Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa tloustne, vyhlásila boj obezitě

  10:00aktualizováno  10:00
Evropa se rozhodla ostře zatočit s obezitou. Počet otylých dospělých totiž nebezpečně stoupá. Hrozí nebezpečí, že by mohlo v Evropě žít až 150 milionů "tlouštíků" do roku 2010. Česká republika patří k zemím, kde je tlustých lidí nejvíce.
Podle odhadů WHO by mohlo být do roku 2010 otylých 10 procent Evropanů. Ilustrační foto

Podle odhadů WHO by mohlo být do roku 2010 otylých 10 procent Evropanů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Proto se tento týden sešli evropští ministři zdravotnictví a školství v Istanbulu. Hodlají neblahý trend zastavit.

"Až třiadvacet procent dospělých mužů a šestatřicet procent žen v Evropě je obézních a třetina mládeže má nadváhu," tvrdí obezitolog Francesko Branca ze Světové obchodnické organizace.

Za dramatickým nárůstem obezity podle něho stojí současný způsob života. Lidé po celé Evropě mají stále méně času ke sportování.

Většinu času prosedí doma u televize nebo v kanceláři nad počítačem. Při té příležitosti si dají něco dobrého, ale tučného. To neškodí jen jejich zdraví, ale vadí to i při hledání vhodného zaměstnání.

Velká Británie má v současné době velké problémy s náborem nováčků do armády. Ale není to proto, že by se mladí muži báli nasazení v Iráku. Mnoho z nich nesplňuje armádní požadavky na fyzickou kondici - jsou totiž příliš tlustí.

Evropané žijí stále usedleji a mají špatné stravovací návyky. Jedí mnoho tučných potravin, a to se projevuje na jejich zdraví. Dietologové proto už delší dobu upozorňují, že je třeba tučné výrobky zdanit a omezit reklamu na ně. Speciálně ty, které si za svůj cíl vybraly malé děti.

Ať se každý stará sám
Zásahům státních úřadů do tržních vztahů se však tvrdě brání potravinářské firmy, které by tím mohly ztratit část zisků. Podle jejich názoru se má každý člověk starat o své zdraví sám.

Stejný názor sdílí i Asociace amerických lékařů, která se jednoznačně vyslovila proti vyšší dani na sladké limonády, které jsou oblíbené mezi školní mládeží.

Evropská agentura pro bezpečnost potravin spíše doporučuje, aby všechny výrobky obsahovaly viditelné informace o svém složení a vlivu na tloustnutí.

Negativní reklama, ne nepodobná té na spodku cigaretových balíčků, má odradit lidi od konzumace "tučných výrobků".

Nápadu se chytila Francie, ve které žije velký počet obézních lidí, a přijala příslušný zákon. Podle Světové zdravotnické organizace to byl průkopnický krok správným směrem.

"Obezita v Evropě dosáhla rozměrů epidemie. Její rozšíření se za poslední dvě desetiletí ztrojnásobilo," říkají její suchá čísla. Podle jejích odhadů by mohlo být do roku 2010 otylých 10 procent Evropanů.

Narůstající tloušťka je přímo úměrná nárůstu kardiovaskulárních chorob u lidí. Jen ve Španělsku vláda utratí okolo 2,5 miliardy eur za rok na léčbu nemocí spojených s obezitou.

Zastavit nárůst otylosti v Evropě má Charta pro boj s obezitou, kterou mají přijmout ministři zdravotnictví a školství v Istanbulu. Měl by to být přelomový dokument.

Autor:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Čtyři rady, které vám pomohou v boji s celulitidou

Ilustrační snímek

Celulitida trápí většinu žen, ale mohou ji mít i muži. I když vám to možná připadá beznadějné, i s pomerančovou kůží...

Z oplácané puberťačky fitness ikonou s pekáčem buchet na břiše

Stefanie Macherhammerová

Příběh Stefanie Macherhammerové je důkazem, že i s takzvaně tlustými geny se můžete stát hvězdou sociálních sítí i...Najdete na iDNES.cz