Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Eva Urbaníková: Spisovatelská hvězda ze Slovenska

  13:51aktualizováno  13:51
Ženská literatura má mnoho tváří. Vždyť ani ženy nejsou všechny stejné. Každé se líbí něco jiného. Někdo má rád fantazijní příběhy magického realismu, někdo zase příběhy ze života. I slovenská ženská literatura je mnohotvárná. Výrazné místo v ní patří Evě "Evitě" Urbaníkové.

Eva Urbaníková - Slovenská autorka ženských románů

A to i přesto, že ne každému jsou její knížky po chuti. Jedna z hlavních výtek je, že jsou až příliš odkoukané ze života.

"Kritiku beru jako přirozenou součást toho, že jsem šla s kůží na trh. Je normální, že někomu se moje knihy nelíbí, někdo po nich ani nesáhne, někdo je nedočte... Ani mně se nelíbí každá písnička nebo obraz, přesto, pokud se autorovi daří, tleskám mu," říká. 

To, co jedněm vadí, se velkému počtu čtenářek líbí. Evita patří k nejúspěšnějším slovenským spisovatelkám. Její knihy se v prodejnách dlouho neohřejí.

"Ze srandy jsem zvyklá říkat, že píšu, protože nic jiného neumím. Tak nějak to je. Psaní je relax, terapie... Když mám období, že ve stresu nevím, kam dřív skočit, prostřídám to týdnem, kdy celý den sedím v tlustém svetru za počítačem a píšu. A směji se a pláču, nebo se mračím... Podle toho, co se v těch písmenkách děje."

Eva Urbaníková literaturou doslova žije. A to už od dětství.

"Nebyla jsem velmi sebevědomé dítě, ale v psaní jsem si byla naprosto jistá. Když jsem měla 15, Slovenský rozhlas ještě s nějakou jinou institucí vyhlásili soutěž o nejlepší původní divadelní hru pro děti. Dodnes mám tu "hru" doma. Hrůza. Ale seděla jsem při máminém psacím stroji 4 měsíce a napsala 78 stran.... Prostě jsem psala stále," vzpomíná. 

Eva Urbaníková

Vášeň k literatuře ji přivedla na myšlenku založit vlastní vydavatelství. Knížek, které vydala, zatím není mnoho, všechny jsou ale úspěšné. Evita má na to, co bude čtenářky zajímat, nos. Rozhoduje se žensky, tedy intuitivně. Důležité je pro ni nejen to, jak ji zaujme rukopis, ale i to, jak si "sedne" s autorem.

"... Protože pokud se do knihy pustím, je to člověk, se kterým strávím nějaký čas prací na textu... Například finální rukopis knihy Mimozemšťan a Malá čertice jsem četla v Kalábrii v kavárně u bazénu. Plakala jsem tak, že se mi ramena třásla, pak jsem se smála a znovu plakala. Můj chlap mi jen podával papírové kapesníky a utrousil: "Tak máme další bestseller?"

Při rozhodování, zda vydat i knížku pro děti, jí pomohla i zkušenost s vlastními malými čtenáři, dcerou Lindou a synem Filipem. I kvůli nim vydala knížku Pohádky o holčičce Julce, kterou napsala moderátorka Bibiana Ondrejková.

Evita Urbaníková není jen úspěšná spisovatelka a vydavatelka, ale i rozhlasová a televizní moderátorka. Je téměř neuvěřitelné, co všechno stíhá. Navzdory úžasné pracovní výkonnosti se vždy usmívá a srší energií.

"Beru si na ramena jen tolik úkolů, kolik zvládnu v rámci běžné pracovní doby, protože odpoledne už jsem s dětmi. Na mnohé věci mám tým lidí, nedělám sama, to by mě položilo. A netrávím zbytečně čas na kávičkách a potulováním se po obřích obchodních domech. Když dělám, tak dělám."

Momentálně žije Evita zejména unikátním projektem ‚Slovensko píše román‘. Zapojit se do něj přes internet mohl každý, kdo rád píše. Každý týden přibyla do příběhu jedna kapitola. Vybrala ji Evita z množství různorodých literárních pokusů spisovatelů amatérů. Celou knihu i zredigovala a brzy bude vydána pod názvem ‚Minulost tě dostane‘.

Autor:Nejčtenější

Análie nebo Melanomia? Rodiče se předhánějí ve vymýšlení neobvyklých jmen

(Ilustrační snímek)

Většina z nás vybírala jména potomků v rodině, případně ve známé knížce Jak se bude jmenovat? Výběr jména u nás i dnes...

Manžel i dcera se zabili, Heleně zůstala vnoučata. Mise jim pomohla

Ráchel a paní Helena

O pomoc pro svou babičku napsala tentokrát do televizního pořadu Mise Nový domov teprve šestnáctiletá Ráchel. Její...Klidně bych kvůli roli přibrala i dvacet kilo, přemýšlí Bára Poláková

Barbora Poláková

Herečka a zpěvačka Barbora Poláková se kvůli klipu k jedné z písniček připravované desky ostříhala. Krátkovlasou...

Některé pomůcky pro děti zpomalují jejich vývoj, raději se jim vyhněte

Vibrační i normální lehátka dítě na chvíli zbaví, ale neumožňují mu volný pohyb...

Rodiče jsou ochotni do nejrůznějších hraček, potřeb a dalších věcí pro své ratolesti investovat neuvěřitelné částky....

Koupelna bez teplé vody a všude zima. Mise pomohla tátovi s malým synem

Julián s Matyáškem si během rekonstrukce bytu užívali v Mikulově.

Svého drogového období Julián (29) lituje. Jenže nezůstalo bez následků, ze vztahu s přítelkyní se narodil syn Matyáš,...Další z rubriky

OBRAZEM: Pončo je pro podzim perfektní. Noste ho k džínám i místo šatů

Silueta, která leccos promine a krásně se vrství, se letos vrací na výsluní....

Silueta, která leccos promine a krásně se vrství, se letos vrací na výsluní. Ponča a peleríny však můžou být ošemetné....

Reportáž: šikovné prsty a trpělivost. Redaktorka si vyráběla klobouk

Dáma v červeném. Autorka článku se svým „výtvorem“.

Klobouk je nákladnou a luxusní záležitostí. Každý detail musí být pečlivě propracovaný a samotná výroba zabere i...

Kristina Bazanová: Holka z maloměsta je ve 23 letech módní milionářkou

Blogerka Kristina Bazanová na filmovém festivalu v Cannes (květen 2016)

Ve 23 letech pravidelně létá první třídou, bydlí na střídačku na dvou kontinentech, je tváří několika velkých značek,...Najdete na iDNES.cz