roce 2017 vybrat (smlouvu nemám na neurčito). Zajímalo by mě, zda je možné po zaměstnavateli chtít, abych si vybrala tuhle ŘD již v roce 2016 - tzn. v průběhu listopadu a prosince 2016. Zda je možné zkrátka v tomto případě vybrat dovolenou předem. Moc děkuji, nevím, zda je to dotaz přímo na vás, ale nikoho vhodnějšího jsem zde nenašla. Děkuji.
Amélie
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


Váš dotaz nepatří do této poradny a spíš bych se dotázal v poradně pracovního práva. Také se můžete dotázat v pracovní poradně  příslušného odborového svazu, tam, by Vám měli  také poradit. Dle mého soudu v situaci , kterou popisujete bude hodně záležet na případné dohodě se zaměstnavatelem. S přáním všeho dobrého V.Svoboda

Investiční fondy
Dobrý den, je vstupní poplatek ve výši 3,5% do fondu spravujícího akcie a dobropisy přiměřený? Dekuji
Lady
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


ano, zmíněný poplatek se pro tento typ fondu používá a lze jej označit za obvyklý. Zkuste si ale vyjednat slevu. S pozdravem V.Investice do akcií
Dobrý den,

jaký máte názor na nákup akcií Sky Way Invest Group?

Myslíte si, že se jedná o rizikový nákup akcií?

Děkuji za odpověď.
Alena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


zmíněnou společnost neznám. Investice do akcií je vždy riziková a měla by být na dlouhou dobu a dobře promyšlená.  Obecně platí, že pokud se jedná o akcie, které nejsou přijaty k obchodování na vyspělých akciových trzích, jejich rizikovost dále významně stoupá. S pozdravem V.Svoboda

Hypotéka
Dobrý den, co bych měla udělat s částkou 1 500 000 Kč? Buď mohu umořit hypo, ale to až za čtyři roky, nebo uvažuji o koupi bytu, ovšem to by musely jít ceny dolů, nebo to nechat ležet. Rezervu mám. Tohle by bylo navíc. Mám trochu strach z peněz, raději bych měla nějakou komoditu. Neinvestuji, jsem v tom dost opatrná. Říkám si, co dostali lidé v roce 48 z akcií, které vlastnili? Dal jim někdo něco? Nebo o všechno přišli? Děkuji za odpověď.
Libuše
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


obávám se, že ceny bytů v běžných a dobrých lokalitách spíše ještě porostou.

Nemyslím také, že jsme v podobné situaci jako byli investoři po roce 1948 a že je nebezpečí , že bude vše znárodněno. To si opravdu nemyslím. Uvážená investice do dobře oceněných akcií mi přijde jako dobrá ale velmi dlouhodobá investice.  Na Vašem místě bych zvážil umoření hypotéky. . S pozdravem V.Svoboda

Ostatní
Dobrý den, naskytly se mi dvě investiční příležitosti, ale obě neufinancuji - buď to může být koupě dvou bytů (krajské město, univerzity) anebo to může být koupě rekreačně sportovního areálu (limitací je velmi krátká sezona - vodní sport, nutnost dodělat nějaká zařízení a určitá omezenost územního plánu, ale asi zase větší šance na zhodnocení). Prostředky jsou srovnatelné.
Do čeho byste doporučil jít? děkuji
Josef
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


na základě informací, které jste poskytl nelze zodpovědně rozhodnout. Obecně platí, že menší riziko je investice do bytu než do rekreačního objektu. Záleží však na mnoha faktorech, minimálně na ceně, místě a poptávce po službách.


S pozdravem VS,

Stavební spoření
dobrý den, pane Svobodo, mám u SS Liška cílovou částku 1 000 000,- kč naspořeno cca 400 000,- kč a již rok si nespořím a peníze tam nechávám "jen tak ležet".Poradkyně mi nabízela zvýšit cílovou částku nebo založit novou smlouvu, ani jedno jsem nechtěla. Nyní mě opět kontaktovala s tím, že SS bude snižovat úroky z 1,3 na 0,7% a mám za ní přijít. Tuším, že mi bude zase nabízet to stejné...
Myslíte, že je rozumné mít takto uložených 400 000,- při 0,7% nebo co s nimi - převést je, ale kam? aby to nebylo " z bláta do louže" a nechci přijít o státní podporu za ty roky..Nevím, kdo jiný by mi mohl nezávisle poradit, myslím, že všichni jsou nějak zainteresovaní, tak se s dovolením obracím na Vás.
Předem děkuji, M
- otázka upravena poradcem
Michaela
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Michaelo,

rozhodně se nepovažuji za odborníka na SS. Nicméně, po poslední novele zákona o SS Vám stavební spořitelna může jednorázově snížit úrok. A to zřejmě udělá. Nabídku , kterou jsem dostal nedávno já, byla od jiné spořitelny a byla tato: : Bud si uzavřu nové SS a  mohu si převést naspořenou částku ( nebo nemusím)  s tím, že úrok bude nízký (hrubý úrok 1,0% ročně ) , budu pobírat st.příspěvek ale budu platit  za vedení účtu čtvrtletní poplatek ( např. 200-300 Kč) a myslím, že bych zaplatil i poplatek za novou smlouvu. Nevýhody, které jsem zde viděl byly tyto:  protože nemám naspořeno mnoho, tak poplatek a náklad na uzavření smlouvy mi téměř spotřeboval výnos po zdanění. Navíc nové typy smluv se mi zdají méně výhodné, co se týká výpovědi a použití peněz k jiným než stavebním účelům. Proto jsem se rozhodl akceptovat snížení úroku u stávající smlouvy  až skoro k nule (0,15% pa.a.) avšak bez poplatku za vedení účtu. Stále pobírám příspěvek od státu (pokud nadále spořím) a mám přislíbenu slušnou sazbu na úvěr, pokud bych jej chtěl čerpat. Navíc mohu dát  1 měsíční výpověď  a peníze kdykoliv použit na něco jiného. Tento stav se  podobá opci - jakési možnosti, že se v budoucnu mohu kdykoliv rozhodnout, co a jak udělám a nejsem přikován k nové smlouvě. Samozřejmě, že Vy můžete učinit i jiné rozhodnutí, ukončit stávající SS  a poté se  pokusit nalézt spořící účet s vyšším výnosem, ale ten rozdíl nebude závratný. Investice do fondů (akciových či smíšených) může přinést vyšší výnos ale i ztrátu , byť třeba dočasnou. Nemusíte dělat nic a vzít si čas na rozmyšlenou jako já. jen se nenechte poradcem vmanipulovat do řešení, které se Vám nelíbí.

S pozdravem


V.Svoboda

 

Hypotéka
Dobrý den pane Svobodo,

již delší dobu uvažuji o hypotéce. Orientačně bych potřeboval kolem 1 mil. Kč na nákup nemovitosti (menší rodinný domek v menší obci, v původním stavu), ale zároveň bych potřeboval financovat i následnou rekonstrukci, hrubým odhadem 700 tis. Kč. Vlastním byt v osobním vlastnictví (hodnota cca 350 000 Kč. Jednak nedokáži objektivně posoudit, zda je výhodnější byt pronajmout (za cca 5000 Kč/měsíc) či prodat. Při prodeji bych měl finance na část rekonstrukce či spolufinancování, ale na druhou stranu při pronájmu bych tímto mohl hradit splátky hypotéky a částečně bytem ručit. Dalším problémem je můj nízký prokazatelný příjem - cca 12 000 Kč měsíčně, na účet mi ale chodí cirka 20 000 Kč měsíčně... Myslíte, že existuje pro mne nějaká schůdná cesta k hypotéce, aniž bych na sebe upletl bič?
Zdeněk K.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Zdeňku,


to je trochu komplikovaný dotaz a nelze na něj zjednodušeně odpovědět. Obraťte se na dobré poradce v oblasti hypoték - např: www. hypoasistent.cz a pokuste se s nimi nalézt řešení.


S pozdravem   V.Svoboda

Ostatní investice
Dobrý den, pane Svobodo,
momentálně mám z dědictví k dispozici volnou částku 2.000.000,-Kč, chci jí využít jako 'startovné' do života pro děti, předpokládám investici na dobu max.10 let. Jaký typ investice, popř rozložení investic by jste mi doporučil? Předem děkuji za odpověď.
- otázka upravena poradcem
Gabriela
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Gabrielo,

uváděná částka je již vysoká a já bych doporučil oddělení prémiového či privátního bankovnictví u některé z bank v ČR.

Investice bych rozložil tak že 15-20% bych investoval do akciového fondu, malou část z toho do ETF na zlato  a zbytek konzervativně - tedy kombinace termínovaného vkladu a  dluhopisových fondů. Vyhnul bych se pokušení závratně zbohatnout spekulacemi s měnami, deriváty,  investičními certifikáty atd. S pozdravem V.Svoboda

Investice do akciových fondů
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, na Váš názor ohledně produktu Conseq horizont invest s dlouhodobou investicí cca na 20 let. píší, že je předpokládané zhodnocení 6%, ale poplatek je např. u mesíční splátky 1000,- na 20 let -6920,- to mě příjde hodně. Jaký máte názor na toto Vy, a po případě jaký produkt, byste mi doporučil pro investování cca na 20 let a více, s měsíční částkou 1tis.Kč ? Jelikož jsem četla Vaše investice - a vůbec tomu nerozumím.. děkuji! - otázka upravena poradcem
Maky
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 jedná se o standardní produkt pravidelného investování. Conseq je dobrá společnost. Doporučil bych Vám, pokud to půjde - neplatit poplatek dopředu ale přůběžně. Zaplatíte asi za celé období možná více než naráz ale získáte tím svobodu produkt opustit, když se nebude vyvíjet dobře nebo se objeví lepší produkt. Vždy se ale vyplatí vyjednávat o výši poplatku s cíle jej snížit. S pozdravem V.S. 

Investice do akcií
Dobrý den,
jsem student 22let a každý měsíc si pravidelně vydělám nějaké peníze. Chtěl bych peníze někam investovat, aby mi jen tak neležely. Jako prvotní vklad bych mohl vložit i cca 50- 100 000,- a potom každý měsíc odkládat cca 1 500kč. Chtěl bych takhle odkládat v dlouhodobém horizontu klidně pořád, abych si časem udělal nějaký finanční polštář, kam bych mohl každý měsíc sáhnout pro určitou částku a peníze se pořád zhodnocovaly. Přemýšlel jsem o podílových fondech, popřípadě co by jste mi poradil vy ? A kde peníze investovat, u jaké společnosti např Partners nebo Broker consulting, aby se mi o to starali ? Aby poplatky nebyly, nějak přehnaně vysoké. Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Lukáš
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Lukáši,

 

doporučil bych Vám pravcidelně investovat do akciových fondů. Pokud chcete omezit riziko, tak v poměru např 70% akcie, 30% dluhopisy podnikové.

Obě společnosti jsou v pořádku. Pokud chcete omezit poplatky na minimum, budete muset investovat přímo do ETF fondů prostřednictvím obchodníka s cennými papíry. S pozdravem

V.Svoboda 

Ostatní
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jak lze nejvíce ušetřit, mám-li si nechat napsat nemocenskou od doktora na týden, 14 dní (do úplného vyléčení) nebo si vzít 3 dny dovolené a riskovat opět vrácení nemoci (chřipky). Za 2 měsíce mám odcházet na mateřskou dovolenou. Když si nechám dát nemocenskou, ovlivní to pak i výši myteřské? Děkuji za odpověď.
Eva
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrá den paní Evo,

 

omlouvám se ale to opravdu nevím. Tato poradna je o investicích. A dobré zdraví je aktivum nesmírně cenné, takže bych se asi snažil vyléčit jak nejvíc to půjde.

 

S pozdravem a přáním všeho nejlepšího.

 

V.Svoboda   

Stavební spoření
Dobrý den, mám smlouvu ke stav. spoření, která byla uzavřena v 90. letech s nyní výhodnou úrokovou sazbou 4% a protože mám stanovenou vysokou cílovou částku, bude v platnosti po mnoho let. Každoroční vysoký úrokový výnos ze zůstatku připisovaný na můj účet k 31. 12. mi umožňuje, že nemusím na účet provádět již několik let žádný vklad a i přesto mám nárok na státní příspěvek 2 000 Kč/rok, který se mi, vzhledem ke každoročnímu připsání úroků, připisuje k zůstatku.V obchodních podmínkách je uvedeno, že „ Účastník spoří formou pravidelných úložek nebo může kdykoliv složit mimořádnou úložku. Mimořádná úložka může být vázána na souhlas spořitelny…“ Mohla by stav. spořitelna považovat tento způsob spoření (bez mých aktivních vkladů) za porušení obchodních podmínek, na základě čehož by mohla odůvodnit výpověď smlouvy? Předpokládám, že úrokový výnos připsaný na konci roku byl účtován jako vklad na následující rok a proto jsem i splňoval požadavky na připsání státního příspěvku. Děkuji Brázdil
ing.Brázdil František
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený pane Brázdile,

 

vklad a připsaný úrok jsou dvě rozdílné věci. Doporučuji si prostudovat novelu zákona z roku 2014  o stavebním spoření č. 96/1993 sb. Případně se poradit s advokátem. 

S pozdravem

 

V.Svoboda

Stavební spoření
Vážený pane Svobodo,
jakými všeobecnými obchodními podmínkami se musí stavební spořitelny řídit ? Jedná se o VOP platné v době uzavření smlouvy nebo aktuálně platné VOP ? Pokud vím měly by se k mé smlouvě vztahovat VOP platné v době podpisu smlouvy, ale smlouvu jsem uzavírala se st. spořitelnou HYPO, kterou poté převzala Raiffeisen stavební spořitelna.

Zabývám se oprávněností Raiffeisen stavební spořitelny snížit úrokovou sazbu ze spoření.
Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Zuzana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Zuzano,

všeobecné obchodní podmínkly k finančním produktům by měly být vždy aktuální. Už jen proto, že se jedná mnohdy odlouhodbé produkty a ty podléhají regulaci, změně předpisů a i samotných zákonů. Nicméně změna úrokových sazeb je zásadní změnou smlouvy a měla by být zakotvena pevněji. Zkuste se prosím v této věci poradit s právníkem.

 

S pozdravem

V.Svoboda

 

 

Investice do akciových fondů
Dobrý den, pane Svobodo,

před časem se Vás jedna čtenářka ptala, zda jsou vhodné pro začátečníka ING fondy. Nikdy jsem neinvestoval s fondy, vlastně před pár lety, ale nedopadlo to slavně, podlehl jsem emocionálnímu prodeji a ztratil peníze. Můj příspěvek není dotaz, ale spíš komentář, kde jsem objevil zajímavý článek o "nešťastném" investorovi, který investoval před pádem fondů a stejně vydělal, nejdůležitější je čas . Tím chci jen říct to, ať se pisatelka nevzdává, já jsem s ING fondy začal také nyní (nemám provizi, nic takového, ani nejsem prodejce), nyní mají 100 kč minimum a dal jsem si předsevzetí nic nevybírat alespoň 6 let, i kdyby to letělo o 80 % dolů na čas - zde je článek, třeba bude inspirací: http://www.cnbc.com/2015/08/27/the-inspiring-story-of-the-worst-market-timer-ever.html - otázka upravena poradcem
Milan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený pane Broži,

 

ano máte naprostou pravdu. Opravdu  to tak je, že investice do akcií (akciovýách fondů) dlouhodbě nese ovoce. Nejlépe je skutečně investovat pravidlně  a to velmi dlouho a klidně i menší částku a když dochází k poklesů a panice, prostě zavřít oči a investici nesledovat. Skutečně je špatné podlehnout a prodat v nevhodnopu dobu. I mě se to několikrát stalo, to přiznávám a vždy jsem to vyhodnotil jako chybu.

Děkuji za příspěvek a odkaz na  pěkný článek.

 

S pozdravem  VS