Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa tloustne, vyhlásila boj obezitě

  10:00aktualizováno  10:00
Evropa se rozhodla ostře zatočit s obezitou. Počet otylých dospělých totiž nebezpečně stoupá. Hrozí nebezpečí, že by mohlo v Evropě žít až 150 milionů "tlouštíků" do roku 2010. Česká republika patří k zemím, kde je tlustých lidí nejvíce.
Podle odhadů WHO by mohlo být do roku 2010 otylých 10 procent Evropanů. Ilustrační foto

Podle odhadů WHO by mohlo být do roku 2010 otylých 10 procent Evropanů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Proto se tento týden sešli evropští ministři zdravotnictví a školství v Istanbulu. Hodlají neblahý trend zastavit.

"Až třiadvacet procent dospělých mužů a šestatřicet procent žen v Evropě je obézních a třetina mládeže má nadváhu," tvrdí obezitolog Francesko Branca ze Světové obchodnické organizace.

Za dramatickým nárůstem obezity podle něho stojí současný způsob života. Lidé po celé Evropě mají stále méně času ke sportování.

Většinu času prosedí doma u televize nebo v kanceláři nad počítačem. Při té příležitosti si dají něco dobrého, ale tučného. To neškodí jen jejich zdraví, ale vadí to i při hledání vhodného zaměstnání.

Velká Británie má v současné době velké problémy s náborem nováčků do armády. Ale není to proto, že by se mladí muži báli nasazení v Iráku. Mnoho z nich nesplňuje armádní požadavky na fyzickou kondici - jsou totiž příliš tlustí.

Evropané žijí stále usedleji a mají špatné stravovací návyky. Jedí mnoho tučných potravin, a to se projevuje na jejich zdraví. Dietologové proto už delší dobu upozorňují, že je třeba tučné výrobky zdanit a omezit reklamu na ně. Speciálně ty, které si za svůj cíl vybraly malé děti.

Ať se každý stará sám
Zásahům státních úřadů do tržních vztahů se však tvrdě brání potravinářské firmy, které by tím mohly ztratit část zisků. Podle jejich názoru se má každý člověk starat o své zdraví sám.

Stejný názor sdílí i Asociace amerických lékařů, která se jednoznačně vyslovila proti vyšší dani na sladké limonády, které jsou oblíbené mezi školní mládeží.

Evropská agentura pro bezpečnost potravin spíše doporučuje, aby všechny výrobky obsahovaly viditelné informace o svém složení a vlivu na tloustnutí.

Negativní reklama, ne nepodobná té na spodku cigaretových balíčků, má odradit lidi od konzumace "tučných výrobků".

Nápadu se chytila Francie, ve které žije velký počet obézních lidí, a přijala příslušný zákon. Podle Světové zdravotnické organizace to byl průkopnický krok správným směrem.

"Obezita v Evropě dosáhla rozměrů epidemie. Její rozšíření se za poslední dvě desetiletí ztrojnásobilo," říkají její suchá čísla. Podle jejích odhadů by mohlo být do roku 2010 otylých 10 procent Evropanů.

Narůstající tloušťka je přímo úměrná nárůstu kardiovaskulárních chorob u lidí. Jen ve Španělsku vláda utratí okolo 2,5 miliardy eur za rok na léčbu nemocí spojených s obezitou.

Zastavit nárůst otylosti v Evropě má Charta pro boj s obezitou, kterou mají přijmout ministři zdravotnictví a školství v Istanbulu. Měl by to být přelomový dokument.

Autor:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Další z rubriky

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Plastika může pomoci, ale pozor na přibírání

Ilustrační fotografie

Už je tu 27. den vašeho snažení a tentokrát probereme téma, které má jak své příznivce, tak odpůrce. Řeč je o plastické...

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Alkohol při dietě škodí a nejen kaloriemi

Ilustrační fotografie

Je tu už 28. den a blíží se konec našeho seriálu 30 dní hubnutí s OnaDnes.cz. V rámci stravovacího a pitného režimu se...

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Přílohy při dietě ano, ale s rozmyslem

Ilustrační fotografie

Je to už 23 dnů vaší proměny a vy se pomalu stáváte odborníky na zdravý životní styl. V dnešním dílu našeho seriálu 30...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz