Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Druhy nevěry - a kdy začíná?

  0:01aktualizováno  0:01
Slovo "věrnost" znamená mimo jiné dodržet, co se slíbilo. Nedělat za zády partnera něco, co by se mu hrubě nelíbilo. A každý normální člověk má silnou tendenci vyžadovat od partnera věrnost. V lidské psychice je hluboce pudově zakódovaná potřeba zachování rodu.

Jak k tomu přijde chudák muž, když dítě jeho manželky není jeho krev? Nebo chudák žena, jejíž partner zasévá do lůna jiných žen?

Rod pak biologicky vymírá, šňůra pokolení je po tisících letech přerušena - a hlubiny našeho podvědomí i nevědomí se tomu mohutně brání.

Jak se liší nevěra
Rozmanitost naší civilizace přeměňuje pudový reflex proti nevěře do řady různých podob. Můžeme hovořit o různých druzích nevěry.

1. Nevěra fyzická
Považuje se za ni nejčastěji spojení pohlavních orgánů partnera s jiným mužem nebo jinou ženou. Ale kde je její hranice? Mohly by se o tom vést velmi dlouhé diskuse.

Představte si dvě situace: proutník manžel má na služební cestě krátký, už nikdy neopakovaný pohlavní styk s kolegyní. Rychlovka kdesi v ústraní, oba jsou při tom oblečení.

Nebo jinak: proutník manžel chodí bez manželky pravidelně do společné sauny. S jistou cizí ženou se vídají dlouhé hodiny zcela nazí, někdy si navzájem pomohou s utíráním zad i něčeho více. Na přivítanou či na rozloučenou v oné sauně si zvyknou radostně se obejmout - zprvu v šatech, později i bez nich... Co z toho je větší fyzická nevěra?

2. Nevěra psychická
Zkusme opět diskutovat, kde jsou její meze, pomocí následujících dvou situací: nevěrnice manželka se prostě zamiluje do jiného muže. Myslí na něj, kudy chodí. Sní o něm vědomě ve dne, zdá se jí o něm nevědomky i v noci. Ale díky zodpovědnosti vůči rodině se s ním ani nepolíbí.

Situace druhá: nevěrnice se vášnivě líbá s jiným mužem. Polibky se neomezí na místa odhalená při společenském styku, ale jdou dál, třeba až na ňadra. Psychicky však okouzlení nemá delšího trvání. Za pár dní to přejde, myšlenky na vášnivé chvilky zmizí. Co je větší psychická nevěra?

3. Nevěra finanční
Jeden z partnerů promrhává s třetí osobou stále větší část rodinného rozpočtu. Kdy to začíná být nevěrou? Už v momentě utrácení? Nebo až se to ochuzovaný partner dozví? Nebo až se investice nevěrníka do třetí osoby zúročí ve fyzickém spojení?

4. Nevěra odborného servisu
Jeden z partnerů si odskočí zasouložit s profesionálkou, profesionálem. V rovině psychické může jít o nevěru nulovou - zejména muž je schopen citovou stránku naprosto oddělit. Žena, která si objednala na večer společníka, by asi nesla hůře, kdyby si s ním před aktem nemohla ani zakonverzovat. Je to vůbec nevěra?

5. Různé další
Co když muž dojde až k vyvrcholení nad pornografií? Cizí žena není přítomna. Co když žena dospěje až k orgastickým pocitům na koncertu oblíbené skupiny, zpěváka, hráče vážné hudby, ba i při aerobiku? Má se ten druhý mít na pozoru?

Veliký je oceán partnerství, řada skrytých skalisek tam číhá. Loď našeho života má cestu často krásnou, ale někdy i nebezpečnou a složitou.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...Najdete na iDNES.cz