Echinacea, ženšen: jsou při nachlazení účinnější než léky?

  1:00
Mnoho lidí se dnes při nachlazení obrací raději k přírodě než k chemickým lékům a s rýmou, kašlem a bolestí v krku bojují pomocí bylin a přírodních metod. Jsou však exotické byliny, zvýšená dávka vitaminu C nebo výplachy nosu skutečně účinné?
Hlavním bojovníkem proti nachlazení je vitamin C (ilustrační snímek).

Hlavním bojovníkem proti nachlazení je vitamin C (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Známe to všichni. Bolest hlavy, ucpaný nos, nepříjemné škrábání v krku - nachlazení se nevyhýbá nikomu. Jednomu zaručeně pomůže horký čaj s citronem a medem, jiný nedá dopustit na silný kuřecí vývar.

Hodně lidí však dnes spoléhá i na cizokrajné rostliny, jako je echinacea, ženšen, nebo se obracejí ke starodávné jogínské technice výplachu nosu. Které přírodní metody ale opravdu pomáhají a jejich užívání je bezpečné?

Pojďme se podrobněji seznámit a přiblížit si přírodní prostředky, které mají pomáhat při nachlazení.

Echinacea

Echinacea purpurea neboli třapatka nachová patří v současnosti mezi nejprodávanější léčivé rostliny a používá se především k boji proti infekcím, k léčbě nachlazení a při onemocnění horních cest dýchacích. Rovněž má posilovat imunitní systém a pomáhat při vaginální infekci a při infekci močových cest.

Echinacea se v posledních letech dostala pod mikroskopy mnoha vědeckých expertů, výsledky bádání jsou však velmi rozporuplné. Dvě nedávné studie financované National Center for Complementary and Alternative Medicine nepotvrdily žádné ochranné účinky proti nachlazení ani zmírnění příznaků.

Různé studie však používaly různé druhy rostliny a také odlišné metody přípravy, je tedy pravděpodobné, že účinek rostliny záleží i na její přípravě.

Některé další výzkumy totiž ukázaly, že echinacea může pomoci mírně utlumit běžné nachlazení u dospělých (především když se začne užívat při prvních příznacích), nedokáže však nachlazení předcházet.

Nachlazení, které patří mezi nejčastější onemocnění vůbec, je virové onemocnění horních cest dýchacích a většinou trvá 5-10 dnů.

Příčinou jsou hlavně viry (asi 200 druhů různých virů), které se přenášejí kapénkovou cestou, dále k nachlazení přispívá oslabení organismu, přepracování, stres nebo i nadměrná konzumace hlenotvorných potravin.

Mezi hlavní příznaky nachlazení patří bolesti hlavy a krku, únava, rýma, zvýšená teplota, chrapot nebo kašel.

Doktor David Leopold z  Scripps Center for Integrative Medicine v La Jolla v Kalifornii doporučuje smíchat při prvních příznacích nachlazení 15 až 20 kapek tinktury s teplou vodou a užívat čtyřikrát až pětkrát denně. "Bývá to o trochu účinnější než pilulky," vysvětluje doktor Leopold.

Echinacea je pro většinu lidí při krátkodobém užívání bezpečná, chybí ale dostatek informací, zda je bezpečná i při dlouhodobém užívání. Rovněž zatím není jasné, zda je echinacea bezpečná i pro těhotné a kojící ženy.

Mezi některé vedlejší účinky patří horečka, žaludeční nevolnost, zvracení, průjem, bolest hlavy, dezorientace a bolest kloubů a svalů. Echinacea by se rovněž neměla užívat společně s kofeinem, tato kombinace může způsobit nervozitu, bolest hlavy a bušení srdce.

Ženšen

Ženšen jen nejpopulárnější čínská bylina vůbec. Ačkoli se užívá hlavně pro povzbuzení energie, lepší výdrž a celkové zdraví, vědci se začali zabývat i účinky ženšenu při boji s běžným nachlazením.

Studie kanadských vědců z roku 2005 ukázala, že každodenní užívání ženšenu snižuje vážnost a průběh nachlazení a zároveň dokáže nachlazení zabránit.

Desítky dalších vědeckých studií však neprokázaly jiné léčivé schopnosti této "zázračné" byliny. Výsledky různých studií jsou navíc velmi rozporuplné, například jeden výzkum ukázal spojitost ženšenu se snížením krevního tlaku, další naopak se zvýšením.

Přesto je ženšen v Číně velmi ceněn a miliony Asiatů ho používají na různé neduhy již více než dva tisíce let.

I ženšen má své nežádoucí účinky a při vyšších dávkách nebo v kombinaci s kofeinem může způsobit nervozitu a nespavost. Mezi další vedlejší účinky patří úzkost nebo naopak euforie, průjem, zvracení, bolesti hlavy, krvácení z nosu, vaginální krvácení nebo bolestivá prsa.

Výplachy nosu

Populární metodou v holistické (celostní) medicíně je každodenní vyplachování nosních dutin, které by mělo zabránit příznakům nachlazení, jako je kašel, rýma nebo bolest v krku. Tato ajurvédská technika ze starověké Indie má totiž z nosních dutin odstranit nadbytečný hlen, prach, alergeny, bakterie a další nečistoty.

I tímto fenoménem se již zabývalo mnoho studií, nedávný výzkum například zjistil, že děti, které si vyplachovaly nos solným roztokem šestkrát denně, zmírnily příznaky nachlazení více než děti, které užívaly běžné léky.

Nicméně pro zdravého jedince mohou být každodenní preventivní výplachy spíše kontraproduktivní. Studie z roku 2009 publikovaná v Annals of Allergy, Asthma and Immunology ukázala, že každodenní výplachy mohou narušit vrstvu ochranného hlenu, a tím zvýšit riziko nachlazení a dalších infekcí.

I přesto mnoho lékařských odborníků tuto metodu doporučuje při propuknutí infekce, někteří lékaři výplachy nosu dokonce doporučují pro zmírnění alergické rýmy.

Výplachy lze provádět několika způsoby. Nejjednodušší a nejstarší metodou je nasátí vody nebo solného roztoku z dlaní do jedné nosní dírky a nechat ji vytéci druhou dírkou. Můžete rovněž použít injekční stříkačku nebo přímo speciální konvičku zvanou neti.

Riziko vedlejších účinků je při této metodě minimální a většina odborníků ji považuje za bezpečnou.

Vitamin C

Mezi hlavní bojovníky proti nachlazení patří určitě antioxidant vitamin C, který je pravděpodobně nejvíce prostudovaným alternativním léčebným prostředkem. I když i v případě vitaminu C si výsledky studií často odporují, většina lékařských expertů ho považuje za účinný při léčbě běžného nachlazení.

Výzkumy však ukazují, že preventivní užívání vitaminu C obvykle nezabrání propuknutí onemocnění. Podle některých studií může vitamin C fungovat jako prevence jen u lidí, kteří žijí v prostředí s velmi nízkou teplotou nebo jsou velmi fyzicky aktivní (například maratonští běžci).

Doporučená denní dávka vitaminu C je 75 miligramů pro dospělou ženu a 90 miligramů pro muže. Doktor Leopold nachlazeným osobám doporučuje užívat zvýšenou dávku, a to asi jeden gram několikrát za den v závislosti na tom, jaké další léky užívají.

Konzumace více než 500 mg vitaminů C najednou je zbytečná, lidské tělo totiž vitamin C nevyrábí ani neuskladňuje a většina nadbytečného vitaminů vyjde ven močí. Zdravému jedinci tak stačí malá sklenice pomerančového džusu a jedna červená paprika denně.

Většina odborníků se také shoduje na tom, že dostatek denní dávky vitaminu C lze získat z běžné stravy. Přirozeným zdrojem vitaminu C jsou především citrusy, papriky, rajčata, brokolice a listová zelenina.

Předávkování vitaminem C (nad 2 000 mg denně) může být nebezpečné a způsobit průjem, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy nebo ledvinové kameny. Vitaminu C v tabletkách by se měli vyhýbat lidé trpící onemocněním ledvin.

Zinek

Zinek je pro tělo nezbytný, pomáhá imunitnímu systému bojovat s bakteriemi a viry a udržuje zdravou pokožku. Podle některých lékařů je také účinný v boji proti nachlazení.

Studie z roku 1996 ukázala, že zinek snižuje průběh běžného nachlazení z obvyklých 7,6 dní na 4,4 dny. I když ostatní studie zinku přinesly odlišné či negativní výsledky, lékaři tento doplněk stravy často při nachlazení doporučují.

Některé výzkumy také ukázaly pozitivní výsledky jen u zinkových pastilek nebo sirupů, nikoli však u doplňků v podobě pilulek. Zinkové pastilky podle odborníků pomáhají zrychlovat léčbu a snižují příznaky, pokud se začnou užívat během 24 hodin od začátku nachlazení.

Je však zapotřebí dalších výzkumů, aby se zjistila přesná účinná dávka a forma zinku. Průměrná doporučovaná denní dávka je pro dospělou ženu 8 mg a dospělého muže 11 mg. Zinek je obsažen ve většině multivitaminových doplňků, ale dá se pořídit také samotný nebo spolu s vápníkem či hořčíkem.

I zinek může při větších dávkách ublížit a předávkování se může projevit nevolností, zvracením, bolestmi břicha a hlavy a průjmy. Při dlouhodobém užívání vysokých dávek mohou nastat problémy se sníženou imunitou a nízkými hladinami "dobrého" HDL cholesterolu. Použití nosních sprejů a gelů se zinkem bylo spojeno se ztrátou čichu, v některých případech i trvalou.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...