Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Esemesky komplikují komunikaci mezi pohlavími

  1:00aktualizováno  1:00
Nutno přiznat, že moderní komunikační technika vtrhla do našich domovů s razancí někdejších ničivých nájezdů loupeživých Avarů. Textové zprávy na mobilu, jakož i elektronická pošta již dávno neslouží jen jako užitečný nouzový doplněk běžné komunikace.

mobil - sms | foto: Profimedia.cz

Z ložnice do kuchyně
Obávám se, že není daleko doba, kdy i na to rande budeme chodit s laptopy. Pohodlně se usadíme v útulné kavárničce a namísto žhavých slůvek a pohledů si budeme přes stůl vyměňovat e-maily.

Není to tak dlouho, kdy si mi jedna klientka posteskla, že dostala od manžela esemesku s textem: "Tak co, jak jsi na tom, přijdeš za mnou?" Tu textovku jí posílal z ložnice do kuchyně.

Platí-li v mnoha případech tvrzení o dobrém sluhovi a špatném pánu, pak to pro textové zprávy a elektronickou poštu bude platit minimálně dvojnásob.

Pro věcné předávání informací a operativní domluvu jde o prostředky jistě téměř nedocenitelné. Pro osobnější komunikaci však naopak mnohdy dost zhoubné. Tedy alespoň tam, kde v ní nebrání přílišná vzdálenost.

Bude-li jeden z nás kdesi u protinožců a druhý doma za humny, pak si můžeme alespoň občas za přijatelnou cenu na dálku "popovídat".

Daný typ komunikace bude však vždy v mnohém ochuzený, především v tom, čemu se říká extralingvistické aspekty řeči. Chybí tón řeči, artikulace, ale i gesta a mimika.

Na jednu stranu nemůžeme jeden druhého napadat za to, jak se tváří, na druhou však pouhá slova ponechávají možná až příliš prostoru pro fantazie a jejich svévolné dotváření.

Do toho všeho ještě vstupují i zákonité mezipohlavní rozdíly. Běžný muž dává přednost spíše komunikaci věcné, hlavním cílem je předání potřebných informací.

Emoce versus věcnost
Ženy jsou naopak vnímavější vůči tomu, co jim daná forma komunikace neposkytuje. Tedy gestům, mimice, tónu hlasu, ale i dotekům atp. Čím méně podobných signálů dostávají, tím větší vzniká potřeba si je konstruovat.

Často však dochází spíše ke komunikačním šumům. "Co on měl vlastně na mysli, když tam přičinil na závěr toho ‚smajlíka'? Měl to být milý úsměv, jako že na mne myslí? Nebo ironie, sarkasmus, či dokonce výsměch?"

Už by snad bylo opravdu načase, aby nějaká firma vrhla na trh mobily a e-mailové programy, které by umožňovaly komunikaci pouze s bytostmi téhož pohlaví. Myslím si, že by šly dost na dračku.

Nejen proto, že by pak nemohly být zneužívány jako poslíci mimomanželských vztahů, ale i proto, že bychom si tak asi ušetřili spoustu zbytečného trápení při pokusech o interpretaci sdělovaného.

Autor:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz