Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Druhy nevěry - a kdy začíná?

  0:01aktualizováno  0:01
Slovo "věrnost" znamená mimo jiné dodržet, co se slíbilo. Nedělat za zády partnera něco, co by se mu hrubě nelíbilo. A každý normální člověk má silnou tendenci vyžadovat od partnera věrnost. V lidské psychice je hluboce pudově zakódovaná potřeba zachování rodu.

Jak k tomu přijde chudák muž, když dítě jeho manželky není jeho krev? Nebo chudák žena, jejíž partner zasévá do lůna jiných žen?

Rod pak biologicky vymírá, šňůra pokolení je po tisících letech přerušena - a hlubiny našeho podvědomí i nevědomí se tomu mohutně brání.

Jak se liší nevěra
Rozmanitost naší civilizace přeměňuje pudový reflex proti nevěře do řady různých podob. Můžeme hovořit o různých druzích nevěry.

1. Nevěra fyzická
Považuje se za ni nejčastěji spojení pohlavních orgánů partnera s jiným mužem nebo jinou ženou. Ale kde je její hranice? Mohly by se o tom vést velmi dlouhé diskuse.

Představte si dvě situace: proutník manžel má na služební cestě krátký, už nikdy neopakovaný pohlavní styk s kolegyní. Rychlovka kdesi v ústraní, oba jsou při tom oblečení.

Nebo jinak: proutník manžel chodí bez manželky pravidelně do společné sauny. S jistou cizí ženou se vídají dlouhé hodiny zcela nazí, někdy si navzájem pomohou s utíráním zad i něčeho více. Na přivítanou či na rozloučenou v oné sauně si zvyknou radostně se obejmout - zprvu v šatech, později i bez nich... Co z toho je větší fyzická nevěra?

2. Nevěra psychická
Zkusme opět diskutovat, kde jsou její meze, pomocí následujících dvou situací: nevěrnice manželka se prostě zamiluje do jiného muže. Myslí na něj, kudy chodí. Sní o něm vědomě ve dne, zdá se jí o něm nevědomky i v noci. Ale díky zodpovědnosti vůči rodině se s ním ani nepolíbí.

Situace druhá: nevěrnice se vášnivě líbá s jiným mužem. Polibky se neomezí na místa odhalená při společenském styku, ale jdou dál, třeba až na ňadra. Psychicky však okouzlení nemá delšího trvání. Za pár dní to přejde, myšlenky na vášnivé chvilky zmizí. Co je větší psychická nevěra?

3. Nevěra finanční
Jeden z partnerů promrhává s třetí osobou stále větší část rodinného rozpočtu. Kdy to začíná být nevěrou? Už v momentě utrácení? Nebo až se to ochuzovaný partner dozví? Nebo až se investice nevěrníka do třetí osoby zúročí ve fyzickém spojení?

4. Nevěra odborného servisu
Jeden z partnerů si odskočí zasouložit s profesionálkou, profesionálem. V rovině psychické může jít o nevěru nulovou - zejména muž je schopen citovou stránku naprosto oddělit. Žena, která si objednala na večer společníka, by asi nesla hůře, kdyby si s ním před aktem nemohla ani zakonverzovat. Je to vůbec nevěra?

5. Různé další
Co když muž dojde až k vyvrcholení nad pornografií? Cizí žena není přítomna. Co když žena dospěje až k orgastickým pocitům na koncertu oblíbené skupiny, zpěváka, hráče vážné hudby, ba i při aerobiku? Má se ten druhý mít na pozoru?

Veliký je oceán partnerství, řada skrytých skalisek tam číhá. Loď našeho života má cestu často krásnou, ale někdy i nebezpečnou a složitou.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Chození naboso se hodí jen pro 15 procent lidí. Jste mezi nimi?

Ilustrační fotografie

V poslední době je v módě vracet se k přírodě v mnoha oblastech - a nevyhnulo se to ani obouvání. Řada lidí přísahá na...

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz