Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

  • 57
Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na jejich duši zůstávají ještě dlouho jizvy. Smutek a špatný psychický stav se stanou každodenní rutinou. Poradíme vám, jak se s psychoterorem vypořádat.
Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání je takové chování, kdy se agresor snaží u oběti vyvolat pocity nejistoty, sráží její sebevědomí a pomocí citového vydírání s ní manipuluje tak, aby měla zkreslené vnímání sebe sama. 

Oběť nakonec nemá sílu vzdorovat, uvěří ve vlastní neschopnost a ztratí sebeúctu. V partnerském soužití to nakonec vypadá tak, že agresor vrší jednu urážku za druhou, manipuluje a lže, jen aby dosáhl svých vlastních sobeckých cílů. 

Jako u každého manipulátora vychází jeho chování z komplexů méněcennosti. Oběť však bohužel uvěří, že je naprosto nemožná.

Může trvat velmi dlouho, než se oběť emocionálního zneužívání rozhodne opustit toxický vztah, protože zneužívání s sebou nese také závislost na partnerovi. Je důležité vědět, že následky psychického týrání lze překonat a opět lze získat důvěru v druhé lidi. Bez ohledu na to, jak krutý partner byl.

Blogerka a koučka Evelyn Limová definovala a sestavila základní body, které vám pomohou rozpoznat, zda jste obětí emocionálního tyrana a sepsala sedm rad, jak se s tímto typem psychického násilí vyrovnat. Podívejte se, co doporučuje.

Ilustrační snímek

1. Odpoutejte se od minulosti

Nemá žádný smysl trápit se tím, co se stalo, a neustále jitřit staré rány. Přijměte fakt, že váš vztah skončil. Neplýtvejte energií na neustálé přemýšlení o minulosti a soustřeďte se na budoucnost. Berte minulost jako životní lekci, která vás má naučit poznat, co chcete a co je pro vás nepřijatelné. 

Bude chvíli trvat, než se s prožitým traumatem srovnáte, ale nakonec objevíte vnitřní sílu a schopnost vybudovat si lepší budoucnost. K odpoutání od minulosti může pomoci také změna prostředí.

Ilustrační fotografie

2. Získejte zpět sebeúctu

Jedním z mnoha následků emocionálního zneužívání je ztráta sebeúcty. Když ukončíte nefunkční vztah, ve kterém jste byli obětí psychického týrání, musíte se zaměřit na obnovení vlastní sebeúcty. 

Je třeba si začít znovu věřit. Tomu, že jste silní a umíte samostatně myslet i fungovat. Obklopte se přáteli, kteří vás mají rádi. Můžete také začít navštěvovat terapeutickou skupinu, kde jsou lidé s podobnými zážitky a navzájem se podporují.

ilustrační snímek

3. Je to jen v hlavě

Pokud vás někdo emočně zneužívá, dělá to proto, aby nad vámi získal moc. Díky tomu pak žijete s pocitem neustálé kontroly. Bojíte se dělat samostatná rozhodnutí bez předchozí konzultace s partnerem. Ztrácíte důvěru ve svůj vlastní úsudek, schopnosti a rozum. 

Je důležité, abyste pochopili, že jste jediný člověk, který má nad sebou moc. Jedním z důvodů, proč jste se stali obětí emocionálního zneužívání, je to, že jste tuto moc předali partnerovi. Uvědomte si, že pokud s vámi někdo manipuluje, dělá to proto, že jste mu to dovolili.

Kolena trápí nejednoho běžce

4. Jen vy víte, co je pro vás správné

Jestli někdo doopravdy ví, co je pro vás nejlepší, jste to vy sami. Emocionální násilník chce, abyste dělali jen taková rozhodnutí, která vyhovují pouze jemu a která vůbec nemusí být v souladu s vašimi zájmy. 

A přestože vám záleží na tom, aby váš vztah byl harmonický, je nutné naučit se přijímat i svá vlastní rozhodnutí. Musíte se naučit starat se o své vlastní potřeby a uspokojovat je. To není sobectví. Jde o stanovení hranic ve vztahu. Věřte své intuici.

Ilustrační snímek

5. Změnit můžete jen sami sebe

Mnoho lidí zůstává dlouhé roky v nefunkčních vztazích, protože jsou přesvědčeni, že mohou svého partnera změnit. Jenže čas plyne a oni zjistí, že uvázli na mrtvém bodě a jejich partner je pořád stejný. 

Nemůžete nikoho změnit. Můžete pouze kontrolovat své reakce a zaměřit se na svůj vlastní život. Možná zjistíte, že s partnerem nejste kompatibilní. Pak je čas jít dál.

ilustrační snímek

6. Nevytloukejte klín klínem

Lidé si často myslí, že k uzdravení po emocionálním zneužívání stačí pár dnů či týdnů. Vrhají se do nových vztahů, vytloukají klín klínem a často zakotví v dalším nefunkčním vztahu a vše se rozjede nanovo. 

Do nového vztahu můžete vstoupit, až když jste schopni definovat, co od něj očekáváte, a zvládnete si stanovit hranice, za něž partnera nepustíte.

ilustrační snímek

7. Dělejte, co vás baví

Ze začátku budete pociťovat úlevu, že jste se dokázali vymanit z nezdravého vztahu. Ale pravděpodobně nastane okamžik, kdy začnete pociťovat nejistotu, protože nebudete vědět, co s volným časem. 

Nikdo vám neřekne, co máte dělat, ale možností je nekonečně mnoho. Rozhodně neseďte doma s telefonem v ruce a nečekejte, že vám bývalý partner zavolá a požádá o odpuštění. Raději se věnujte činnostem, které vám dělají radost.

Nebude to lehká cesta. Ale pokud máte pocit, že jste vězněm ve vlastním vztahu, vydejte se na ni.