Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa chystá válku proti kuřákům

  0:01aktualizováno  0:01
Zkuste si letos zapálit cigaretu v irském baru a možná zjistíte, že prodávat na ulici drogy je bezpečnější. Až vstoupí nové zákony proti kouření v platnost, bude např. irská "restaurační policie" oprávněna pokutovat kuřáky částkou až 3000 eur.

Irsko, Nizozemsko a Norsko jsou první z evropských zemí, které si vzaly příklad z New Yorku a Kalifornie a zahájily vlastní protitabákové tažení.

Oficiálně se tomu říká "zákony o kouření na veřejných místech", kuřáci jsou však toho názoru, že přiléhavějším označením by byla "intifáda". V jistém smyslu mají pravdu.

Zmíněné země se rozhodly využít všech zákonných prostředků k tomu, aby konzumaci tabáku vymýtily z povrchu zemského. Od letošního roku si zde nikdo nezakouří ani na záchodě.

Na nejtužší odpor narazil zákon u majitelů barů a restaurací, tradičních bašt kuřáků. Jejich lamentování, že budou muset vyhánět kuřáky na mráz, vedlo k tomu, že platnost zákona byla v Irsku pozdržena do února, v Norsku do dubna, zatímco Nizozemsko dalo restauratérům ještě roční odklad.

Bylo to Irsko, které přišlo s nápadem vyčlenit policisty, kteří budou obcházet hospody a kontrolovat dodržování zákazu. Některé restaurace proto začaly přesouvat stoly ven a budovat okolo nich topná tělesa.

Pravidelní hosté přijímají nové předpisy rezignovaně. "Nedalo by se to tady přeměnit na psychiatrickou léčebnu?" citoval list The USA Today štamgasta restaurace na okraji Dublinu.

Narážel na skutečnost, že psychiatrické kliniky, věznice a nemocnice jsou jedinými zařízeními, jichž se drastické zákony netýkají. Mohly by totiž narušit léčbu některých pacientů.

Největší úspěch v oblasti PR zaznamenalo Nizozemsko. Těsně před Novým rokem podepsalo celkem 850 tisíc Holanďanů na internetu petici, v níž se zavázalo skoncovat se svým návykem. Celkem v Nizozemsku kouří asi třetina populace, což je nejvíce v EU kromě Španělska, Řecka a Německa.

Nedávno zde byl schválen zákon, podle něhož při nákupu cigaret musí každý prokázat, že mu již bylo 16 let. Vláda si od toho slibuje, že se jí do roku 2007 podaří snížit podíl kuřáků o pět procent. Jenže příklad Norska ukazuje, že taková snaha nemusí být úspěšná.

Reklama na tabákové výrobky, která bude v EU protizákonná od roku 2005, je v Norsku zakázána již 30 let. Od roku 1998 musí být polovina míst ve zdejších restauracích nekuřáckých. Norové bez obalu přiznávají, že jejich cílem je vykořenit všeobecný názor, že kouření je "příjemnou společenskou zábavou".

Podobný postoj zastává i Evropská komise, jejímž cílem je snížit podíl kuřáků na úroveň USA - tedy ze 34 na 23 procent. Mezitím však dotuje soukromé pěstitele tabáku jednou miliardou eur ročně. Stranou tohoto trendu zůstává Británie, která sice podporuje boj proti kouření v barech, avšak rozhodnutí o zákazu chce nechat na majitelích.

Autoři: ,Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

Najdete na iDNES.cz