Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Důkaz lásky, nebo peklo? Na žárlivce domluva neplatí

aktualizováno 
Máte doma chorobného žárlivce, který vás podezírá z nevěry, i když nemá proč, a neustále vás kontroluje? Nezaberou ústupky či rozhovor, ale pomůže jen odborník. Vy můžete zkusit změnit jen sama sebe, aby příští partner nebyl stejný.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Každé ženě zalichotí, když na ni její partner občas žárlí. Bereme to jako důkaz lásky a vlastní atraktivity. Pokud ovšem žárlí neustále, obviňuje nás ze smyšlené nevěry, podrobuje nekonečným výslechům, diktuje kam a s kým můžeme jít, systematicky nás ponižuje či dokonce fyzicky napadá, to se už za projev lásky pokládat nedá.

Jak poznáte, že máte doma žárlivce

Aby začala žena něco měnit, musí si nejdřív sama uvědomit, že se žárlivcem žije. Když ji partner zrovna nekamenuje smyšlenými nevěrami, či se z ní nesnaží vymlátit přiznání, může to být někdy těžké.

Zvláště zpočátku vztahu si může zamilovaná žena vykládat jeho neustálé vyptávání, kde byla a s kým, jako pouhý zájem a starost. Věty o věrnosti nadevše a o šťastné lásce navždy jí po předchozím vztahu se "sukničkářem" mohou znít jako rajská hudba.

Velmi galantně může působit i nabídka, že ji muž bude vždy po práci vyzvedávat, aby nemusela jezdit autobusem. Jeho představa, že živit rodinu bude jen on, aby ona mohla sedět doma a pečovat o děti a domácnost, z něj zas dělá v jejích očích starostlivého otce a pozorného manžela.

Bohužel, za tím vším se jen skrývá potřeba žárlivce kontrolovat svůj protějšek a snaha zamezit podle něj neustále hrozící nevěře. Na to ovšem žena mnohdy přijde až po mateřské dovolené, kdy přestane být neustále doma a začne se chtít trochu osamostatňovat.

Co ještě snášet a co už ne?

Hranice, kam jsou ženy ochotny nechat toho svého zajít, se liší. Některá se sbalí hned po prvním slídění v soukromých e-mailech, jiná žije pod taktovkou žárlivce izolovaná od okolí desítky let.

Jedinou objektivní hranicí, kdy říci dost, tak zůstává překročení mezí zákona. Dopustí-li se žárlivec domácího násilí, ať už je to fyzické násilí či psychické týrání, zašel, alespoň podle legislativy, příliš daleko. Bohužel, i v takovém případě od něj mnohdy žena nechce nebo nedokáže odejít. Ženy někdy vydrží opravdu hodně.

Patologický žárlivec považuje svou partnerku za svůj majetek

Žárlivce sama nezměníte

Patologická žárlivost může vycházet z mnoha podnětů, prožitků a problémových rysů osobnosti. Patří k nim pocit méněcennosti, nadměrná sebeláska, zbytnělé a zranitelné ego, rivalita, potlačené přání být nevěrný, nevědomé přání zbavit se objektu lásky, vztahovačnost, podezíravost, přesun viny za své chování na partnera, převzetí chování rodiče stejného pohlaví, hysterických rysů a dalších.

"Žárlivce můžete změnit, jen pokud dokážete odhalit pravou příčinu jeho žárlení," tvrdí psychoterapeutka Olga Kučerová z poradny Tamara Polanski. Původ nejistoty, kterou muž pociťuje a která ho nutí žárlit, je však skrytý hluboko uvnitř. Bez odborné pomoci ho nemá žena šanci u patologického žárlivce odhalit.

S takovým mužem se mimoto o žárlení nedá vůbec rozumně mluvit. Sám nedokáže vidět, že nemá proč žárlit, ani si nedokáže uvědomit svou vinu. Celý rozhovor bude nejspíše považovat za vaši snahu zamaskovat nějakou další nevěru.

Rozhodně nepomůže ani vycházení vstříc jeho neustále se stupňujícím požadavkům. Dnes svolíte, že zůstanete v domácnosti, zítra nebude smět ani s kamarádkou na kafe. Ustupování je jen jistá cesta do otroctví.

"V patologickém případě tak může žena mluvit o štěstí, když se jí podaří ze vztahu bez úhony odejít," vykresluje drsnou pravdu psychoterapeutka.

Zkuste začít u sebe

Přesto, že jeho změnit nemůžete, můžete podle Olgy Kučerové zkusit změnit něco u sebe. Promluva s rodinou či odborníkem vám možná ukáže váš přístup k partnerství v jiném světle. Třeba zjistíte, že děláte něco špatně sama. "I kdyby z toho nakrásně vyplynulo to, že špatné je to, že ve vztahu setrváváte," radí psychoterapeutka.

Ideálním terčem pro žárlivce jsou ženy tolerantní, zakřiknuté, podceňující se, zvyklé hledat chybu především u sebe. Přitom jejich jedinou chybou je to, že si nechají chování žárlivce líbit. Proto pokud žena nezmění něco u sebe, odchod od partnera jí mnoho nepomůže. "Příští muž, se kterým začne žít, bude s největší pravděpodobností stejný žárlivec," varuje Kučerová.

Kdy je žárlivost normální?

Má-li muž proč žárlit, je samozřejmě normální, když tak s mírou činí. V našich zeměpisných šířkách je obvyklou reakcí na prokázanou nevěru verbální vyjádření pocitů podvedeného. Může dojít i na hrubá slova, pláč, vztek.

Občas ženy dokonce k žárlivosti provokují partnera naschvál. Okatě před ním flirtují a testují tak jeho lásku, nebo se snaží do uvadajícího vztahu vykřesat zpátky jiskru. I tady je přiměřená reakce muže normální. Ale pozor, vykoledovat si můžete i něco horšího.

Ilustrační foto

Nepřiměřená žárlivost

V pořádku už není, projevuje-li muž své negativní pocity i léta po partnerčině nevěře nebo flirtu, neustále se k události vrací, a to přesto, že je její opakování nepravděpodobné. Taková žárlivost, byť s kdysi reálným základem, už je nepřiměřená a v důsledcích se může podobat žárlivosti patologické.

Patologická žárlivost

Žárlení bez jakékoli reálné příčiny je patologické. Ať muž žárlí na svůj smyšlený blud, tedy něco, co se nestalo, nebo žárlí, protože se nedokáže vyrovnat s nejistotou o věrnosti partnera, není jeho chování normální.

Chorobný žárlivec se potenciální nevěry partnerky obává vždy, když ji nemá pod dohledem, třeba když je žena v práci. Bludný žárlivec je zase naprosto přesvědčen o tom, že mu je s kolegou na pracovišti nevěrná, aniž by měl jakékoli reálné důkazy. Oba typy patologických žárlivců své obavy řeší snahou partnerčin život kontrolovat. Pro takové žárlivce totiž milovat znamená vlastnit.

Žít se žárlivcem se dá leda v pekle

PhDr. Tomáš Novák ve své knize Žárlivost – jak ji zvládat míní, že smysluplně dokáže s chorobným žárlivcem žít jen bezdětná žena s hysteroidními, nebo masochistickými rysy, nejlépe obojím.

Život se žárlivcem mnohdy končí opravdu špatně. Žárlivost bývá motivem domácího násilí a dokonce poloviny vražd mezi partnery. Zúčastněné dokáže dohnat i k sebevraždě. Neustálý stres, který oba partneři zažívají, u nich může zapříčinit vážné psychosomatické choroby. Pokud jsou v rodině děti, týká se toto vše i jich.

Nesmyslnost setrvávání ve vztahu právě kvůli dětem dokládá Tomáš Novák rozhovorem, který vyslechl ve své ordinaci: Matka: "Snášela jsem peklo, abych dětem nerozbila úplnou rodinu." Dcera: "Ty si myslíš, mami, že dětem je dobře v pekle?"

Zpracováno podle knihy Žárlivost - jak ji zvládat, Tomáš Novák (Grada).

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Jana Bělobrádková se stará o tři děti.
Bartošová, Bělobrádková a Babišová: Své manžely v politice podporujeme

Bez podpory své partnerky žádný politik dlouhodobě neuspěje. Kdo stojí po boku nejvýraznějších osobností letošních voleb? Oslovili jsme manželky lídrů...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Nakupování online je sice pohodlné, ale přináší i svá úskalí. Často si nemůžete...
Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku či díru na svetru můžete v kamenném obchodě snadno odhalit. Co ale dělat, pokud si...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

Další z rubriky

Soukromá Sado-maso mučírna - klec
Erotické sny žen zahrnují nátlak a třeba i znásilnění přitažlivým mužem

Okouzlující cizinec, kterému nelze odolat. Nechat se svázat. Ale také třeba být sledována… Ženské sexuální fantazie jsou často barvitější, než mnohdy samy ženy...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce
Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce

Patříte mezi milovnice třpytek, ale nemůžete si dovolit nosit do práce příliš výrazné líčení? Sáhněte po metalických očn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.