Echinaceu najdeme nejčastěji v kapkách, tabletách, sirupech, čajích i šumivých tabletách.

Echinaceu najdeme nejčastěji v kapkách, tabletách, sirupech, čajích i šumivých tabletách. | foto: Profimedia.cz

Echinacea přišla z Ameriky s pověstí všeléku. Možná pomůže i s rakovinou

  • 9
Pokud by se sestavoval seznam nejpřínosnějších preventivních přípravků na lidské zdraví, rostlina ze Severní Ameriky echinacea by se nepochybně objevila na předním místě.

Stres, umělá barviva a ochucovadla, kouření, nedostatek pohybu, nepravidelný spánek i alkohol, to vše může oslabit imunitu, která je příčinou mnoha zdravotních problémů včetně civilizačních chorob.

Pomoc lze hledat právě u severoamerické rostliny.

Posílení imunity i boj s chřipkou

Echinacea, česky třapatka, je rostlina, kterou k léčebným účelům lidstvo využívá už tisíce let. Američtí indiáni s ní léčili celou řadu neduhů od zanícení očí přes bolesti hlavy až po vzteklinu.

Dnes se sice v tak širokém spektru neužívá, ale i tak zažívá echinacea návrat na výsluní v oblasti léčivých rostlin. V obchodech se zdravou výživou a v lékárnách se nejčastěji setkáte se třemi druhy této rostlinky, angustifolia, purpurea a pallida.

"Echinacea je stimulátorem imunitních funkcí, prostředkem napomáhajícím k tomu, aby si tělo dokázalo samo pomoci," říká Douglas Schar v knize Echinacea. Kromě posílení imunity napomáhá tato rostlina i ke snížení náchylnosti organismu k nemocem horních cest dýchacích, chřipce i nachlazení.

Pomoc při léčbě rakoviny?

Echinacea má i celou řadu dalších příznivých účinků, často se ale projevují spíše individuálně. Někteří pacienti pozorovali kladný vliv třapatky na svůj organismus při léčbě infekce močových cest, zánětu dásní či únavového syndromu. Nejdiskutovanějším účinkem je ale pozitivní vliv na pacienty potýkající se s rakovinou.

"Použití této rostliny při rakovině zůstává neprobádaným územím, přesto vzhledem k tomu, že je známo, že rakovinotvorné buňky ničí imunitní systém a Echinacea angustifolia stimuluje bílé krvinky za tento úkol odpovědné, není možno pravděpodobnost takovéhoto využití zcela zamítnout," objasňuje dále Schar.

Faktické důkazy ale stále chybí. Pozitivní vliv na pacienty s oslabenou imunitou po chemoterapii je ale velice pravděpodobný.

Kapky, sirup i šumivé tablety

Echinacea má mnoho příznivců i v České republice. V lékárnách a v obchodech se zdravou výživou se tak můžete setkat se širokou nabídkou produktů obsahujících tuto léčivou rostlinu.

Mezi nejčastější výrobky se řadí kapky, tablety, sirupy, čaje či šumivé tablety. V případě šumivých tablet se užívá 1 tableta denně, která se rozpustí ve sklenici vody. Tato forma zpracování echinacey by se neměla užívat déle než 6 až 9 týdnů. V případě bylinného čaje na podporu imunity mohou dospělí vypít 2 až 3 šálky denně.

Echinacea je léčivou rostlinou, u které nejsou známé kontraindikace ani vedlejší účinky. Nabízí se tak jako ideální bylina, která může zlepšit imunitu i pomoci v prevenci mnoha nemocí.

Stejně jako u jakéhokoliv jiného přípravku nic nezkazíte ani tím, když se zeptáte svého lékaře či lékárníka na vhodnost jejího užívání. To se týká především těhotných žen či lidí pravidelně užívajících silné léky.