Catherine, vévodkyně z Cambridge, se ve fascinátorech objevuje velmi často.

Catherine, vévodkyně z Cambridge, se ve fascinátorech objevuje velmi často. | foto: AP

Fascinátory se derou na výsluní. Okouzlujte jimi i vy

  • 20
Dubnová královská svatba se stala největší přehlídkou dekorativních pokrývek hlavy. Ty nejdiskutovanější předvedly princezna Beatrice a Victoria Beckhamová. Žádná svatba či společenská událost se bez takzvaných fascinátorů prostě neobejde.

Obliba těchto extravagantních doplňků v poslední době prudce stoupá, především díky mladé generaci evropské šlechty. Mladé hraběnky a vévodkyně navazují na tradice svých předků a udávají módní trendy.

Zářným příkladem je Catherine, vévodkyně z Cambridge. Kdekoli se objeví, tam ji davy i novináři ostře sledují a následně rozebírají každičký detail jejího oblečení včetně doplňků. A tak se díky ní opět dostal ozdobný typ klobouku na výsluní.

William a Kate, která zvolila stejné šaty jako při zásnubách.

Výrobci si mnou ruce, tolik práci již dlouho neměli. Zákaznice se k těm slavným i začínajícím jen hrnou.

Zatímco většina klobouků slouží jako ochrana hlavy před nepřízní počasí, fascinátor má funkci zcela jinou. Jde o záležitost čistě dekorativní. Jeho cílem je, jak název napovídá, fascinovat.

Jak správně fascinovat

Fascinátory se v současnosti prosazují i jako alternativa k tradičnímu svatebnímu závoji. Drobnější kreace můžete směle nosit i během běžného dne. Pokud se právě chystáte na svatbu, držte se trochu zpátky, ozdoba hlavy by nikdy neměla budit větší pozornost než šaty.

Nošení fascinátorů má i svá pravidla. Vzhledem k tomu, že tato ozdoba hlavy se nikdy na veřejnosti nesundává, vyberte si styl a velikost, která je vám pohodlná.

Pokud budete sedět v davu, berte ohled na své okolí, maximalistické kreace dokáží ostatní rušit.

"Ujistěte se, že vybraný doplněk bezpečně drží na hlavě," radí Vivien Sheriffová, která tvoří kreace i pro zmiňovanou vévodkyni Catherine, budoucí královnu Anglie.

Kloboučnice Karyn Gingrasová radí: "Nikdy jej nenoste uprostřed hlavy jako klasický klobouk, vždy jen na straně či těsně nad čelem."

Pokud je součástí zvoleného kloboučku závoj, může zasahovat do očí, ale do obličeje by neměl výrazněji zasahovat.

Fascinátor nikdy nenoste uprostřed hlavy, umístěte jej na stranu či těsně nad čelo.

Pokud je součástí zvoleného kloboučku závoj, může zasahovat do očí, jen jedno z nich smí přímo překrývat. Jinak by fascinátor nikdy neměl do obličeje výrazněji zasahovat.

Gingrasová navrhuje ozdoby hlavy pro mladé klientky i zákaznice, které dávno překročily padesátku. Lichotí každému věku, jak ostatně dokázala několikrát i královna Alžběta II. I ona se na veřejnosti ráda ukazuje s fascinátorem na hlavě.

Nový trend? Nikoli

Nejedná se však o další z bláznivých výtvorů extravagantních módních návrhářů současnosti, historie tohoto druhu doplňku se datuje až do 16. století.

Dámy na dvoře anglického krále Jindřicha VIII. si své účesy zdobily peřím a drahými šperky. V sedmnáctém století udávala módu hlavně francouzská šlechta v čele s Marií Antoinettou. Její obrovské paruky zdobené miniaturními loděmi, motýly, vycpanými zvířátky a peřím se staly pověstnými a její styl kopírovala šlechta po celé Evropě.

Další módní ikonou historie byla vévodkyně z Devonshiru Georgina Spencerová, i ona nosila nepřehlédnutelné kreace na hlavě.

Historie fascinátorů se datuje až do 16. století.

Ne nadarmo se ozdobným kloboučkům říká fascinátory.

Móda 19. i 20. století sice na fascinátory nezapomněla, ale nijak výrazně jim nepřála. Vše změnilo až nové tisíciletí a byla to opět aristokracie, která je vrátila zpět do módy.

Dnešní ozdoby hlavy vypadají přece jen jinak, i když mají stejné materiály a doplňky. Barevné peří, perly, krajkové závojíčky, květiny i zcela abstraktní tvary plně nahrazují klasické klobouky na formálních i méně oficiálních příležitostech.


Britská královská rodina