Whisky, destilát, alkohol

Whisky, destilát, alkohol - Whisky, destilát, alkohol | foto: Profimedia.cz

Evropané moc pijí, tvrdí Brusel

  • 33
Boj proti přílišnému pití alkoholu v Evropě je čím dál méně úspěšný. Spotřeba se zvyšuje, mladí lidé začínají pít v čím dál nižším věku, řidiči běžně požívají lihoviny před tím, než sednou za volant automobilu.

České děti sahají po alkoholu jako první v EU - čtěte ZDE

Evropská komise se proto rozhodla vzít protialkoholní tažení do svých rukou.

Úředníci dokončují doporučení, jak proti nadměrné konzumaci alkoholu postupovat.

"Chceme se zaměřit na sbírání dalších důkazů o tom, jak přílišné pití negativně ovlivňuje naše životy, chceme pomáhat mladým lidem a dospělým, aby k požívání alkoholu přistupovali zodpovědněji," řekl zástupce evropského komisaře pro zdraví Philippe Brunet.

Komise například uvažuje o tom, že doporučí zpřísnění trestů za činy spojené s alkoholem. Zvažuje také návrh na zavedení daně, jejímž prostřednictvím by se financovaly osvětové kampaně.

Odborníci totiž poukazují na to, že zatímco kouření se obecně považuje za škodlivé, alkohol tato pověst zatím neprovází.

Jen v loňském roce zemřelo na silnicích 43 tisíc lidí kvůli tomu, že řidič sedl za volant s alkoholem v krvi. Brusel proto zvažuje sjednocení povoleného množství v krvi na 0,5 promile.

Zatímco v některých zemích Unie je řízení s alkoholem zakázáno, například v Irsku může sednout řidič za volant i s 0,8 promile.

I výrobci alkoholu se chtějí podílet na vzdělávacích programech. Například belgický pivní gigant InBev podle týdeníku European Voice tvrdí, že se své zákazníky snaží upozorňovat na problémy pramenící z nadměrné konzumace.

"Zvolili jsme si seberegulaci a jsme jí plně oddáni," řekl ředitel InBev John Brock.