Epileptické záchvaty jsou vyvolány výbojem v elektrické činnosti určité části nervových buněk.

Epileptické záchvaty jsou vyvolány výbojem v elektrické činnosti určité části nervových buněk.

Epilepsie

  • 4
Epilepsie je onemocnění, které se projevuje výskytem opakovaných, časově limitovaných příhod – záchvatů, které se objevují spontánně (bez příčiny) nebo při podmínkách, které běžně u člověka záchvaty nevyvolávají.

Až 5 dětí ze 100 prodělá záchvat

Jak je to s epilepsií u dětí?

Existuje okolo 40 typů epilepsie a epileptických syndromů s různými projevy. Mylná je tedy představa, že epilepsie nutně znamená záchvaty bezvědomí a křečí. Záchvat epilepsie nemusí být vůbec pro okolí patrný a může se projevit jen jako malé strnutí nebo několikavteřinové zakoukání se. Toto onemocnění může potkat každého člověka. U někoho se objeví jednou za život, někoho trápí řadu let. Výskyt, průběh a závažnost tohoto onemocnění je tedy velmi rozmanité.

Jaké jsou příznaky této nemoci?
Příznaky jsou různorodé. Záchvat může vypadat tak, že pacient ztratí kontakt s okolím, začne dělat nějaké automatické pohyby, neodpovídá, uhlazuje si šaty, nebo po oslovení nereaguje. Po skončení záchvatu si na nic nepamatuje. Dalších příkladů je celá řada. Je důležité vědět, že se jedná o nekolikavteřinové či minutové záchvaty a že u jednoho člověka se zpravidla opakují stejné příznaky.

Koho se epilepsie týká?
Epilepsií trpí okolo 1 procenta populace. Objevuje se ve všech věkových kategoriích. Může se rozvinout v každém věku a má různé příčiny. Jsou okolnosti, které mohou vyvolat i ojedinělý záchvat, aniž by člověk epilepsií opravdu trpěl. K takovým provokativním elementům patří alkohol, horečka, některé léky, hladovění, únava, někdy záchvat vyprovokují ostré světelné zdroje, například světla na diskotékách nebo rychlé světelné záblesky v dětských kreslených seriálech.

Prevence a léčba
Prevencí před vznikem nemoci je zdravý životní styl, mírná konzumace alkoholu, nekouření, zdravá strava, epileptické záchvaty může vyvolat i ostré světlo na diskotékách.

Pokud máte podezření na epilepsii, měli byste se obrátit na ošetřujícího lékaře, který doporučí vyšetření u neurologa. Vyšetření, které zpravidla odhalí, zda se jedná o epilepsii či nikoliv se provádí pomocí EEG (elektroencefalograf).

První pomoc při silném epileptickém záchvatu by měla spočívat v tom, že ohlídáme, aby se pacient během záchvatu neporanil. V žádném případě se nesnažíme násilím zabraňovat křečím. Při jiném záchvatu epilepsie, kdy například pacient ztrácí kontakt s okolím, zaznamenáváme průběh nemoci a opět se nesnažíme ho násilím posadit nebo mu bránit v činnosti. Dbáme jen na to, aby se pacient neporanil nebo nijak neohrozil. Pozorované příznaky jsou pak velmi užitečné pro ošetřujícího neurologa. Léčí se medikamenty a klidovým režimem, epileptik se musí vyhýbat rizikovým situacím.