Fabergého klenotnická vejce se vracejí

Fabergého klenotnická vejce, která kdysi byla synonymem bohatství ruských carů, se v čase Velikonoc vracejí zpět do země svého původu. Německé klenotnictví Viktor Mayer, současný tvůrce Fabergého vajec, dnes v Rusku poprvé od roku 1917 představí novou kolekci těchto unikátních klenotů.Vznik drahocenných vajec souvisí s tradičním zdobením velikonočních vajíček, kterými se Rusové navzájem obdarovávají.


V 19. století pověřil car Alexandr III. Fabergého klenotnictví, aby navrhlo a vyrobilo velikonoční vejce pro panovnickou rodinu. V letech 1884-1917 vyšlo z dílny Petera Carla Fabergého asi 56 klenotnických vajíček pro panovníky a 44 pro ostatní klienty. Každé vejce lze otevřít a uvnitř se skrývá překvapení, například portrét carské rodiny, miniaturní zlatý kočár nebo slon.Po ruské revoluci v roce 1917 byla Fabergého klenotnická dílna zrušena. Sám tvůrce umírá o tři roky později ve Švýcarsku a jeho rodina prodává firemní značku americkému majiteli, který ale žádná vejce netvořil.

V roce 1989 byla výrobou vajec pověřena německá klenotnická firma Viktor Mayer.V roce 1991 bylo po více než 70 letech vyrobeno první vejce, které bylo nazváno mírové a věnováno tehdejšímu sovětskému prezidentovi Michailu Gorbačovovi jako ocenění jeho úsilí o skončení studené války.Německé klenotnictví vytvoří ročně 15 až 20 vajec, přičemž výroba jednoho kousku trvá přibližně rok. Každé vejce je unikát a takový klenot střední velikosti přijde na několik tisíc dolarů. Mezi dnešní klientelu patří prý především populární umělecké hvězdy.

Již v 19. století pověřil car Alexandr II.Fabergého klenotnictví, aby navrhlo a vyrobilo velikonoční vejce pro panovnickou rodinu.