I když rozdíl v kvalitě svých vlasů doslova cítíte, nemusí vás hned přepadat chmury. Nejlepší kondici mají lidské vlasy okolo puberty, poté začínají slábnout a řídnout a ztrácí na svém objemu. Je tedy logické, že po třicítce vám budou i více padat.
První pomoc při vypadávání vlasů |
„Padající vlasy nejlépe poznáte, když si rozdělíte pěšinku uprostřed hlavy a porovnáte pravou a levou stranu. Vlasy by měly být souměrné. Pokud souměrné nejsou a je mezi nimi velký rozdíl, tak se tomu dá říci nadměrné padání vlasů,“ popisuje Jakub Šimíček, vlasový stylista ze salonu Hairborn. Oblečení pokryté vlasy a velké chomáče v hřebenu nevěstí mnohdy nic dobrého. Naopak. Mohlo by to znamenat, že je s vaším tělem něco v nepořádku.
Hubnutí, operace a stres vlasům škodí
„Důležité je podívat se, zda ten vypadnutý vlas má kořínek, či je vytrhnutý z délky. Pokud najdete více vlasů s kořínkem a uvidíte úbytek vlasů i v oblasti, kde vlasy ustupují z čela, je důležité se obrátit na vlasového stylistu, případně dermatologa,“ říká Jakub Šimíček. Za zvýšenou ztrátu vlasů se považuje úbytek více než 100 vlasů denně.
Fotogalerie |
Příčin může být několik. Mohou nastat každá zvlášť, ale často spolu i souvisejí. „Může to být prodělané infekční onemocnění, podstoupení operace nebo absolvování nějaké odtučňovací kůry, tedy náhlé zhubnutí. K nadměrnému padání či úbytku vlasů může dále docházet při užívání nebo také při vysazení perorální antikoncepce,“ říká doktorka Markéta Majerová, korektivní dermatoložka Medicom Clinic.
Nadměrné padání vlasů může být i následkem prodělání stresových situací, může se dostavit po vysokých horečkách a v neposlední řadě se může objevit v době těhotenství nebo po porodu. „Dále mohou vlasy více padat kvůli užívání různých léků a nakonec může nadměrné padání vlasů bohužel ukazovat také na závažnější či dlouhodobější onemocnění štítné žlázy, jater či ledvin,“ upozorňuje lékařka.
Obvykle se dostaví po 2 až 3 měsících od doby, kdy řešíte jednu či více z výše uvedených příčin. Jakmile si tedy svého problému s vlasy povšimnete a chcete zjistit příčinu, vzpomínejte na to, co jste prožívali přibližně před čtvrt rokem.
Hlídejte si jídelníček
Jakub Šimíček poukazuje také na to, že úbytek vlasové pokrývky může souviset s nedostatkem vitamínů, zejména železa. „V lékárně se vám proto vyplatí zakoupit si doplňky stravy s obsahem železa a zinku, dále pak s vysokým podílem křemíku nebo menthioninu. Zlepšení celkového stavu vlasů – omezení jejich vypadávání, větší lesk a vitalitu – byste měli pozorovat přibližně po 3 až 4 měsících po každodenním užívání těchto doplňků,“ upřesňuje Markéta Majerová.
Kromě doplňků stravy volně prodejných v lékárně si ale celkově posviťte na svůj jídelníček. Strava by měla být pestrá a vyvážená, bohatá na vitaminy a již zmíněné minerální látky. „Vybírejte však potravy bohaté nejen na železo a zinek, ale také na fosfor, aminokyseliny a bílkoviny. Do jídelníčku zařaďte luštěniny, ryby, různé druhy oříšků a semínek, ovesné vločky a samozřejmě i co nejvíce ovoce a zeleniny,“ radí lékařka.
K nadměrnému padání vlasů může přispět i používání nesprávné vlasové kosmetiky. Zaměřit byste se měli na přípravky, které zabraňují padání, především výrobky s obsahem keratinu. Pomohou ale i další podpůrné látky, jako je panthenol, posilující extrakt z rozmarýnu a chmelu, anebo taurin – zdroj přírodní energie. Tyto látky usnadňují produkci růstových faktorů a zároveň vlasy posilují a vyživují.
Speciální šampon a sprej pro vlasovou pokožku
„Nejdříve je důležité začít vhodným šamponem. Doporučil bych speciální, co vyčistí vlasovou pokožku. Následně bych volil intenzivní kůru, která dodá sílu, pevnost i hustotu. Přípravek by měl také stimulovat růst vlasů, vyživovat, posilovat a zklidňovat vlasovou pokožku,“ radí vlasový stylista a doplňuje, že při intenzivním padání vlasů je třeba doplnit péči i vyživovacími spreji či pěnou, která dodá objem. „Při dlouhodobějším používání těchto produktů budou vlasy plnější, hustější a neměly by v tak velké míře vypadávat,“ dodává Šimíček.
Z esteticko-dermatologických ošetření lze takový problém s vlasy řešit například mezoterapií. „Během ošetření se přímo do pokožky aplikuje léčivá látka Dermaheal HL, která obsahuje růstové faktory, kmenové buňky, vitamíny a další léčivé látky. Spolu s klíčovými živinami tak vlasové kořínky dostávají impuls k obnově vlasů. Pokožka hlavy se lépe prokrvuje a vlasy se stávají hustší, silnější i lesklejší,“ uzavírá Markéta Majerová.