Očkování, injekce, vakcinace - ilustrační foto

Očkování, injekce, vakcinace - ilustrační foto - Očkování, injekce, vakcinace, zdraví - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Epidemie příušnic skončila. Způsobila ji zkažená vakcína?

  • 12
Výskyt příušnic se ve všech krajích rapidně snížil. Epidemie už tedy podle hlavního hygienika Michaela Víta nehrozí. Odborníci budou nyní zjišťovat, co rozšíření nemoci, proti které se malé děti povinně očkují, vlastně způsobilo. Jednou z příčin by mohla být zkažená vakcína.

Epidemie příušnic zasáhla Moravskoslezský kraj a některá další místa Moravy a východních Čech na začátku léta. Ohroženi byli zejména mladí muži. Ministerstvo zdravotnictví okamžitě nechalo vyrobit pro kraje tisíce vakcín. - více zde

"Minulý týden jsme ještě požádali výrobce o dalších osm tisíc dávek. Je to kvůli poptávce, kterou evidovaly naše úřady. Do krajů, kde epidemie nehrozila, jsme dodali po pěti stech kusech," řekl iDNES.cz hlavní hygienik Michal Vít.

Vít tvrdí, že počet infikovaných se výrazně snížil. "Podle posledních výsledků, které máme k dispozici, jsme už za epidemií," sdělil.

Virus, který příušnice vyvolává, způsobuje nejčastěji otoky slinných žláz před ušima. Nemoc se ale může rovnou projevit v podobě zánětu mozkových blan, slinivky břišní, vaječníků nebo varlat. Onemocnění tak může u mužů vést až k poškození spermatu a tím i k neplodnosti.

Poslední velká epidemie příušnic byla v letech 2004 a 2005 zaznamenána ve Velké Británii. Tehdy onemocnělo přes 56 tisíc lidí. Takový rozsah u nás ale podle lékařů nehrozil.

Chyba mohla být ve skladování vakcín
Odborníci nyní zjišťují, co vlnu příušnic v části České republiky způsobilo. "To je samozřejmě první věc, která nás zajímá. Musíme ale projít karty všech nemocných. Vyšetřování tak bude trvat až do konce září," vysvětlil Vít.

Podle hlavního hygienika je vyloučena možnost, že by rozšíření nemoci způsobila špatná vakcína, kterou jsou děti od konce osmdesátých let očkovány. Ta totiž prochází "rukama" Státního úřadu pro kontrolu léčiv. Vinu ale může nést špatný způsob skladování účinné látky.

"Vakcína se musí skladovat při teplotě minus deset až dvacet stupňů Celsia. Teplotní řetězec mohl být někde přerušen. Látka putuje od výrobce přes distributora až k lékaři. Po dvaceti letech se to ale bude těžko zjišťovat," sdělil Vít.

"Přerušení teplotního řetězce" je ale jedna z nejvíce pravděpodobných variant. "Vakcína tehdy byla zavážena do celé republiky. Kraje, ve kterých epidemie proběhla, patří k těm odlehlejším. Proto se právě domníváme, že byl řetězec přerušen," dodal Vít.

Vakcíny nejsou vždy účinné

V České republice se proti příušnicím celoplošně očkuje od roku 1987. Nejdříve se očkovalo takzvanou monovakcínou nebo divakcínou. Od poloviny devadesátých let se aplikuje trivakcína. Ta obsahuje účinné látky proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

První dávku dostane dítě po 15. měsíci života. Druhou dávku by mělo dostat mezi 20. a 26. měsícem. Dříve k druhému očkování docházelo až před začátkem školní docházky. Takové řešení se ale ukázalo jako neefektivní, protože více byly ohroženy děti mezi 2. a 5. rokem.

Vakcíny proti příušnicím jsou oproti ostatním klasickým vakcínám o několik procent méně účinné. Existuje tedy procento lidí, kteří se mohou nakazit, i když byli řádně očkováni. (Zdroj: Vakciny.net)