Ona
Údaje na nových etiketách by lidem měly pomoci rozvrhnout si lépe jídlo během dne.

Údaje na nových etiketách by lidem měly pomoci rozvrhnout si lépe jídlo během dne. | foto: Profimedia.cz

Etiketami proti obezitě

  • 12
Nastává revoluce v označování potravin. Výrobci i lékaři si od nových etiket slibují, že pomohou v boji proti obezitě i některým civilizačním chorobám.

Již jedenáct významných potravinářských firem se na evropské úrovni dohodlo uvádět na obalech svých potravin údaje, které spotřebiteli poskytnou všechny podstatné informace o nutričním složení výrobků. Kromě takových mezinárodních velikánů, jako je například Pepsi, Coca-Cola, Unilever či Nestlé, se v České republice přidala i Opavia a Kofola.

Etiketami za osvětu
Tito a mnozí další výrobci se dobrovolně zavázali, že budou na přední straně svých výrobků uvádět údaj o energetickém obsahu jedné porce a její podíl na doporučeném denním kalorickém příjmu.

"Výrobci tak reagují na zjištění výzkumu prováděného mezi spotřebiteli, podle kterého většina spotřebitelů požaduje rychlou a snadno čitelnou informaci o energetické hodnotě potravin a nápojů, která by jim pomohla lépe vyvážit jejich energetický příjem a výdej," uvedl Jaroslav Camplík, prezident Potravinářské komory ČR .

Cílem je postupné upravení etiket tak, aby na zadní straně obsahovaly i seznam živin s největším vlivem na zdraví člověka, opět včetně jejich podílu na "doporučeném denním množství".

Díky tomu spotřebitelé získají jednoduché a srovnatelné vodítko, které jim umožní lépe se rozhodovat při výběru potravin.

Stravování po česku
Procentuální údaje, které jsou součástí nového značení, umožní navíc spotřebiteli sledovat i aktuální rozložení příjmu energie a jednotlivých živin v průběhu dne. "Konzument si tak může lépe rozdělit jednotlivé dávky jídel během dne, což má zvlášť velký význam v současné realitě českého stravování," říká vrchní nutriční terapeutka z FTN Praha, Tamara Starnovská. "Převážná část populace konzumuje minimální množství stravy během první poloviny dne a většinu stravy pak v podvečer až večer."

Takové členění stravy přitom vede k nárůstu tělesné hmotnosti a také ke zvyšování rizika onemocnění diabetem 2. typu, ale i k projevům dalších civilizačních onemocnění, zejména nárůstu obezity v oblasti pasu s vysokým rizikem vzniku metabolického syndromu.

"Nové značení s uvedením doporučeného denního množství umožní spotřebitelům snáze učinit rozhodnutí při výběru ze široké nabídky potravin. Budou mít lepší přehled zejména o příjmu energie, což je první krok k ozdravění celého jídelníčku a ke zdravému životnímu stylu. Tuto iniciativu Potravinářské komory a jejích členů lze jen vítat ," uvádí k tomu navíc Michael Vít, náměstek ministra zdravotnictví a hlavní hygienik ČR.