Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa chystá válku proti kuřákům

  0:01aktualizováno  0:01
Zkuste si letos zapálit cigaretu v irském baru a možná zjistíte, že prodávat na ulici drogy je bezpečnější. Až vstoupí nové zákony proti kouření v platnost, bude např. irská "restaurační policie" oprávněna pokutovat kuřáky částkou až 3000 eur.

Irsko, Nizozemsko a Norsko jsou první z evropských zemí, které si vzaly příklad z New Yorku a Kalifornie a zahájily vlastní protitabákové tažení.

Oficiálně se tomu říká "zákony o kouření na veřejných místech", kuřáci jsou však toho názoru, že přiléhavějším označením by byla "intifáda". V jistém smyslu mají pravdu.

Zmíněné země se rozhodly využít všech zákonných prostředků k tomu, aby konzumaci tabáku vymýtily z povrchu zemského. Od letošního roku si zde nikdo nezakouří ani na záchodě.

Na nejtužší odpor narazil zákon u majitelů barů a restaurací, tradičních bašt kuřáků. Jejich lamentování, že budou muset vyhánět kuřáky na mráz, vedlo k tomu, že platnost zákona byla v Irsku pozdržena do února, v Norsku do dubna, zatímco Nizozemsko dalo restauratérům ještě roční odklad.

Bylo to Irsko, které přišlo s nápadem vyčlenit policisty, kteří budou obcházet hospody a kontrolovat dodržování zákazu. Některé restaurace proto začaly přesouvat stoly ven a budovat okolo nich topná tělesa.

Pravidelní hosté přijímají nové předpisy rezignovaně. "Nedalo by se to tady přeměnit na psychiatrickou léčebnu?" citoval list The USA Today štamgasta restaurace na okraji Dublinu.

Narážel na skutečnost, že psychiatrické kliniky, věznice a nemocnice jsou jedinými zařízeními, jichž se drastické zákony netýkají. Mohly by totiž narušit léčbu některých pacientů.

Největší úspěch v oblasti PR zaznamenalo Nizozemsko. Těsně před Novým rokem podepsalo celkem 850 tisíc Holanďanů na internetu petici, v níž se zavázalo skoncovat se svým návykem. Celkem v Nizozemsku kouří asi třetina populace, což je nejvíce v EU kromě Španělska, Řecka a Německa.

Nedávno zde byl schválen zákon, podle něhož při nákupu cigaret musí každý prokázat, že mu již bylo 16 let. Vláda si od toho slibuje, že se jí do roku 2007 podaří snížit podíl kuřáků o pět procent. Jenže příklad Norska ukazuje, že taková snaha nemusí být úspěšná.

Reklama na tabákové výrobky, která bude v EU protizákonná od roku 2005, je v Norsku zakázána již 30 let. Od roku 1998 musí být polovina míst ve zdejších restauracích nekuřáckých. Norové bez obalu přiznávají, že jejich cílem je vykořenit všeobecný názor, že kouření je "příjemnou společenskou zábavou".

Podobný postoj zastává i Evropská komise, jejímž cílem je snížit podíl kuřáků na úroveň USA - tedy ze 34 na 23 procent. Mezitím však dotuje soukromé pěstitele tabáku jednou miliardou eur ročně. Stranou tohoto trendu zůstává Británie, která sice podporuje boj proti kouření v barech, avšak rozhodnutí o zákazu chce nechat na majitelích.

Autoři: ,Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...Najdete na iDNES.cz